Ay ve Kraterler

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Evrim Ağacı olarak çektiğimiz tek karelik bir Ay çalışması. İlginçtir ki Ay’ın 89.9° güneyinde bulunan Shackleton Krateri, Ay'ın 5 derecelik yörünge eğikliğinden ve Dünya ile kütle çekim kilidinde olduğundan dolayı hiç Güneş ışığı almıyor. Öte yandan çıplak gözle görülebilen koyu, lekeli bölgelere de Ay denizi (Latince: Lunar Mare) deniyor. Çünkü antik dönem astronomlar, bunların suyla dolu olduğunu düşünüyordu. Günümüzde bunların çarpmalardan sonra katılaşmış bazalt olduğu bilinmektedir. 

Çekim Detayı:

  • Teleskop: Bresser 76/700 Reflector
  • Kamera: Nikon D5300
  • ISO: 200 / f: 20mm 
  • Tarih: 1 Temmuz 2017 / 23.09
  • Program: Lightroom, Affinity Photo (Mac)

Ay ve Çarpışma İzleri

Bahri (Podiceps cristatus)

Yazar

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Yazar

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder