Bu Reklamı Kapat

Avustralya, Milyonlarca Kediyi Zehirli Sosislerle Öldürüyor mu?

Avustralya, Milyonlarca Kediyi Zehirli Sosislerle Öldürüyor mu? Pixabay
Bu Reklamı Kapat
3 dakika
9,652 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat

İddia

Avustralya iki milyon başıboş kediyi öldürmek için havadan zehirli sosis atıyor!

Gerçek mi?

Gerçek
Gerçek

İddianın Kökeni

Nisan 2019'da önce uluslararası medyada, sonra Türkiye'deki basın organlarında gündeme gelen haberler, Avustralya'nın uçak ve helikopterler vasıtasıyla gökyüzünden bıraktığı zehirli sosislerle başıboş kedileri öldürdüğünü ileri sürdü. Sonrasındaysa birçok sosyal medya sitesi bu haberleri paylaşarak yaydı.

Bilgiler

Avustralya Hükümeti, ülkede bulunan ve bazı tahminlere göre sayıları 6 milyona ulaşmış olan başıboş kedileri öldürme kararını yeni almadı; 2015 yılında almıştı. Hükümet, bu kararı o zamandan beri kademeli olarak uygulamakta; 2015'ten bu yana toplamda 211.000 kedinin öldürüldüğü düşünülüyor. Ancak The New York Times gazetesinin haberiyle konu yeniden gündeme geldi. Hükümet, 2020 yılına kadar en az 2 milyon başıboş kediyi öldürmeyi planlıyor. Yayınladıkları bir raporda şöyle yazıyor:

Bilimsel çalışmalar tartışmaya yer bırakmayan bir şekilde Avustralya'nın kara memelilerine en fazla zararı başıboş kedilerin verdiğini gösteriyor. Bu evcil kedilerin başıboş kalıp Avustralya'ya yayılmaya başlamasından beri 27 memeli türünün soyunun tamamen tükenmesinden sorumlu oldukları bilinen bir gerçek. Günümüzde ise en az 142 türü, yani şu anda soyu tehdit altında olan memeli, kurbağa ve kuş türlerimizin 3'te 1'ini kediler tehdit ediyor. Çok sayıda endemik türümüzü soyunu tüketme yönünde bir etkiye sahip olan bu kedilerin geçmişte görmezden gelinmesinden ötürü, Eylem Planı'mız için bu kedilerin yarattığı problemin durdurulması büyük önem arz ediyor.

Kediler Nasıl Öldürülüyor? Diğer Hayvanların Öldürülmediğinden Nasıl Emin Olunuyor?

Her ne kadar Türkiye'deki bazı basın organları içeriği ve zehri hatalı bir şekilde tanıtmış olsa da, hükümetin kedileri öldürmek için sosis kullanıldığı iddiası da doğru. Bunun için 5.1 milyon dolar harcanarak geliştirilen formül Merak Yemi adı verilen özel bir karışım. Bu karışım içinde, raporlanana göre, oldukça "insani bir zehir" bulunuyor: Para-aminopropiyofenon (ya da kısaca PAPP). Rastgele bir şekilde gökten bırakılacak zehirleri sadece kedilerin yiyip, diğer hayvanların yememesinin nasıl başarılacağıyla ilgili olarak raporda şöyle yazıyor:

Bu Reklamı Kapat

Yem içinde bir miktar et-temelli sosis ve PAPP zehirini içeren kapsül bulunuyor. Kedilerin molar dişleri bulunmadığı için lokmaları daha az çiğneyerek yutmaya meyillidirler; böylece zehrin kendisini çiğnemeden yutarlar. Buna karşılık, birçok yerel memeli türü besinlerini çiğneyerek yerler; dolayısıyla plastik zehir haznesini yemeyeceklerdir. Hazne, kedinin midesinde çözünecek ve zehri hızlı bir şekilde kedinin dolaşımına sokacaktır.

Endişeler...

Planın uygulanmasıyla ilgili de bazı problemler bulunuyor. 2015-2016 yılları arasında öldürülen yüz binlerce kedinin %83'ünün zehirlenerek değil, silahla vurularak öldürüldüğü raporlanmakta. Dahası, hayvansever kuruluşlar hükümetin bu eylem planındaki 2 milyon sayısına nasıl ulaşıldığının ve bu sayıda kedinin öldürülmesinin endemik türleri nasıl koruyacağının tam olarak anlaşılamadığını ileri sürüyorlar. Çünkü kediler çok hızlı bir şekilde üremekteler ve 2 milyonu öldürülse bile, geriye kalan milyonlarca kedi yine aynı popülasyona hızla geri dönebilecektir. Conservation Letters dergisinde yayımlanan bir makalede uzmanlar şöyle diyor:

Kedileri öldürmeye odaklanmak, biyoçeşitliliği tehdit eden diğer unsurlara verdiğimiz dikkati azaltabilir. Bunlardan en önemlisi yaygın ve durmaksızın devam eden yaşam alanı tahribatıdır. Hükümetin eylem planında bu konu büyük oranda görmezden gelinmiştir. Kedileri öldürme planı, Avustralya hükümetinin başıboş kedilere yönelik daha geniş araştırma ve yönetme planının bir parçasıdır; türleri korumaya yönelik bir çabanın ve bu yönde alınan bir başarının göstergesi değildir. 2 milyon kedinin öldürülmesine yönelik bir çabayı sürdrümenin, hatalı bir şekilde, soyu tükenme tehdidi altındaki türleri koruma konusunda bir başarı olarak algılanacağından endişe etmekteyiz. Bu ikisi arasındaki ilişki net değildir.

PETA da Avustralya Hükümeti'nin Kararının Arkasında!

PETA Avustralya, bu uygulamayı destekliyor. Sitelerinde yaptıkları açıklamada, başıboş kedilerin yaban hayata tehdit oluşturduğunu, silahla uzaktan vurmanın genellikle ölümcül yaralar açıp kedileri öldürmediğine, dolayısıyla insancıl olmadığına değiniliyor. Daha önceden kullanılan 1080 isimli zehrin ise acımasız ve kediler tarafından sindirilemeyen bir zehir olduğuna vurgu yapılıyor. PETA şöyle diyor:

Başıboş kedileri tuzak ile yakalamak ve mümkünse ötenazi yoluyla öldürmek, bu hayvanları vahşi doğadan ayıklamak için en insancıl yöntem.

PETA, kedilerin kısırlaştırılmasının büyük öneme sahip olduğunu, kedilerin 1 dakikalığına bile dışarıda serbest bırakılmaması gerektiğini söylüyor.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Grrr... *@$# 39
 • Üzücü! 35
 • Korkutucu! 24
 • Tebrikler! 19
 • İnanılmaz 18
 • Merak Uyandırıcı! 10
 • İğrenç! 9
 • Bilim Budur! 6
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Muhteşem! 5
 • Umut Verici! 4
 • Güldürdü 3
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • D. Macguill. Did Australia Plan To Kill Millions Of Feral Cats Using Poisoned Sausages?. (29 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2019. Alındığı Yer: Snopes | Arşiv Bağlantısı
 • A. Government. The Australian Government's Threatened Species Strategy. (13 Haziran 2017). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2019. Alındığı Yer: Australian Government | Arşiv Bağlantısı
 • J. C. Aguierre. Australia Is Deadly Serious About Killing Millions Of Cats. (25 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2019. Alındığı Yer: The New York Times | Arşiv Bağlantısı
 • PETA. Australia’s Feral Cat Problem. (13 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2019. Alındığı Yer: PETA | Arşiv Bağlantısı
 • T. S. Doherty. (2019). Conservation Or Politics? Australia's Target To Kill 2 Million Cats. Conservation Letters. | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/01/2022 18:07:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/558

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Süpernova
Wuhan Koronavirüsü
Popülasyon
Uterus
Tümör
Metal
Oyun Teorisi
Yatay Gen Transferi
Koaservat
Yayılım
Hidrojen
Beyaz
Saç
İklim Değişimi
Mistisizm
Ekoloji
Devir
Uluslararası Uzay İstasyonu
Yörünge
Kertenkele
Beyin
Teori
Kalori
Biyografi
İngiltere
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et