Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

Avustralya iki milyon başıboş kediyi öldürmek için havadan zehirli sosis atıyor!

Gerçek mi?

Gerçek

İddianın Kökeni

Nisan 2019'da önce uluslararası medyada, sonra Türkiye'deki basın organlarında gündeme gelen haberler, Avustralya'nın uçak ve helikopterler vasıtasıyla gökyüzünden bıraktığı zehirli sosislerle başıboş kedileri öldürdüğünü ileri sürdü. Sonrasındaysa birçok sosyal medya sitesi bu haberleri paylaşarak yaydı.

Bilgiler

Avustralya Hükümeti, ülkede bulunan ve bazı tahminlere göre sayıları 6 milyona ulaşmış olan başıboş kedileri öldürme kararını yeni almadı; 2015 yılında almıştı. Hükümet, bu kararı o zamandan beri kademeli olarak uygulamakta; 2015'ten bu yana toplamda 211.000 kedinin öldürüldüğü düşünülüyor. Ancak The New York Times gazetesinin haberiyle konu yeniden gündeme geldi. Hükümet, 2020 yılına kadar en az 2 milyon başıboş kediyi öldürmeyi planlıyor. Yayınladıkları bir raporda şöyle yazıyor:

Bilimsel çalışmalar tartışmaya yer bırakmayan bir şekilde Avustralya'nın kara memelilerine en fazla zararı başıboş kedilerin verdiğini gösteriyor. Bu evcil kedilerin başıboş kalıp Avustralya'ya yayılmaya başlamasından beri 27 memeli türünün soyunun tamamen tükenmesinden sorumlu oldukları bilinen bir gerçek. Günümüzde ise en az 142 türü, yani şu anda soyu tehdit altında olan memeli, kurbağa ve kuş türlerimizin 3'te 1'ini kediler tehdit ediyor. Çok sayıda endemik türümüzü soyunu tüketme yönünde bir etkiye sahip olan bu kedilerin geçmişte görmezden gelinmesinden ötürü, Eylem Planı'mız için bu kedilerin yarattığı problemin durdurulması büyük önem arz ediyor.

Kediler Nasıl Öldürülüyor? Diğer Hayvanların Öldürülmediğinden Nasıl Emin Olunuyor?

Her ne kadar Türkiye'deki bazı basın organları içeriği ve zehri hatalı bir şekilde tanıtmış olsa da, hükümetin kedileri öldürmek için sosis kullanıldığı iddiası da doğru. Bunun için 5.1 milyon dolar harcanarak geliştirilen formül Merak Yemi adı verilen özel bir karışım. Bu karışım içinde, raporlanana göre, oldukça "insani bir zehir" bulunuyor: Para-aminopropiyofenon (ya da kısaca PAPP). Rastgele bir şekilde gökten bırakılacak zehirleri sadece kedilerin yiyip, diğer hayvanların yememesinin nasıl başarılacağıyla ilgili olarak raporda şöyle yazıyor:

Yem içinde bir miktar et-temelli sosis ve PAPP zehirini içeren kapsül bulunuyor. Kedilerin molar dişleri bulunmadığı için lokmaları daha az çiğneyerek yutmaya meyillidirler; böylece zehrin kendisini çiğnemeden yutarlar. Buna karşılık, birçok yerel memeli türü besinlerini çiğneyerek yerler; dolayısıyla plastik zehir haznesini yemeyeceklerdir. Hazne, kedinin midesinde çözünecek ve zehri hızlı bir şekilde kedinin dolaşımına sokacaktır.

Endişeler...

Planın uygulanmasıyla ilgili de bazı problemler bulunuyor. 2015-2016 yılları arasında öldürülen yüz binlerce kedinin %83'ünün zehirlenerek değil, silahla vurularak öldürüldüğü raporlanmakta. Dahası, hayvansever kuruluşlar hükümetin bu eylem planındaki 2 milyon sayısına nasıl ulaşıldığının ve bu sayıda kedinin öldürülmesinin endemik türleri nasıl koruyacağının tam olarak anlaşılamadığını ileri sürüyorlar. Çünkü kediler çok hızlı bir şekilde üremekteler ve 2 milyonu öldürülse bile, geriye kalan milyonlarca kedi yine aynı popülasyona hızla geri dönebilecektir. Conservation Letters dergisinde yayımlanan bir makalede uzmanlar şöyle diyor:

Kedileri öldürmeye odaklanmak, biyoçeşitliliği tehdit eden diğer unsurlara verdiğimiz dikkati azaltabilir. Bunlardan en önemlisi yaygın ve durmaksızın devam eden yaşam alanı tahribatıdır. Hükümetin eylem planında bu konu büyük oranda görmezden gelinmiştir. Kedileri öldürme planı, Avustralya hükümetinin başıboş kedilere yönelik daha geniş araştırma ve yönetme planının bir parçasıdır; türleri korumaya yönelik bir çabanın ve bu yönde alınan bir başarının göstergesi değildir. 2 milyon kedinin öldürülmesine yönelik bir çabayı sürdrümenin, hatalı bir şekilde, soyu tükenme tehdidi altındaki türleri koruma konusunda bir başarı olarak algılanacağından endişe etmekteyiz. Bu ikisi arasındaki ilişki net değildir.

PETA da Avustralya Hükümeti'nin Kararının Arkasında!

PETA Avustralya, bu uygulamayı destekliyor. Sitelerinde yaptıkları açıklamada, başıboş kedilerin yaban hayata tehdit oluşturduğunu, silahla uzaktan vurmanın genellikle ölümcül yaralar açıp kedileri öldürmediğine, dolayısıyla insancıl olmadığına değiniliyor. Daha önceden kullanılan 1080 isimli zehrin ise acımasız ve kediler tarafından sindirilemeyen bir zehir olduğuna vurgu yapılıyor. PETA şöyle diyor:

Başıboş kedileri tuzak ile yakalamak ve mümkünse ötenazi yoluyla öldürmek, bu hayvanları vahşi doğadan ayıklamak için en insancıl yöntem.

PETA, kedilerin kısırlaştırılmasının büyük öneme sahip olduğunu, kedilerin 1 dakikalığına bile dışarıda serbest bırakılmaması gerektiğini söylüyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 3
 • Tebrikler! 14
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 5
 • Güldürdü 2
 • İnanılmaz 14
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Üzücü! 29
 • Grrr... *@$# 28
 • İğrenç! 7
 • Korkutucu! 22
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • D. Macguill. Did Australia Plan To Kill Millions Of Feral Cats Using Poisoned Sausages?. (2019, Nisan 29). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2019. Alındığı Yer: Snopes | Arşiv Bağlantısı
 • A. Government. The Australian Government's Threatened Species Strategy. (2017, Haziran 13). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2019. Alındığı Yer: Australian Government | Arşiv Bağlantısı
 • J. C. Aguierre. Australia Is Deadly Serious About Killing Millions Of Cats. (2019, Nisan 25). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2019. Alındığı Yer: The New York Times | Arşiv Bağlantısı
 • PETA. Australia’s Feral Cat Problem. (2019, Haziran 13). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2019. Alındığı Yer: PETA | Arşiv Bağlantısı
 • T. S. Doherty. (2019). Conservation Or Politics? Australia's Target To Kill 2 Million Cats. Conservation Letters | Arşiv Bağlantısı.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 03/04/2020 08:24:35 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/558

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimi, haklı olduğunuzu ispatlamak için kullanmamalısınız. Bilimi, haklı tarafta olmak için kullanmalısınız.”
Randall Munroe
Geri Bildirim Gönder