Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Avustralya, Milyonlarca Kediyi Zehirli Sosislerle Öldürüyor mu?

Avustralya, Milyonlarca Kediyi Zehirli Sosislerle Öldürüyor mu? Pixabay
3 dakika
10,404
Tüm Reklamları Kapat

İddia

Avustralya iki milyon başıboş kediyi öldürmek için havadan zehirli sosis atıyor!

Gerçek mi?

Gerçek
Gerçek

İddianın Kökeni

Nisan 2019'da önce uluslararası medyada, sonra Türkiye'deki basın organlarında gündeme gelen haberler, Avustralya'nın uçak ve helikopterler vasıtasıyla gökyüzünden bıraktığı zehirli sosislerle başıboş kedileri öldürdüğünü ileri sürdü. Sonrasındaysa birçok sosyal medya sitesi bu haberleri paylaşarak yaydı.

Bilgiler

Avustralya Hükümeti, ülkede bulunan ve bazı tahminlere göre sayıları 6 milyona ulaşmış olan başıboş kedileri öldürme kararını yeni almadı; 2015 yılında almıştı. Hükümet, bu kararı o zamandan beri kademeli olarak uygulamakta; 2015'ten bu yana toplamda 211.000 kedinin öldürüldüğü düşünülüyor. Ancak The New York Times gazetesinin haberiyle konu yeniden gündeme geldi. Hükümet, 2020 yılına kadar en az 2 milyon başıboş kediyi öldürmeyi planlıyor. Yayınladıkları bir raporda şöyle yazıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bilimsel çalışmalar tartışmaya yer bırakmayan bir şekilde Avustralya'nın kara memelilerine en fazla zararı başıboş kedilerin verdiğini gösteriyor. Bu evcil kedilerin başıboş kalıp Avustralya'ya yayılmaya başlamasından beri 27 memeli türünün soyunun tamamen tükenmesinden sorumlu oldukları bilinen bir gerçek. Günümüzde ise en az 142 türü, yani şu anda soyu tehdit altında olan memeli, kurbağa ve kuş türlerimizin 3'te 1'ini kediler tehdit ediyor. Çok sayıda endemik türümüzü soyunu tüketme yönünde bir etkiye sahip olan bu kedilerin geçmişte görmezden gelinmesinden ötürü, Eylem Planı'mız için bu kedilerin yarattığı problemin durdurulması büyük önem arz ediyor.

Kediler Nasıl Öldürülüyor? Diğer Hayvanların Öldürülmediğinden Nasıl Emin Olunuyor?

Her ne kadar Türkiye'deki bazı basın organları içeriği ve zehri hatalı bir şekilde tanıtmış olsa da, hükümetin kedileri öldürmek için sosis kullanıldığı iddiası da doğru. Bunun için 5.1 milyon dolar harcanarak geliştirilen formül Merak Yemi adı verilen özel bir karışım. Bu karışım içinde, raporlanana göre, oldukça "insani bir zehir" bulunuyor: Para-aminopropiyofenon (ya da kısaca PAPP). Rastgele bir şekilde gökten bırakılacak zehirleri sadece kedilerin yiyip, diğer hayvanların yememesinin nasıl başarılacağıyla ilgili olarak raporda şöyle yazıyor:

Yem içinde bir miktar et-temelli sosis ve PAPP zehirini içeren kapsül bulunuyor. Kedilerin molar dişleri bulunmadığı için lokmaları daha az çiğneyerek yutmaya meyillidirler; böylece zehrin kendisini çiğnemeden yutarlar. Buna karşılık, birçok yerel memeli türü besinlerini çiğneyerek yerler; dolayısıyla plastik zehir haznesini yemeyeceklerdir. Hazne, kedinin midesinde çözünecek ve zehri hızlı bir şekilde kedinin dolaşımına sokacaktır.

Endişeler...

Planın uygulanmasıyla ilgili de bazı problemler bulunuyor. 2015-2016 yılları arasında öldürülen yüz binlerce kedinin %83'ünün zehirlenerek değil, silahla vurularak öldürüldüğü raporlanmakta. Dahası, hayvansever kuruluşlar hükümetin bu eylem planındaki 2 milyon sayısına nasıl ulaşıldığının ve bu sayıda kedinin öldürülmesinin endemik türleri nasıl koruyacağının tam olarak anlaşılamadığını ileri sürüyorlar. Çünkü kediler çok hızlı bir şekilde üremekteler ve 2 milyonu öldürülse bile, geriye kalan milyonlarca kedi yine aynı popülasyona hızla geri dönebilecektir. Conservation Letters dergisinde yayımlanan bir makalede uzmanlar şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Kedileri öldürmeye odaklanmak, biyoçeşitliliği tehdit eden diğer unsurlara verdiğimiz dikkati azaltabilir. Bunlardan en önemlisi yaygın ve durmaksızın devam eden yaşam alanı tahribatıdır. Hükümetin eylem planında bu konu büyük oranda görmezden gelinmiştir. Kedileri öldürme planı, Avustralya hükümetinin başıboş kedilere yönelik daha geniş araştırma ve yönetme planının bir parçasıdır; türleri korumaya yönelik bir çabanın ve bu yönde alınan bir başarının göstergesi değildir. 2 milyon kedinin öldürülmesine yönelik bir çabayı sürdrümenin, hatalı bir şekilde, soyu tükenme tehdidi altındaki türleri koruma konusunda bir başarı olarak algılanacağından endişe etmekteyiz. Bu ikisi arasındaki ilişki net değildir.

PETA da Avustralya Hükümeti'nin Kararının Arkasında!

PETA Avustralya, bu uygulamayı destekliyor. Sitelerinde yaptıkları açıklamada, başıboş kedilerin yaban hayata tehdit oluşturduğunu, silahla uzaktan vurmanın genellikle ölümcül yaralar açıp kedileri öldürmediğine, dolayısıyla insancıl olmadığına değiniliyor. Daha önceden kullanılan 1080 isimli zehrin ise acımasız ve kediler tarafından sindirilemeyen bir zehir olduğuna vurgu yapılıyor. PETA şöyle diyor:

Başıboş kedileri tuzak ile yakalamak ve mümkünse ötenazi yoluyla öldürmek, bu hayvanları vahşi doğadan ayıklamak için en insancıl yöntem.

PETA, kedilerin kısırlaştırılmasının büyük öneme sahip olduğunu, kedilerin 1 dakikalığına bile dışarıda serbest bırakılmaması gerektiğini söylüyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
45
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Grrr... *@$# 45
 • Üzücü! 39
 • Korkutucu! 28
 • Tebrikler! 22
 • İnanılmaz 21
 • Merak Uyandırıcı! 11
 • İğrenç! 11
 • Bilim Budur! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 7
 • Muhteşem! 6
 • Umut Verici! 5
 • Güldürdü 3
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • D. Macguill. Did Australia Plan To Kill Millions Of Feral Cats Using Poisoned Sausages?. (29 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2019. Alındığı Yer: Snopes | Arşiv Bağlantısı
 • A. Government. The Australian Government's Threatened Species Strategy. (13 Haziran 2017). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2019. Alındığı Yer: Australian Government | Arşiv Bağlantısı
 • J. C. Aguierre. Australia Is Deadly Serious About Killing Millions Of Cats. (25 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2019. Alındığı Yer: The New York Times | Arşiv Bağlantısı
 • PETA. Australia’s Feral Cat Problem. (13 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 13 Haziran 2019. Alındığı Yer: PETA | Arşiv Bağlantısı
 • T. S. Doherty. (2019). Conservation Or Politics? Australia's Target To Kill 2 Million Cats. Conservation Letters. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/04/2024 23:01:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/558

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Ölüm
Uzay Görevleri
Film
Yeni Koronavirüs
Kuyrukluyıldız
Kanser Tedavisi
Kimyasal Element
Çağ
Antik
Antibiyotik
Dalga
Galaksi
Etik
Yıldız
Türkiye
Radyoaktif
Karar
Koruma
Kalıtım
Maskeler
Kas
Işık Hızı
Canlılık Cansızlık
Mantık Hatası
Sanat
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Avustralya, Milyonlarca Kediyi Zehirli Sosislerle Öldürüyor mu?. (13 Haziran 2019). Alındığı Tarih: 17 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/558
Bakırcı, Ç. M. (2019, June 13). Avustralya, Milyonlarca Kediyi Zehirli Sosislerle Öldürüyor mu?. Evrim Ağacı. Retrieved April 17, 2024. from https://evrimagaci.org/s/558
Ç. M. Bakırcı. “Avustralya, Milyonlarca Kediyi Zehirli Sosislerle Öldürüyor mu?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 13 Jun. 2019, https://evrimagaci.org/s/558.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Avustralya, Milyonlarca Kediyi Zehirli Sosislerle Öldürüyor mu?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, June 13, 2019. https://evrimagaci.org/s/558.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close