Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Atlar, Şempanzelerden Daha Fazla Sayıda Yüz İfadesine Sahiptir!

Atlar, Şempanzelerden Daha Fazla Sayıda Yüz İfadesine Sahiptir!
Yazar Allison Eck Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı AyşegülŞenyiğit Özdil 2. Editör Ayşegül Şenyiğit Özdil
2 dakika
1,002 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Eğer atınız size alaycı bir gülümsemeyle bakıyor gibi geliyorsa, haklı olabilirsiniz! Atların surat hareketlerinin yeni bir "rehberi", bu hayvanların bir zamanlar düşündüğümüzden daha fazla ifadeye sahip olduğunu gösteriyor.

Tabii ki insanlar, sahip oldukları marifetli kas sistemi yardımıyla 27 farklı yüz ifadesi kullanarak çözümü en zor duygularını konuşmadan ifade edebiliyorlar. Fakat Sussex Üniversitesinden bilim insanları, at repertuarının o kadar da geri kalmadığını keşfetti. Atsal Yüz Hareketi Kodlama Sistemlerini kullanan takım (kısa adıyla EquiFACS), atlarda 17 ayrı yüz hareketini tanımladılar ve çoğu, insanların yüz ifadelerine (özellikle dudaklardakiler ve gözlerdekiler) benziyor. Bu rakam şempanzelerde tanımlanabilen yüz ifadesi sayısından en az üç adet daha fazla ve köpeklerinkinden bir tane daha fazla. Bu olasılık çeşitliliği, bilim insanlarının daha önce tahmin ettiğinden çok daha büyük, çünkü aile ağacında bir tür Homo sapiens'ten ne kadar uzaksa, yüz ifadelerinin kullanımının o kadar kısıtlı olacağını düşünmüşlerdi. 

Bulgu çok şaşırtıcı gelmemeli çünkü atlar görsel canlılardır; görme duyuları evcil köpeklerinkinden ve kedilerinkinden daha iyidir. Fakat araştırmayı yürüten Jennifer Watham ve iş arkadaşları, bir at kafasını inceleyip kas tasarımının tüm yönlerini fotoğraflamadan önce, bilim insanları atsal iletişimde gözün duygusal rolünü tamamen anlamamışlardı. Tim Radford, The Guardian'da Watham'ın sözlerini şöyle aktarıyor:

Atlar ve insanlar, derilerini gözlerinin üzerinde kaldırabilir, bu durumun olumsuz duygusal durumlarda meydana geldiği görülüyor. Bir diğer örnek ise dudak kenarlarının içeri çekilmesidir, bu durum atlarda alçak gönüllü bir jest bölümü olarak görünüyor. Tezimiz sadece atların yapabildiği hareketleri tanımladı, asıl zor olan şey ise şimdi bunların hangi şartlarda gerçekleştiğini belgelemek. Bu sayede daha bilgili kıyaslamalar yapabileceğiz.

Kas hareketini şartlar ile bağdaştırmaya başlamak için araştırmacılar dört yaşından 27 yaşına kadar 86 atta 15 saatlik davranış kaydetti (erkek ve dişilerin karışık bir şekilde olduğu, çeşitli soylardan gelen atlar). Gelecekteki çalışmalarda, yüz ifadesi ve farklı davranışsal durumlar arasındaki ilişkiyi açıklamayı deneyecekler. Radford şöyle diyor:

Reklamı Kapat

Atlar sosyal hayvanlardır: davranışlarının çoğu, değişen besin kaynakları arayışlarındaki mevsimsel göçlerinde aile gruplarını beraber tutmaya ve muhtemel yırtıcı saldırısı konusunda uyarmaya yardımcı olmak için evrimleşmiş olmalı.

Atlara ait sosyal koşulların, yüz ifadesinin renkli paletiyle ilişki şekli, insanlar ve atlar arasında binlerce yıl boyunca derin bir şekilde kökleşmiş duygusal iletişimin etkisini aydınlatmaya yardımcı olabilir.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: PBS | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/01/2021 05:28:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4357

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Renk
Santigrat Derece
Maymun
Bilim Tarihi
Hayatta Kalma
Koronavirüs
Şüphecilik
Evrim
Süpernova
Analiz
Böcek
Nöron
Karadelik
Tümör
Diş Hastalıkları
Canlılık Cansızlık
Enzim
Bebek Doğumu
Etik
Basınç
Işık Hızı
Cinsel Yönelim
Köpekbalığı
Mucize
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Pek az insan, Evren'deki materyal tozun içinde yüzdüğü boşluğun enginliğinin farkındadır.”
H. G. Wells
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Takipçi UP İçerik Soru Cevap

Devamını Oku