Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Eğer atınız size alaycı bir gülümsemeyle bakıyor gibi geliyorsa, haklı olabilirsiniz! Atların surat hareketlerinin yeni bir "rehberi", bu hayvanların bir zamanlar düşündüğümüzden daha fazla ifadeye sahip olduğunu gösteriyor.

Tabii ki insanlar, sahip oldukları marifetli kas sistemi yardımıyla 27 farklı yüz ifadesi kullanarak çözümü en zor duygularını konuşmadan ifade edebiliyorlar. Fakat Sussex Üniversitesi'nden bilim insanları, at repertuarının o kadar da geri kalmadığını keşfetti. Atsal Yüz Hareketi Kodlama Sistemlerini kullanan takım (kısa adıyla EquiFACS), atlarda 17 ayrı yüz hareketini tanımladılar ve çoğu, insanların yüz ifadelerine (özellikle dudaklardakiler ve gözlerdekiler) benziyor. Bu rakam şempanzelerde tanımlanabilen yüz ifadesi sayısından en az üç adet daha fazla ve köpeklerinkinden bir tane daha fazla. Bu olasılık çeşitliliği, bilim insanlarının daha önce tahmin ettiğinden çok daha büyük, çünkü aile ağacında bir tür Homo sapiens'ten ne kadar uzaksa, yüz ifadelerinin kullanımının o kadar kısıtlı olacağını düşünmüşlerdi. 

Bulgu çok şaşırtıcı gelmemeli çünkü atlar görsel canlılardır; görme duyuları evcil köpeklerinkinden ve kedilerinkinden daha iyidir. Fakat araştırmayı yürüten Jennifer Watham ve iş arkadaşları, bir at kafasını inceleyip kas tasarımının tüm yönlerini fotoğraflamadan önce, bilim insanları atsal iletişimde gözün duygusal rolünü tamamen anlamamışlardı. Tim Radford, The Guardian'da Watham'ın sözlerini şöyle aktarıyor:

"Atlar ve insanlar, derilerini gözlerinin üzerinde kaldırabilir, bu durumun olumsuz duygusal durumlarda meydana geldiği görülüyor. Bir diğer örnek ise dudak kenarlarının içeri çekilmesidir, bu durum atlarda alçakgönüllü bir jest bölümü olarak görünüyor. Tezimiz sadece atların yapabildiği hareketleri tanımladı, asıl zor olan şey ise şimdi bunların hangi şartlarda gerçekleştiğini belgelemek. Bu sayede daha bilgili kıyaslamalar yapabileceğiz."

Kas hareketini şartlar ile bağdaştırmaya başlamak için araştırmacılar dört yaşından 27 yaşına kadar 86 atta 15 saatlik davranış kaydetti (erkek ve dişilerin karışık bir şekilde olduğu, çeşitli soylardan gelen atlar). Gelecekteki çalışmalarda, yüz ifadesi ve farklı davranışsal durumlar arasındaki ilişkiyi açıklamayı deneyecekler. Radford şöyle diyor:

"Atlar sosyal hayvanlardır: davranışlarının çoğu, değişen besin kaynakları arayışlarındaki mevsimsel göçlerinde aile gruplarını beraber tutmaya ve muhtemel yırtıcı saldırısı konusunda uyarmaya yardımcı olmak için evrimleşmiş olmalı." 

Atlara ait sosyal koşulların, yüz ifadesinin renkli paletiyle ilişki şekli, insanlar ve atlar arasında binlerce yıl boyunca derin bir şekilde kökleşmiş duygusal iletişimin etkisini aydınlatmaya yardımcı olabilir.


Düzenleyen: Bu yazıyı düzenleyen Ayşegül Şenyiğit'e teşekkür ederiz.

Kaynak: Bu yazı PBS sitesinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/02/2020 11:38:29 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4357

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ne kadar çok okursanız, o kadar çok bilirsiniz. Ne kadar çok bilirseniz, o kadar çok yere gidebilirsiniz.”
Theodor Seuss Geisel
Geri Bildirim Gönder