Evrim Ağacı

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

Bu içerik tıp ve sağlık ile ilişkilidir. Sadece bilgi amaçlı olarak hazırlanmıştır. Bireysel bir tıbbi tavsiye olarak görülmemelidir. Evrim Ağacı'ndaki hiçbir içerik, profesyonel bir hekim tarafından verilen tıbbi tavsiyelerin, konulan bir teşhisin veya önerilen bir tedavinin yerini alacak biçimde kullanılmamalıdır. Daha fazla bilgi için buraya tıklayınız.

İddia

Aslan balığı zehri bir insanı kolayca öldürebilir.

Gerçek mi?

Sahte

İddianın Kökeni

Aslan balığı, Pterois cinsi balıklara halk arasında verilen addır. Kendileri toplam 18 tane zehirli diken barındırırlar. Bunlardan 13 tanesi dorsal, 3 tanesi anal ve 2 tanesi pelvik bölgededir. İddiaya göre bu dikenler tarafından sokulan yetişkin insanlar kolayca kardiyak arrest (kalp durması) nedeni ile ölebilir. Hürriyet ve Takvim gibi gazete haberleri yanında, Deli Mi Ne isimli Youtube kanalında da aynı hatalı bilgilerin paylaşıldığını görüyoruz.

Bilgiler

Aslan balığı (Pterois spp.) Dünya'nın en zehirli balığı değildir. Bilindiği kadarıyla Dünya'nın en zehirli balığı kırmızı taş balığı olarak bilinen Synanceia verrucosa türüdür.

Aslan balıklarının zehri, sağlıklı bir yetişkin insanı alerji kökenli anafilaksi dışında kolay kolay öldüremez. Hatta öyle ki literatürde aslan balığı tarafından herhangi bir ölüm raporu yoktur. NCBI'da (PubMed) yayımlanan bu araştırmaya göre aslan balığı tarafından sokulan 15 kişinin klinik durumları ağrı ve ateş gibi inflamasyon belirtilerinden öteye gitmemiştir. Youtube'da zehirli hayvanlar tarafından sık sık kendini sokturan/ısırtan Brave Wilderness'in bu içeriğinde zehrin etkisinin tüm aşamalarına tanık olmak mümkündür. Şiddetli ağrı, ateş, kusma, baş dönmesi gibi sistemik etkileri olabilir; ama ölüm çok ekstremdir.

Unutmamak gerekir ki bu tarz protein yapılı zehirler için alerjik reaksiyonlar her zaman mümkündür. Bunun en meşhur örneği arı sokması sonrası gelişen anafilaksi ve larinks ödemidir. Sonuç olarak küçük çocuklar, ileri yaşlılar, bağışıklığı baskılanmış insanlar ve spesifik proteine alerjik kişiler dışında aslan balığı zehrinin ölümcül tehlikesi yoktur.

İstilacı (invaziv) tür kavramı ise evrimsel olarak tartışılabilir gibi gözüküyor. Zira "invaziv" dediğimiz türler dışında, her canlı evrimsel olarak istilacı sayılmaz mı? Örneğin fotosentezin evrimi ile oksijenden zehirlenerek canlıların büyük çoğunluğu yok olduğuna göre fotosentetik canlılara istilacı tür diyebiliyor muyuz? Hatta Homo sapiens başlı başına en istilacı tür değil midir? Bu ekolojik kavram aslen evrimsel sürecin bir parçası olamaz mı?

Ayrıca bu noktada "venom" ile "poison" sözcükleri arasındaki farkı bilmekte de fayda var. Bu konuyla ilgili olarak buradaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 7
 • Tebrikler! 12
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 01:54:34 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8098

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Ağız
Bağışıklık
Sars
Stres
Kütle
Alkol
Zaman
Su Ayısı
Balık
İnsan
Köpek
İnsanlık
Lgbt
Mit
Gezegen
Kültür
Değişim
Zehir
Beslenme
Homeostasis
Diş
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Uzay Görevleri
Fare
Süpernova
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilge insan, geçmişin torunu olsa da geleceğin ebeveyni olduğunu unutmamalıdır.”
Herbert Spencer
Geri Bildirim Gönder