Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Aşı Karşıtları COVID Nedeniyle Teker Teker Hayatlarını Kaybediyor!

Aşı Karşıtları COVID Nedeniyle Teker Teker Hayatlarını Kaybediyor!
3 dakika
66
Tüm Reklamları Kapat

Dünyanın dört bir yanından aşı karşıtlarının COVID nedeniyle ölüm haberleri geliyor. Bazıları COVID'in var olduğunu bile inkar edip, inananlarla dalga geçerken, kendilerini bir anda entübe edilmek üzere buluyor ve acı gerçeği fark ediyorlar. Bazıları aşı olmak için son dakikada doktorlara yalvarıyor, fakat ne yazık ki iş işten geçmiş oluyor. İşin en kötü yanı sadece kendi hayatlarını kaybetmeleri değil. Aynı zamanda hatalı fikirleriyle etkiledikleri birçok kişi bu hastalığı kapıyor, uzun dönemli etkilerine maruz kalıyor ve hatta hayatlarını kaybedebiliyorlar.

Sadece Son Birkaç Haftada Ölen Aşı Karşıtlarına Örnekler

Stephen Harmon, 34

Hillsong kilisesinin bir üyesi olan ve koyu dindar tutumlarıyla tanınan Stephen Harmon, aşı karşıtlığı ile biliniyordu. Binlerce takipçisine "99 tane problemim var, fakat aşı bunlardan biri değil" şeklinde paylaşımlarda bulunurken COVID'e yakalandı. Hastanede geçirdiği günlerde paylaşımlarına devam etti:

Tüm Reklamları Kapat

Lütfen hepiniz dua edin, beni entübe edip solunum cihazına bağlamak istiyorlar.

Bu Twitter paylaşımından sonra Harmon, hastalığın ciddi etkileri nedeniyle başka çaresi olmadığını anlayıp entübasyona girmeye karar verdi:

Ne zaman uyanırım bilmiyorum, lütfen dua edin.

Harmon bir daha uyanamadı. Yalnızca 34 yaşındaydı.

Tüm Reklamları Kapat

Virüsle geçirdiği mücadelesine rağmen son dakikalarda bile görüşü "iğnelenmek istemediği" ve dini inancının onu koruyacağı yönündeydi.

Ölümünden önce bile pandemi ve aşılarla dalga geçmek için paylaştığı görselde, Amerika'nın üst düzey sağlık uzmanı Dr. Anthony Fauci yerine İncil'e güvendiğini belirtmişti. Olaydan sonra Hillsong kilisesi, aşının kişisel bir tercih olduğunu belirterek bu inanışın önüne geçmeye çalıştı.[1]

Curt Carpenter, 28

Aşılama oranının düşüklüğü ile göze çarpan Alabama'dan çok fazla hikaye geliyor. Yalnızca 28 yaşında olan Curt Carpenter bunlardan sadece biri. Curt Carpenter'ın vefatının ardından annesi:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Curt, COVID'i yalan sanıyordu ve hiç ciddiye almıyordu. Ta ki oksijen desteği olmadan nefes alamayana kadar.

Aynı gün solunum cihazına bağlandı ve bize şöyle dedi:

Bu bir yalan değil, bu gerçek.

Annesi Christy Carpenter şöyle diyor:

Eğer hayatta kalabilseydi eminim ki herkesin hastalığın ne kadar ciddi olduğunu anlamaları ve aşı olmaları için çok çabalardı. Ben ve kızım şimdi onun hatırasına bu görevi üstleniyoruz.

Fernanda Hernandez Vega, 47

Tolleson, Arizona'dan Fernanda Hernandez Vega, aşının olası yan etkilerinden çekindiği için aşı olmadı. Kendisi aşı karşıtı değildi, fakat diğer herkes gibi konunun uzmanı olmadığı için aşıyla ilgili detayları bilmiyordu ve onu ikna edenler ne yazık ki aşı karşıtları oldu. Hernandez, geride 4 çocuk ve bir eş bıraktı.

Phil Valentine, 61

Muhafakazar bir radyo talk show sunucusu olan Valentine dinleyicilerine, "muhtemelen olmasanız daha" iyi şeklinde aşıyı kötüleyici söylemlerde bulunuyordu. Valentine şu anda ciddi COVID semptomları nedeniyle hastanede. Ailesi şöyle diyor:

LÜTFEN GİDİN VE AŞINIZI OLUN. Phil hiçbir zaman tam olarak aşı karşıtı değildi, fakat durumun ciddiyetini fark edip aşılara destek olmadığı için çok pişman.

Uzamasına Gerek Olmayan Listenin Devamı

Ne yazık ki bu hikayeler yazmakla bitmiyor. Her gün Twitter'da, Facebook'ta, Instagram'da bir başka doktor, bir başka aşı karşıtının ya da bu karşıtlık nedeniyle sahip olduğu kuşkulardan dolayı aşılanmamış kişilerin acı hikayelerini aktarıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Bu pandemi, aşısızların pandemisi haline geliyor.

Ne yazık ki bu süreçte masum birçok insan hayatını kaybediyor. Bu hikayeler çoğaldıkça, kararsızların aşı olmaya başladığını görüyoruz.

Gerçek, her zaman kendini gösteriyor. Fakat gerçeği görmek için bunca hayatı kaybetmemize gerek yok. Bilim, bize gerçeği çoktan gösterdi. Tek yapmamız gereken, kendi hayatlarını insanlığın iyiliğine ve geleceğine adamış bu insanlara güvenmek.

Çok geç olmadan aşınızı olun.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
1
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ J. Vallejo. Hillsong Founder Says Covid Vaccine A Personal Choice After Church Member Dies. (26 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 8 Ekim 2022. Alındığı Yer: The Independent | Arşiv Bağlantısı
 • BBC News. La Man Who Mocked Covid-19 Vaccines Dies Of Virus. (24 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 8 Ekim 2022. Alındığı Yer: BBC News | Arşiv Bağlantısı
 • M. Brown. 'This Is Not A Hoax': Personal Covid-19 Loss Spurs Alabama Family To Urge Others To Vaccinate. Alındığı Tarih: 8 Ekim 2022. Alındığı Yer: Montgomery Advertiser | Arşiv Bağlantısı
 • K. Shepherd. An Unvaccinated Radio Host Is Sick With Covid. His Family Is ‘Elated’ Listeners Are Now Getting The Vaccine.. (26 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 8 Ekim 2022. Alındığı Yer: The Washington Post | Arşiv Bağlantısı
 • J. Vallejo. Hillsong Founder Says Covid Vaccine A Personal Choice After Church Member Dies. (26 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 8 Ekim 2022. Alındığı Yer: The Independent | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 08/12/2023 05:56:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/13007

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Antik
Spor
Meyve
Görüş
Gen İfadesi
Parçacık
Travma
Köpek
Nüfus
Mitler
Koronavirüs
Hastalık Kataloğu
Doku
Bilgi
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Şiddet
Neandertal
Diş
Devir
Hamile
Uluslararası Uzay İstasyonu
Genler
Teknoloji
Çocuklar İçin Bilim
Doğa Yasaları
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ö. Kayalı. Aşı Karşıtları COVID Nedeniyle Teker Teker Hayatlarını Kaybediyor!. (28 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 8 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/13007
Kayalı, Ö. (2021, July 28). Aşı Karşıtları COVID Nedeniyle Teker Teker Hayatlarını Kaybediyor!. Evrim Ağacı. Retrieved December 08, 2023. from https://evrimagaci.org/s/13007
Ö. Kayalı. “Aşı Karşıtları COVID Nedeniyle Teker Teker Hayatlarını Kaybediyor!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, 28 Jul. 2021, https://evrimagaci.org/s/13007.
Kayalı, Ögetay. “Aşı Karşıtları COVID Nedeniyle Teker Teker Hayatlarını Kaybediyor!.” Edited by Ögetay Kayalı. Evrim Ağacı, July 28, 2021. https://evrimagaci.org/s/13007.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close