Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Antarktika’da 280 Milyon Yıllık Fosil Keşfedildi

Antarktika’da 280 Milyon Yıllık Fosil Keşfedildi
Reklamı Kapat

Bu yazı, Scientific American isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Keşfedilen 280 milyon yıllık fosiller, bugün ısınmakta olan dünyanın kuzeyindeki ormanların nasıl göründüğünü ortaya koyuyor.

Antarktika eskiden günümüzdeki gibi buzlarla kaplı bir kara parçası değildi. Milyonlarca yıl önce Gondwana isimli büyük bir Güney Yarımküre kütlesinin parçasıydı ve yakınlarında ağaçlar mevcuttu. Burada keşfedilen yeni fosiller o dönemde bitkilerin nasıl geliştiklerini ve bölgenin genel görüntüsünü açığa çıkartıyor.

Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi’nden bir paleoekolog olan Erik Gulbranson “Antarktika temelde bütün bitki evrimini, yaklaşık olarak 400 milyon yıllık aralıkta kutupsal biyomlardan (bölgesel iklim ve bitki örtüsü) oluşan ekolojik bir tarihi saklıyor” diyor.

Antarktika’da Ağaçlar?

Günümüzde Antarktika’nın soğuk ve bembeyaz yüzeyine bakınca orada gür ormanların olduğunu hayal etmek çok zor. Gulbranson ve arkadaşları fosil örneklerini bulmak için uçaklarını önce karlı bölgelere indirip daha sonra da korkutucu rüzgarlara karşı gelmek zorundaydılar. Fakat günümüzden yaklaşık 400 milyon ila 14 milyon arasında güney kıtası çok daha farklı ve daha yeşil bir yerdi. Düşük güney enlemleri uzun süreli 24 saati karanlık olan kışlar ve güneşin asla belirmediği yazlara sahip olsa bile iklim günümüzden sıcaktı.

Gulbranson ve arkadaşları, Permiyen-Triyasik arası yani 252 milyon yıl öncesine dayanan büyük bir yok oluş dönemine odaklanmış durumda. Bu dönemde Dünya’daki türlerin yüzde 95’i yok olmuş olabilir. Bu yok oluş muhtemelen gezegenin sıcaklık seviyesini aşırı arttıran ve okyanusların asitleşmesine neden büyük volkan patlamalarından oluşan sera gazları ortaya çıktı.

Gulbranson, Permiyen’deki kitle yok oluşundan önce, Güney Kutbunda ormanlarda Glossopteris cinsinden bir ağaç türünün hakim olduğunu söylüyor. Bu ağaçlar, uzunluğu 20 ila 40 metre arasında değişen uzun, geniş düz yapraklı dev canlılardı. Permiyen yok oluşundan önce Glossopteris ağaçları Güney Kutbu’nun 35. paralelin altındaki kısma hakim oldu.

Geçen yıl başlayan araştırmalar sonucunda elde edilen fosiller neticesinde henüz bu arkaik ormanın tam tarihi kesinleşmedi. Büyük yok oluş sonrasında ormanların birden yok olmadığını fakat ağaç cinsinin değişiklikler gösterdiğini belirtiliyor. Glossopteris cinsindeki ağaçlar günümüz ağaçlarının akrabaları olan daha yeşil ve yaprak döken ağaçların içerisinde yok oldular.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Scientific American | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 02/10/2020 01:31:51 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7198

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Mistisizm
Uyku
Kedigiller
Hominid
Santigrat Derece
Yapay Zeka
Davranış
Beslenme Davranışları
Nobel Ödülü
Hava
Sars Mers
Evrimsel Psikoloji
Biyografi
Böcekler
Tür
Viral
Deniz
Avrupa
Çağ
Mikrobiyoloji
Psikiyatri
Doğa Yasaları
Ecza
Alkol
Hamile
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji, bir çeşit mühendisliktir.”
Daniel Dennett
Geri Bildirim Gönder