Gece Modu

Bu yazı, Scientific American isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Keşfedilen 280 milyon yıllık fosiller, bugün ısınmakta olan dünyanın kuzeyindeki ormanların nasıl göründüğünü ortaya koyuyor.

Antarktika eskiden günümüzdeki gibi buzlarla kaplı bir kara parçası değildi. Milyonlarca yıl önce Gondwana isimli büyük bir Güney Yarımküre kütlesinin parçasıydı ve yakınlarında ağaçlar mevcuttu. Burada keşfedilen yeni fosiller o dönemde bitkilerin nasıl geliştiklerini ve bölgenin genel görüntüsünü açığa çıkartıyor.

Wisconsin-Milwaukee Üniversitesi’nden bir paleoekolog olan Erik Gulbranson “Antarktika temelde bütün bitki evrimini, yaklaşık olarak 400 milyon yıllık aralıkta kutupsal biyomlardan (bölgesel iklim ve bitki örtüsü) oluşan ekolojik bir tarihi saklıyor” diyor.

Antarktika’da Ağaçlar?

Günümüzde Antarktika’nın soğuk ve bembeyaz yüzeyine bakınca orada gür ormanların olduğunu hayal etmek çok zor. Gulbranson ve arkadaşları fosil örneklerini bulmak için uçaklarını önce karlı bölgelere indirip daha sonra da korkutucu rüzgarlara karşı gelmek zorundaydılar. Fakat günümüzden yaklaşık 400 milyon ila 14 milyon arasında güney kıtası çok daha farklı ve daha yeşil bir yerdi. Düşük güney enlemleri uzun süreli 24 saati karanlık olan kışlar ve güneşin asla belirmediği yazlara sahip olsa bile iklim günümüzden sıcaktı.

Gulbranson ve arkadaşları, Permiyen-Triyasik arası yani 252 milyon yıl öncesine dayanan büyük bir yok oluş dönemine odaklanmış durumda. Bu dönemde Dünya’daki türlerin yüzde 95’i yok olmuş olabilir. Bu yok oluş muhtemelen gezegenin sıcaklık seviyesini aşırı arttıran ve okyanusların asitleşmesine neden büyük volkan patlamalarından oluşan sera gazları ortaya çıktı.

Gulbranson, Permiyen’deki kitle yok oluşundan önce, Güney Kutbunda ormanlarda Glossopteris cinsinden bir ağaç türünün hakim olduğunu söylüyor. Bu ağaçlar, uzunluğu 20 ila 40 metre arasında değişen uzun, geniş düz yapraklı dev canlılardı. Permiyen yok oluşundan önce Glossopteris ağaçları Güney Kutbu’nun 35. paralelin altındaki kısma hakim oldu.

Geçen yıl başlayan araştırmalar sonucunda elde edilen fosiller neticesinde henüz bu arkaik ormanın tam tarihi kesinleşmedi. Büyük yok oluş sonrasında ormanların birden yok olmadığını fakat ağaç cinsinin değişiklikler gösterdiğini belirtiliyor. Glossopteris cinsindeki ağaçlar günümüz ağaçlarının akrabaları olan daha yeşil ve yaprak döken ağaçların içerisinde yok oldular.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/04/2020 02:52:05 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7198

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her bilimsel keşfin üç aşaması vardır: Önce insanlar gerçeği reddeder. Sonrasında, keşfin önemini reddederler. En son olaraksa krediyi yanlış kişiye verirler.”
Bill Bryson
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder