Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Anestezinin Küçük Çocuklar Üzerinde Uzun Vadeli Etkisi Bulunamadı!

Anestezinin Küçük Çocuklar Üzerinde Uzun Vadeli Etkisi Bulunamadı! Medical Xpress
1 dakika
178
Tüm Reklamları Kapat

The Lancet Respiratory Medicine dergisinde yayınlanan bir araştırma, birden fazla doz anestezinin küçük çocukların beyin fonksiyonlarını tehlikeye atmadığını ortaya koydu.[1]

Queensland Üniversitesi Çocuk Sağlığı Araştırma Merkezi'nden Profesör Claire Wainwright, sonucun tekrarlayan anesteziye ihtiyaç duyan çocukların ebeveynlerini ve tıp uzmanlarını rahatlatması gerektiğini belirtiyor:

Genç hayvanlarla yapılan önceki çalışmalar, potansiyel öğrenme ve davranış değişiklikleri gösterdiği için bazı çocuk gruplarını inceleyen çalışmalar beyin değişiklikleri konusunda endişe yaratsa da hayvan çalışmaları her zaman insanların vereceği tepkiyi göstermez ve daha kötü sonuçlara sahip çocuklar, anestezi gerektiren hastalık veya prosedürle ilgili nedenlerden dolayı bu sonuçları yaşayabilirler.

Çalışma, Avustralya ve Yeni Zelanda'da 5 yaş altı kistik fibrozlu çocukları kapsayan bir denemenin parçasıydı. Murdoch Çocuk Araştırma Enstitüsü'nden Profesör Andrew Davidson şöyle söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Bir gruptan anestezi altında akciğerlerden sıvı toplandı, diğer grup için ise anestezi olmadan boğaz sürüntüleri kullanıldı. Çalışmamız, mukus ekstraksiyonu için kullanılan farklı tekniklerin kistik fibroz sonuçları üzerinde herhangi bir etkisi olmadığını gösterdi. Anesteziklerin (anestezi için kullanılan ilaçlar) bilişsel veya davranışsal etkileri olup olmadığını incelediğimizde, olmadığını gördük.

Küçük çocuklarda birden fazla genel anestezi etkisi, daha az anestezi alan grupla karşılaştırıldığında dikkat, IQ, yürütücü işlev veya beyin yapısında herhangi bir işlevsel bozulmaya neden olmadı.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ C. E. Wainwright, et al. (2024). Long-Term Outcomes Of Early Exposure To Repeated General Anaesthesia In Children With Cystic Fibrosis (Cf-Gain): A Multicentre, Open-Label, Randomised Controlled Phase 4 Trial. Elsevier BV. doi: 10.1016/S2213-2600(24)00170-X. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/06/2024 17:52:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17836

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Wuhan Koronavirüsü
Mutasyon
Toprak
Albert Einstein
Diş Hekimi
Adaptasyon
Büyük
Evrim Kuramı
Aşılar
Okyanus
Semptom
Test
Tutarlılık
Genler
Retrovirüs
Mühendislik
Yaşamın Başlangıcı
Doğal Seçilim
Buzul
Uzun
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Yılan
Kültür
Kuşlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Anestezinin Küçük Çocuklar Üzerinde Uzun Vadeli Etkisi Bulunamadı!. (10 Haziran 2024). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17836
Derin, U. (2024, June 10). Anestezinin Küçük Çocuklar Üzerinde Uzun Vadeli Etkisi Bulunamadı!. Evrim Ağacı. Retrieved June 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17836
U. Derin. “Anestezinin Küçük Çocuklar Üzerinde Uzun Vadeli Etkisi Bulunamadı!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 10 Jun. 2024, https://evrimagaci.org/s/17836.
Derin, Ufuk. “Anestezinin Küçük Çocuklar Üzerinde Uzun Vadeli Etkisi Bulunamadı!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, June 10, 2024. https://evrimagaci.org/s/17836.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close