Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Fotoğrafta gördüğünüz bebek, bir Ankara hastanesinde anensefali nedeniyle ölü olarak doğmuş bir bebek. Gelişimlerindeki kusur nedeniyle 23.-26. haftalar arasında nöral tüpün doğru bir şekilde kapanamaması sonucu beyinleri tam olarak oluşamayan bu bebekler genellikle doğumdan birkaç saat sonra ölürler. Aşırı nadiren, bazı bebeklerin birkaç yıla kadar yaşadığı tespit edilmiştir. Bu fotoğraflardaki bebek ise, daha doğmadan önce hayatını kaybetti.

Anensefali (Anencephaly)
Anensefali (Anencephaly)

Normalde bu durum ultrasound gibi çeşitli teknolojiler sayesinde önceden tespit edilebiliyor ve kürtajla alınabiliyor. Ancak bu vakada hasta, kürtaja başvurmak istememiş ve bebeği ölü olarak doğurmuş.

Ne yazık ki anensefalinin arkasında yatan ana neden henüz bilinmiyor. Bugüne kadar birçok mekanizma önerilmiş olsa da, nihai bir sonuca henüz varılmış değil.

Anensefali (Anencephaly)
Anensefali (Anencephaly)

Türümüzün de doğanın sıradan bir parçası olduğu ve doğanın kusursuz olmamasından ötürü türümüzün de asla kusursuz olamayacağının ilginç ve ürkütücü bir hatırlatması olarak paylaşmak istedik. Ayrıca bu tip haberleri sürekli yurtdışından alırız; ülkemiz içerisindeki örneklere de elimizden geldiğince yer vererek bu sorunların tüm insanlığı kapsayan gerçekler olduğunu hatırlatmak istedik. Belki kendi içimizden örnekler vermek, gerçeği fark etmeyi bir nebze olsun kolaylaştıracaktır.

Bebeğin ailesine baş sağlığı diliyoruz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 2
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 1

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/04/2020 13:24:53 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4684

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gelişimin hem hızlı hem de kolay olmadığını çok küçük yaşlarda öğrendim.”
Marie Curie
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder