Androgynoceras lataecosta (Ammonit Örneği)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tür adı: Androgynoceras lataecosta

Cins Adı: Androgynoceras

Sınıf: Cephalopoda (Kafadanbacaklılar) 

Yaşadığı Dönem: Erken Jurasik (200 - 175.6 MYÖ)

Boyut: ~ 5-7 cm

Bulunduğu Müze: Museum Victoria, Avusturalya

Fosil Alanı: Neuenkirchen, Almanya

Tanımlandığı Yıl: 1827

Fotoğraftaki Örneğin Yılı: 1983

Bilgi: Androgynoceras cinsi, Ammonitler olarak bilinen devasa kafadanbacaklı altsınıfının sayısız cinsinden biridir. Cinse ait 3 farklı tür tanımlanmıştır. Ammonitlerin ise on binlerce farklı türü olduğu tahmin edilmektedir. Fotoğrafta görülen türün ismi, canlının oluşturduğu odacıkların içini yeşil renkte olan kalsit ile doldurmasından ötürü almıştır. Bu gibi kimyasal nitelikler, fosili bulunan bir türün gerçek hayattaki rengini öngörmemizi sağlar. Ammonitlere ait fosilleri Dünya'nın 4 bir yanındaki müzelerde görmek mümkündür, buna Ankara'da bulunan MTA Tabiat Tarihi Müzesi de dahildir.

Paleontolojik Bulgular:

Rekonstrüksiyonlar:

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Wikipedia
  2. Onikaizer/DeviantArt - Paleoart

Rhyniognatha hirsti (Bilinen En Eski Böcek)

Potanichthys xingyiensis (Uçan Balıkların Kuzeni)

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder