Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Tür adı: Androgynoceras lataecosta

Cins Adı: Androgynoceras

Sınıf: Cephalopoda (Kafadanbacaklılar) 

Yaşadığı Dönem: Erken Jurasik (200 - 175.6 MYÖ)

Boyut: ~ 5-7 cm

Bulunduğu Müze: Museum Victoria, Avusturalya

Fosil Alanı: Neuenkirchen, Almanya

Tanımlandığı Yıl: 1827

Fotoğraftaki Örneğin Yılı: 1983

Bilgi: Androgynoceras cinsi, Ammonitler olarak bilinen devasa kafadanbacaklı altsınıfının sayısız cinsinden biridir. Cinse ait 3 farklı tür tanımlanmıştır. Ammonitlerin ise on binlerce farklı türü olduğu tahmin edilmektedir. Fotoğrafta görülen türün ismi, canlının oluşturduğu odacıkların içini yeşil renkte olan kalsit ile doldurmasından ötürü almıştır. Bu gibi kimyasal nitelikler, fosili bulunan bir türün gerçek hayattaki rengini öngörmemizi sağlar. Ammonitlere ait fosilleri Dünya'nın 4 bir yanındaki müzelerde görmek mümkündür, buna Ankara'da bulunan MTA Tabiat Tarihi Müzesi de dahildir.

Paleontolojik Bulgular:

Rekonstrüksiyonlar:

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. Wikipedia
  2. Onikaizer/DeviantArt - Paleoart

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder