Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Alkol Kullanımı, Genç Yetişkinlerde Kan Damarlarının Erken Yaşlanmasıyla İlişkilendirildi!

Alkol Kullanımı, Genç Yetişkinlerde Kan Damarlarının Erken Yaşlanmasıyla İlişkilendirildi! Pexels
3 dakika
3,428
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Avrupa Kardiyoloji Cemiyeti'nin kongresinde sunulan bir çalışmanın bulgularına göre, ergenlik döneminden genç yetişkinliğe kadar olan sürede alkol kullanımı, kardiyovasküler hastalığın öncüsü olan hızlandırılmış arter sertleşmesiyle ilişkilidir. University College London'da tıp öğrencisi olan çalışma yazarı Hugo Walford şöyle diyor:

Daha yoğun kullanımla kademeli bir artış olduğuna dair bazı kanıtlar vardı. Yani ne kadar çok içerseniz, arteriyel sertlikteki artış o kadar büyük olur. İlişki, kalp hastalığı için diğer predispozan faktörlerle açıklanmadı, bu da bu dönemde riskli davranışların damar sağlığı üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu düşündürüyor.

İnsanlar yaşlandıkça, atardamarları doğal olarak daha sert ve daha az elastik hale gelir. Daha sert arterler, daha yüksek kalp hastalığı ve felç riskleri ile ilişkilidir. Bazı davranışlar arteriyel sertleşmeyi hızlandırabilir. Örneğin, önceki araştırmalar, tütün ve alkol kullanımının gençlerde daha sert arterlerle bağlantılı olduğunu göstermiştir.

Tüm Reklamları Kapat

Genç yetişkinlik, sigara ve alkole başlama ve yoğun kullanım için kritik bir dönem olduğundan, bu çalışmada 17-24 yaş arasındaki arteriyel sertlik değişiklikleri ve bu alışkanlıklarla ilişkisi üzerinde durulmuştur.

Çalışmaya, 17 ila 24 yaşları arasındaki Avon Ebeveynler ve Çocuklara İlişkin Boylamsal Araştırmanın (ALSPAC) 1.655 katılımcısı dahil edildi. Alkol ve sigara 17 ve 24 yaşlarında ölçüldü ve iki zaman noktasındaki sonuçlar birleştirildi. Alkol kullanımı asla, orta (tipik bir içme gününde 4 veya daha az içki) ve yüksek (tipik bir içme gününde 5'ten fazla içki) olarak sınıflandırıldı. Sigara hiç, geçmiş, orta (günde 10 sigaradan az) ve yüksek (günde 10 veya daha fazla sigara) olarak kategorize edildi.

Tüm Reklamları Kapat

Arteriyel sertlik, özellikle gençlerde gelecekteki kardiyovasküler hastalıkların sağlam ve bağımsız bir göstergesi olan karotis-femoral nabız dalga hızı adı verilen non-invaziv bir teknik kullanılarak 17 ve 24 yaşlarında değerlendirildi.

Araştırmacılar, sigara içme ve içme alışkanlıkları arasındaki ilişkileri ve 17 ile 24 yaş arasındaki arteriyel sertlikteki değişiklikleri incelediler. Analizler yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik duruma göre ayarlandı ve ayrıca 24 yaşında şu ölçümler yapıldı: vücut kitle indeksi, kan basıncı, düşük- yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol, kan şekeri ve C-reaktif protein (bir inflamasyon ölçüsü).

17-24 yaş arası alkol tüketimi katılımcıların %7'sinde, %52'sinde ve %41'inde hiç, orta ve yüksek olarak sınıflandırılmıştır. Bu süre zarfında sigara içmek, katılımcıların sırasıyla %37, %35, %23 ve %5'inde asla, geçmiş, orta ve yüksek olarak kategorize edildi.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Arter sertliği 17 ila 24 yaş arasında ortalama %10,3 arttı ve kadınlarda erkeklere göre biraz daha fazla artış gözlendi. Ortalama alkol skorundaki her bir artışla, arteriyel sertlik de arttı. Ortalama sigara içme skoru ile arteriyel sertlikte dereceli bir artış görülmedi.

Yüksek yoğunlukta sigara içenlerde, hiç sigara içmeyenlere göre arteriyel sertlik sayısal olarak daha fazla artarken, bu yalnızca kadınlarda istatistiksel olarak anlamlılığa ulaştı. 17 ila 24 yaş arasındaki arteriyel sertlikteki değişiklikler, sigarayı bırakmış ve hiç sigara içmemiş olanlar arasında farklılık göstermedi. Walford şunları söyledi:

Sonuçlar, genç içicilerde ve yoğun sigara içen genç kadınlarda arteriyel hasarın meydana geldiğini gösteriyor. Hiç sigara içenlerde ve eskiden sigara içenlerde arteriyel sertlikte benzer değişiklikler görülmedi, bu da sigarayı bırakmanın bu genç yaşta damar sağlığını iyileştirebileceğini gösteriyor.

Aşırı içki içmek, öğrenciler için genellikle yaygın bir deneyimdir ve Birleşik Krallık'ta düşen sigara içme prevalansı, e-sigara kullanımındaki keskin artışla dengelenmektedir. Gençler, içki içmenin ve sigara içmenin uzun vadeli zararlara neden olmadığına inanabilirler. Bununla birlikte, bu sonuçlar, bu davranışların gençleri erken arter sertleşmesiyle başlayan ve sonunda kalp hastalığına ve felce yol açabilecek bir yaşam seyri yörüngesine sokabileceğini gösteriyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
20
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 10
 • İnanılmaz 4
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Umut Verici! 2
 • Korkutucu! 2
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • İğrenç! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/02/2024 18:41:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10875

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evrim Kuramı
Dağılım
Mantık Hatası
Mavi
Renk
Komplo
Dünya
Kuş
Doğa Olayları
Skeptisizm
Protein
Alzheimer
Doğal Seçilim
Karadelik
Goril
Kartal
Hava
Biyoçeşitlilik
Sürüngen
Erkek
Sinek
Uçuş
Bilinç
Nükleik Asit
Optik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Akman, et al. Alkol Kullanımı, Genç Yetişkinlerde Kan Damarlarının Erken Yaşlanmasıyla İlişkilendirildi!. (21 Ağustos 2021). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10875
Akman, S., Bakırcı, Ç. M. (2021, August 21). Alkol Kullanımı, Genç Yetişkinlerde Kan Damarlarının Erken Yaşlanmasıyla İlişkilendirildi!. Evrim Ağacı. Retrieved February 28, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10875
S. Akman, et al. “Alkol Kullanımı, Genç Yetişkinlerde Kan Damarlarının Erken Yaşlanmasıyla İlişkilendirildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 21 Aug. 2021, https://evrimagaci.org/s/10875.
Akman, Sude. Bakırcı, Çağrı Mert. “Alkol Kullanımı, Genç Yetişkinlerde Kan Damarlarının Erken Yaşlanmasıyla İlişkilendirildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, August 21, 2021. https://evrimagaci.org/s/10875.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close