Bu Reklamı Kapat

Alkol Kullanımı, Genç Yetişkinlerde Kan Damarlarının Erken Yaşlanmasıyla İlişkilendirildi!

Alkol Kullanımı, Genç Yetişkinlerde Kan Damarlarının Erken Yaşlanmasıyla İlişkilendirildi! Pexels
Bu Reklamı Kapat
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
1,835 Okunma Sayısı
Notlarım
Bu Reklamı Kapat
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 5 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Avrupa Kardiyoloji Cemiyeti'nin kongresinde sunulan bir çalışmanın bulgularına göre, ergenlik döneminden genç yetişkinliğe kadar olan sürede alkol kullanımı, kardiyovasküler hastalığın öncüsü olan hızlandırılmış arter sertleşmesiyle ilişkilidir. University College London'da tıp öğrencisi olan çalışma yazarı Hugo Walford şöyle diyor:

Daha yoğun kullanımla kademeli bir artış olduğuna dair bazı kanıtlar vardı. Yani ne kadar çok içerseniz, arteriyel sertlikteki artış o kadar büyük olur. İlişki, kalp hastalığı için diğer predispozan faktörlerle açıklanmadı, bu da bu dönemde riskli davranışların damar sağlığı üzerinde doğrudan bir etkisi olduğunu düşündürüyor.

İnsanlar yaşlandıkça, atardamarları doğal olarak daha sert ve daha az elastik hale gelir. Daha sert arterler, daha yüksek kalp hastalığı ve felç riskleri ile ilişkilidir. Bazı davranışlar arteriyel sertleşmeyi hızlandırabilir. Örneğin, önceki araştırmalar, tütün ve alkol kullanımının gençlerde daha sert arterlerle bağlantılı olduğunu göstermiştir.

Genç yetişkinlik, sigara ve alkole başlama ve yoğun kullanım için kritik bir dönem olduğundan, bu çalışmada 17-24 yaş arasındaki arteriyel sertlik değişiklikleri ve bu alışkanlıklarla ilişkisi üzerinde durulmuştur.

Bu Reklamı Kapat

Çalışmaya, 17 ila 24 yaşları arasındaki Avon Ebeveynler ve Çocuklara İlişkin Boylamsal Araştırmanın (ALSPAC) 1.655 katılımcısı dahil edildi. Alkol ve sigara 17 ve 24 yaşlarında ölçüldü ve iki zaman noktasındaki sonuçlar birleştirildi. Alkol kullanımı asla, orta (tipik bir içme gününde 4 veya daha az içki) ve yüksek (tipik bir içme gününde 5'ten fazla içki) olarak sınıflandırıldı. Sigara hiç, geçmiş, orta (günde 10 sigaradan az) ve yüksek (günde 10 veya daha fazla sigara) olarak kategorize edildi.

Arteriyel sertlik, özellikle gençlerde gelecekteki kardiyovasküler hastalıkların sağlam ve bağımsız bir göstergesi olan karotis-femoral nabız dalga hızı adı verilen non-invaziv bir teknik kullanılarak 17 ve 24 yaşlarında değerlendirildi.

Araştırmacılar, sigara içme ve içme alışkanlıkları arasındaki ilişkileri ve 17 ile 24 yaş arasındaki arteriyel sertlikteki değişiklikleri incelediler. Analizler yaş, cinsiyet ve sosyoekonomik duruma göre ayarlandı ve ayrıca 24 yaşında şu ölçümler yapıldı: vücut kitle indeksi, kan basıncı, düşük- yoğunluklu lipoprotein (LDL) kolesterol, kan şekeri ve C-reaktif protein (bir inflamasyon ölçüsü).

Bu Reklamı Kapat

17-24 yaş arası alkol tüketimi katılımcıların %7'sinde, %52'sinde ve %41'inde hiç, orta ve yüksek olarak sınıflandırılmıştır. Bu süre zarfında sigara içmek, katılımcıların sırasıyla %37, %35, %23 ve %5'inde asla, geçmiş, orta ve yüksek olarak kategorize edildi.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Arter sertliği 17 ila 24 yaş arasında ortalama %10,3 arttı ve kadınlarda erkeklere göre biraz daha fazla artış gözlendi. Ortalama alkol skorundaki her bir artışla, arteriyel sertlik de arttı. Ortalama sigara içme skoru ile arteriyel sertlikte dereceli bir artış görülmedi.

Yüksek yoğunlukta sigara içenlerde, hiç sigara içmeyenlere göre arteriyel sertlik sayısal olarak daha fazla artarken, bu yalnızca kadınlarda istatistiksel olarak anlamlılığa ulaştı. 17 ila 24 yaş arasındaki arteriyel sertlikteki değişiklikler, sigarayı bırakmış ve hiç sigara içmemiş olanlar arasında farklılık göstermedi. Walford şunları söyledi:

Sonuçlar, genç içicilerde ve yoğun sigara içen genç kadınlarda arteriyel hasarın meydana geldiğini gösteriyor. Hiç sigara içenlerde ve eskiden sigara içenlerde arteriyel sertlikte benzer değişiklikler görülmedi, bu da sigarayı bırakmanın bu genç yaşta damar sağlığını iyileştirebileceğini gösteriyor.

Aşırı içki içmek, öğrenciler için genellikle yaygın bir deneyimdir ve Birleşik Krallık'ta düşen sigara içme prevalansı, e-sigara kullanımındaki keskin artışla dengelenmektedir. Gençler, içki içmenin ve sigara içmenin uzun vadeli zararlara neden olmadığına inanabilirler. Bununla birlikte, bu sonuçlar, bu davranışların gençleri erken arter sertleşmesiyle başlayan ve sonunda kalp hastalığına ve felce yol açabilecek bir yaşam seyri yörüngesine sokabileceğini gösteriyor.

Okundu Olarak İşaretle

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • İnanılmaz 2
 • Korkutucu! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Muhteşem! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/01/2022 08:25:22 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10875

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Dağılım
Kanser
Yaşam
Köpekler
Salgın
Molekül
Hücre
Göğüs Hastalığı
Güneş Sistemi
Endokrin Sistemi
Çocuk
Çekirdek
Zooloji
Amerika
Nobel Ödülü
Işık
Uterus
İnternet
Enzim
İstatistik
Elementler
Kadın
Hidrojen
Gazetecilik
Uzay Görevleri
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et