Albatroslar Arası "Irkçılık": Albatroslar Melezlere Karşı Saldırganlık Gösteriyor ve Onlarla Çiftleşmiyor!

Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

İnsandaki ırkçı yaklaşımların acınası ve kabul edilemez sonuçlarını hepimiz net bir şekilde görebiliyoruz. Peki ya albatroslarlardaki ırkçılığa ne demeli?

Her ne kadar lisede gördüğümüz -ve artık geçerliliğini yitirmiş olan- biyolojik tür tanımına göre farklı türler birbiriyle çiftleşemeyecek olsa da, modern (evrimsel) tür tanımına göre bu oldukça mümkündür; zaten tür tanımı da artık sadece çiftleşmeye göre yapılmıyor. Bunun ilginç örneklerinden birini Laysan Albatrosu olarak bilinen Phoebastria immutabilis türü ile Siyah Ayaklı Albatros olarak bilinen Phoebastria nigripes türünde görüyoruz. Nadiren ortak bölgelerde karşılaşan bu iki albatros türü, birbiriyle çiftleşip verimli döller de verebiliyorlar. Ekteki birey, bu şekilde oluşan nadir melezlerden biridir.

Bu çiftleşmenin verimli döl verebildiğini 1893'ten beri biliyoruz. Ancak bunda garip giden bir şeyler var. Normalde melezlerin oluşumundan sonra, bu melezlerin kendi içerisinde çiftleşmeleri ve ata türlerle de karışmaları bir veya birden fazla yeni türün evrimleşmesi beklenirdi. Ancak bu kadar uzun zamandır melezler oluşuyor olmasına rağmen, halen bunlar yeni bir tür oluşturacak şekilde evrim geçirmemişlerdir. 

İşte bunun nedeni yakın bir zamanda çözüldü. Bilim insanlarının açıkladıklarına göre, bu yeni türün oluşamamasının nedeni "katı ırkçılık". Çünkü ne Laysan Albatrosu, ne de Siyah Ayaklı Albatros, kendilerinden oluşan bu melez bireylerle çiftleşmeye hiçbir şekilde yanaşmıyorlar. Öyle ki, bilim insanları bırakın yumurtlayan bir melez albatros görmeyi, herhangi bir melezin yanında eş bile göremediler. Melezlerin kendi arasında çiftleşmeyi tercih edeceği düşünülüyor; ancak doğada bu melezlerden o kadar az sayıda ve birbirlerinden o kadar ayrık biçimde bulunuyorlar ki, ömürleri içerisinde çiftleşme şansları yok denecek kadar azalıyor. Hatta iki melezin aynı coğrafyaya denk gelmesi bile matematiksel olarak çok düşük bir ihtimal. 

Özellikle sürü halinde yaşayan kuşlar, kendilerine benzemeyen kuşlara son derece saldırgan ve öfkeli bir tutum sergilemektedirler. Albatroslarda da durum böyledir. Kendilerine benzeyen ırklardan olanları kayırırken, ötekilere tahammül edememektedirler. Türler arası karışımın nadir olmasından ötürü de, bol bol melez üretilmemekte ve bu melezler birbirleriyle çiftleşerek üreyememektedirler. Albatrosların bir nevi "ırkçı" yaklaşımları, türün evrimleşme hızını düşürmektedir (ki bu, insanlar açısından da düşündürücü olabilir).

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/12/2019 15:08:07 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1119

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Primatlar üzerinde çalıştıkça göreceksiniz ki, kendimizde değerli bulduğumuz her ne varsa -ki buna ahlak da dahildir- primat davranışları ile doğrudan ilişkilidir.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder