Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Albatroslar Arası "Irkçılık": Albatroslar Melezlere Karşı Saldırganlık Gösteriyor ve Onlarla Çiftleşmiyor!

Albatroslar Arası "Irkçılık": Albatroslar Melezlere Karşı Saldırganlık Gösteriyor ve Onlarla Çiftleşmiyor! RSPB
1 dakika
8,248
Tüm Reklamları Kapat

İnsandaki ırkçı yaklaşımların acınası ve kabul edilemez sonuçlarını hepimiz net bir şekilde görebiliyoruz. Peki ya albatroslarlardaki ırkçılığa ne demeli?

Her ne kadar lisede gördüğümüz -ve artık geçerliliğini yitirmiş olan- biyolojik tür tanımına göre farklı türler birbiriyle çiftleşemeyecek olsa da, modern (evrimsel) tür tanımına göre bu oldukça mümkündür; zaten tür tanımı da artık sadece çiftleşmeye göre yapılmıyor. Bunun ilginç örneklerinden birini Laysan Albatrosu olarak bilinen Phoebastria immutabilis türü ile Siyah Ayaklı Albatros olarak bilinen Phoebastria nigripes türünde görüyoruz. Nadiren ortak bölgelerde karşılaşan bu iki albatros türü, birbiriyle çiftleşip verimli döller de verebiliyorlar. Ekteki birey, bu şekilde oluşan nadir melezlerden biridir.

Bu çiftleşmenin verimli döl verebildiğini 1893'ten beri biliyoruz. Ancak bunda garip giden bir şeyler var. Normalde melezlerin oluşumundan sonra, bu melezlerin kendi içerisinde çiftleşmeleri ve ata türlerle de karışmaları bir veya birden fazla yeni türün evrimleşmesi beklenirdi. Ancak bu kadar uzun zamandır melezler oluşuyor olmasına rağmen, halen bunlar yeni bir tür oluşturacak şekilde evrim geçirmemişlerdir. 

Tüm Reklamları Kapat

İşte bunun nedeni yakın bir zamanda çözüldü. Bilim insanlarının açıkladıklarına göre, bu yeni türün oluşamamasının nedeni "katı ırkçılık". Çünkü ne Laysan Albatrosu, ne de Siyah Ayaklı Albatros, kendilerinden oluşan bu melez bireylerle çiftleşmeye hiçbir şekilde yanaşmıyorlar. Öyle ki, bilim insanları bırakın yumurtlayan bir melez albatros görmeyi, herhangi bir melezin yanında eş bile göremediler. Melezlerin kendi arasında çiftleşmeyi tercih edeceği düşünülüyor; ancak doğada bu melezlerden o kadar az sayıda ve birbirlerinden o kadar ayrık biçimde bulunuyorlar ki, ömürleri içerisinde çiftleşme şansları yok denecek kadar azalıyor. Hatta iki melezin aynı coğrafyaya denk gelmesi bile matematiksel olarak çok düşük bir ihtimal. 

Özellikle sürü halinde yaşayan kuşlar, kendilerine benzemeyen kuşlara son derece saldırgan ve öfkeli bir tutum sergilemektedirler. Albatroslarda da durum böyledir. Kendilerine benzeyen ırklardan olanları kayırırken, ötekilere tahammül edememektedirler. Türler arası karışımın nadir olmasından ötürü de, bol bol melez üretilmemekte ve bu melezler birbirleriyle çiftleşerek üreyememektedirler. Albatrosların bir nevi "ırkçı" yaklaşımları, türün evrimleşme hızını düşürmektedir (ki bu, insanlar açısından da düşündürücü olabilir).

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
10
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 7
 • İnanılmaz 5
 • Üzücü! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/06/2024 09:04:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1119

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Wuhan Koronavirüsü
Mutasyon
Toprak
Albert Einstein
Diş Hekimi
Adaptasyon
Büyük
Evrim Kuramı
Aşılar
Okyanus
Semptom
Test
Tutarlılık
Genler
Retrovirüs
Mühendislik
Yaşamın Başlangıcı
Doğal Seçilim
Buzul
Uzun
Hekim
Astrofotoğrafçılık
Yılan
Kültür
Kuşlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Albatroslar Arası "Irkçılık": Albatroslar Melezlere Karşı Saldırganlık Gösteriyor ve Onlarla Çiftleşmiyor!. (29 Mart 2013). Alındığı Tarih: 25 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1119
Bakırcı, Ç. M. (2013, March 29). Albatroslar Arası "Irkçılık": Albatroslar Melezlere Karşı Saldırganlık Gösteriyor ve Onlarla Çiftleşmiyor!. Evrim Ağacı. Retrieved June 25, 2024. from https://evrimagaci.org/s/1119
Ç. M. Bakırcı. “Albatroslar Arası "Irkçılık": Albatroslar Melezlere Karşı Saldırganlık Gösteriyor ve Onlarla Çiftleşmiyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 29 Mar. 2013, https://evrimagaci.org/s/1119.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Albatroslar Arası "Irkçılık": Albatroslar Melezlere Karşı Saldırganlık Gösteriyor ve Onlarla Çiftleşmiyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, March 29, 2013. https://evrimagaci.org/s/1119.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close