Evrim Ağacı

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

1999 yılında Zhang ve arkadaşları tarafından keşfedilen ghrelin, gastrik endokrin hücrelerinden salgılanan 28 amino asitli bir peptiddir. Bu peptidin farklı fonksiyonları için sürekli olarak deneyler yapılmaktadır. GHS-R1α reseptörlerini etkileyerek, birçok görevi yerine getirdiği düşünülse de bilim adamları özellikle bu peptidin ağrı üzerine etkileri üzerine yoğunlaşmışlardır. Ghrelinin çeşitli sentetik formları mevcuttur. Bu formlar (GHRP-2 ve GHRP-6 gibi) opiyatlardan kaynaklanan toleransı bertaraf etmek için bir çözüm yolu sunuyor. Deneylerden çıkan çarpıcı sonuçlar ve özellikle güçlü bir opiyat olan morfin toleransının önüne geçilmesi ve hatta analjezik etkisini daha da artırmak için ghrelin -onun sentetik formlarını- kullanabilmek umut vermektedir. 

Ghrelin, enteresan bir peptiddir. Çünkü hücrelere ve reseptörlere etki mekanizması farelerde veriliş yoluna göre değişmektedir (intra-cerebro ventriküler veya intra-peritonal olarak verilebilir). Özellikle GHS-R1α reseptörü üzerinde beraber çalıştıkları morfin veya diğer opiyatların etkisi veriliş yoluna göre değişmektedir. Bu ise tek etkileşim yerlerinin GHS-R1α reseptörü olmadığını, gizemli başka reseptörler üzerinde de ağrı için faaliyet yürüttüklerini göstermektedir. 

Ghrelin, keşfedildiğinden beri besin alımı ve büyüme hormonu salgılatma fonksiyonları üzerinde duruldu. Ancak son yıllarda; ağrı, opiyatların analjezisi ve toleransı, kısacası narkotik ilaç bağımlılığını azalttığını gösteren ciddi çalışmalar, deneyler mevcuttur. İleri zamanlarda, ‘’ghrelin’’ adını ağrı tedavilerinde oldukça sık duyacağımız kesin.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

 1. Dehlin E, Liu J, Yun SH, Fox E, Snyder S, Gineste C, et al, Regulation of ghrelin structure and membrane binding by phospphorylation. Peptides 2008;29;904-11
 2. Ping Zeng, Shu Li, Yue-hui Zheng, Fu-Yan Liu, Jing-lei Wang, Da-lei Zhang, Jie Wei, Ghrelin receptor agonist, GHRP-2, produces antinociceptive effects at the supraspinal level via the opioid receptor in mice. Peptides 2014;55;103-109
 3. Jörgen A. Engel, Ingrid Nylander, Elisabet Jerlhag, A ghrelin receptor (GHS-R1A) antagonist attenuates the rewarding properties of morphine and increases opioid peptide levels in reward areas in mice. European Neuropsychopharmacology 2015;25;2364-2371
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/06/2020 06:02:03 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5089

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Goril
Sağlık
Kimyasal Evrim
Hız
Yaşam
2019-Ncov
Sars
Oksijen
Böcek
Köpekler
Elektrokimya
Wuhan
Doğal
Maske
Ortak Ata
Yayılım
Kimya
İhtiyoloji
Sinir Sistemi
Ölümden Sonra Yaşam
Gerçek
Tekillik
Nöron
Yörünge
Ay Ve Dünya
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Güneşte yanmayan, gölgenin kıymetini bilmez.”
Türk Atasözü
Geri Bildirim Gönder