Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

ABD'deki Silahlı Okul Saldırıları: Önlemek Mümkün Olabilir miydi?

ABD'deki Silahlı Okul Saldırıları: Önlemek Mümkün Olabilir miydi? flickr.com
Amerikan toplumunun dönüşümünü sağlayan öncü okul kültürü, şiddetin üstesinden gelebilecek mi?
5 dakika
1,732
Tüm Reklamları Kapat

Amerika Birleşik Devletleri'nde 1999 yılında yaşanan Columbine Lisesi saldırısından bu yana yaşanan ve sayıları her yıl artmaya devam eden silahlı okul saldırıları topluma yaşattığı büyük kaygı ve güvensizlik duygusuna rağmen bir türlü önlenemiyor.

En son Mart 2023'te 3-12 yaşındaki çocukların dini eğitim aldığı Covenant adlı okula yapılan saldırıda, 3'ü çocuk 6 kişinin ölümünden sonra bu konu yeniden tartışılmaya başlandı. Bu konuda aileler tarafından yapılan en temel eleştirilerden biri, hem toplum belleğinde hem de doğrudan etkilenen aileler ve çocuklar üzerinde derin izler bırakmasına rağmen olayların nedenlerinin, saldırgan özelliklerinin ve alınabilecek önlemlerin çok az tartışılıyor olması. Bu suskunluğun nedenlerinden biri, böyle hassas bir konuda uzman olmayan kişilerin yapabileceği hatalı yorumların engellenmesi olabilir. Öte yandan, tüm toplumsal olaylarda olduğu gibi, okul saldırılarının da yetkili kişilerce detaylı olarak tartışılması ve alınabilecek önlemler konusunda ailelerin sistematik bir biçimde bilgilendirilmesi gerekiyor.

Tüm Reklamları Kapat

Çünkü istatistikler, yaşanan şiddet olaylarının her geçen gün daha da arttığını göstertiyor. Sadece 2022 yılında yaşanan silahlı okul saldırılarının sayısı 46'ya ulaştı ve bu şimdiye kadar yaşanan en yüksekokul saldırı sayısı anlamına geliyor.

Anaokulundan 12. sınıfa kadar eğitim veren okullarda meydana gelen silahlı saldırılar (kırmızı) ve ölümler (siyah)
Anaokulundan 12. sınıfa kadar eğitim veren okullarda meydana gelen silahlı saldırılar (kırmızı) ve ölümler (siyah)
Statista

Bu bulgudan yola çıkarak 1999'dan günümüze yaşanan saldırılarla ilgili bir çalışma yapan Washington Post gazetesi, bu konuda yazılmış makale, araştırma ve haberleri tek tek inceleyerek 29 Mart 2023 tarihinde bir makale yayınladı.[1] Çok sayıda istatistiki veri ve bilgiye yer verilen makalenin belki de en önemli yanı ebeveynliğe dair temel alanlarda yaşanan eksiklerin de gözler önüne sermesi.

Tüm Reklamları Kapat

Resmi makamlar tarafından okul saldırılarına bütünsel bir bakış açısı ve önlem planı geliştirilmediğini belirten Washington Post, şimdiye kadar 374 okul saldırısının gerçekleştiğinin, 348.000'e yakın öğrencinin okulunda silahlı saldırı deneyimi yaşadığının, en az 199 öğrenci, öğretmen, okul görevlisinin hayatlarını yitirdiğinin ve 424 kişinin yaralandığının altını çizdi.

Ancak bilanço sadece bu şiddet olaylarından doğrudan etkilenenlerden de oluşmuyor. Saldırıdan doğrudan etkilenmemiş gibi gözükse de bu olaya uzaktan şahit olarak travmatik deneyim yaşayan, güven duyguları altüst olan, yaşadıkları korku tüm geleceklerini etkileyen yüzlerce öğrenci; televizyon ve sosyal medya aracılığıyla saldırıları izleyen ve korkuyla yaşayan yüzbinlerce çocuk var. Peki bu konuda neler yapılabilir?

En Çok Kimler Etkileniyor?

Washington Post, yayınladığı makalede öncelikle kurban profili konusundaki önyargımızı ortaya koyuyor. Amerikalı ailelerin genel izlenimi silahlı okul saldırılarının beyaz öğrenciler tarafından doğrudan başka beyaz öğrencilere yönelik olduğu yönünde olsa da bu bilgi doğru değil. Hatta bu izlenimin oluşmasında medyanın ağırlıklı olarak beyaz öğrencilerin hikayelerine yer vermesinin büyük payı bulunuyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Siyahiler öğrencilerin %16.6'sını oluşturmasına rağmen, silah şiddetinin %33'üne maruz kalıyor.
Siyahiler öğrencilerin %16.6'sını oluşturmasına rağmen, silah şiddetinin %33'üne maruz kalıyor.
The Washington Post

İstatistikler ise farklı gerçekleri ortaya çıkartıyor. Washington Post'un haberine göre, okul silahlı saldırılarının temel karakteristiği, yaşananlardan en çok siyahi çocukların etkiliyor olması. Siyahi, Latin ya da Uzakdoğulu kökenli öğrencilerin okul kampüslerinde silahlı şiddete maruz kalma olasılığı beyaz bir öğrenciye göre çok daha yüksek: Bu oran hispanik öğrencilerde beyaz bir öğrenciden iki kat, siyahi öğrencilerde ise beyaz öğrenciden üç kat daha fazla.

Saldırgan Profili: Önceden Tahmin Etmek Mümkün mü?

Yine aynı makaleye göre saldırganların ortalama yaşı 16. Bu çocukların %86'sı, kullandıkları silahları kendi evlerinde, arkadaşlarının ya da yakın akrabalarının evlerinde buluyorlar. Öyleki evlerde yapılabilecek basit güvenlik düzenlemeleriyle bile çocukların silahlara kolayca erişiminin engellemesi ve bu şiddet olaylarının bir bölümünün hiç başlamadan gerçekleşmesini sağlayabilirdi.

Silahlı saldırganların yaş dağılımı
Silahlı saldırganların yaş dağılımı
The Washington Post

Çünkü Amerika Birleşik Devletleri'nde tahminen 4.6 milyon çocuk, en az bir silahın dolu ve kilidi açık bir şekilde tutulduğu evlerde yaşıyor. Çoğunlukla kolayca ulaşılabilecek yerlerde bulunan bu silahlar, okullarda silahlı saldırılarda, çocuk ve yetişkin intiharlarında kullanılıyor hatta çok küçük yaşlardaki çocukların kaza ile ölümlerine neden oluyor.

Bu konudaki en şaşırtıcı verilerden biri ise ebeveynlerin –yanlış bir şekilde- çocuklarının silahlarının nerede saklandığını bilmediklerine inanmaları. Oysa çok küçük yaşlardaki çocuklar bile babalarının silahının nerede bulunduğunu biliyor; bu bilgiyi arkadaşlarıyla paylaşıyor ve silahın yerini bilmeyi bir çeşit kendini gösterme fırsatı olarak kullanıyor.

Silahlı saldırılara dair bir başka önemli detay yaşanan her 5 okul saldırısından 4'ünün saldırgan dışında bir başka kişi tarafından biliniyor olması. Çünkü saldırganlar hem uzun uzun planlamalar yapıyor hem de bu planlarından birilerine söz ediyorlar. İşte bu süreç okul saldırılarının önlenmesinde önemli bir fırsat olabilir. Bu nedenle uzmanlar, okul idarecilerini okullarında öğrenciler arasında yaşanan sosyal olayları dikkatle gözlemlemeleri konusunda uyarıyorlar.

Tüm Reklamları Kapat

Yıllara göre okullara yönelik silahlı saldırıların değişimi
Yıllara göre okullara yönelik silahlı saldırıların değişimi
The Washington Post

Okul saldırıları öncesinde, dikkatli gözlemcilerin fark edebileceği başka işaretler de var. Öncelikle saldırganların yakın çevrelerindeki insanlar bir şeylerin ters gittiğini görüp çeşitli şekillerde endişelerini dile getiriyorlar. Ayrıca saldırganların, gerçek saldırıyı gerçekleştirmeden önce şiddet içerikli sözlü ve görsel mesajlar paylaştıklarını da biliyoruz. Bu nedenle uzmanlar, dikkatli gözlemler yapan eğitimci ve psikolojik danışmanların bir saldırıyı gerçekleşmeden önce tespit etme fırsatına sahip özel insanlar olduklarını belirtiyorlar.

Okullarda silahlı saldırıların önlenmesi için alınabilecek çeşitli önlemler var. Okullarda şiddet izleme ekiplerinin kurulması, öğrencilerin psikolojik açıdan yakından izlenmesi ya da her okul için şiddet riski değerlendirmesi yapılması gibi önlemleri içeriyor.

En Önemli Adım: Evdeki Silahların Kontrolü

Ancak en önemli adımın çok daha başka bir yerde başlaması gerekiyor: Evlerde. Böylece saldırın henüz başlamadan durdurulması mümkün. Bunun için de ebeveynlerin dikkati ve güvenlik kurallarına uyması, evlerindeki silahlarla ilgili doğru bilgilendirmeyi çocuklarına vermesi ve silahlarını kontrol altında tutması gerekiyor. Uzmanlar özellikle ailelerin silahlarla çocuklar arasına mesafe koyması ve çocukları her türlü şiddetten koruması gerektiğinin altını çiziyor.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
32
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 15
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Umut Verici! 1
 • Üzücü! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ J.W.Cox, S.Rich, L.Chong, L. Trevor, J.Muyskens, M.Ulmanu. More Than 349.000 Students Have Experienced Gun Violence At Schools Since Columbine. Alındığı Tarih: 13 Nisan 2023. Alındığı Yer: thewashingtonpost | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/04/2024 21:02:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/14412

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Özellikler
Primatlar
Alzheimer
Yapay Seçilim
Epidemik
Canlı
Fotoğraf
Komplo
Kanser
Evrimsel Antropoloji
Bağışıklık
Karar
Karbon
Doğa Yasası
Madde
Covıd-19
Normal Doğum
Hastalık
Sosyal Medya
İklim
Yeni Koronavirüs
Yıldızlar
Karanlık Madde
Regülasyon
Zaman
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
A. Göçmen. ABD'deki Silahlı Okul Saldırıları: Önlemek Mümkün Olabilir miydi?. (13 Nisan 2023). Alındığı Tarih: 17 Nisan 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/14412
Göçmen, A. (2023, April 13). ABD'deki Silahlı Okul Saldırıları: Önlemek Mümkün Olabilir miydi?. Evrim Ağacı. Retrieved April 17, 2024. from https://evrimagaci.org/s/14412
A. Göçmen. “ABD'deki Silahlı Okul Saldırıları: Önlemek Mümkün Olabilir miydi?.” Edited by Aylin Göçmen. Evrim Ağacı, 13 Apr. 2023, https://evrimagaci.org/s/14412.
Göçmen, Aylin. “ABD'deki Silahlı Okul Saldırıları: Önlemek Mümkün Olabilir miydi?.” Edited by Aylin Göçmen. Evrim Ağacı, April 13, 2023. https://evrimagaci.org/s/14412.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close