Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

ABD'de Bu On Yılın Hedefleri: Kırsala 5G'yi Ulaştırma, Kablosuz Ağ Güvenliğini Güçlendirme ve 6G'yi Gerçekleştirme!

ABD'de Bu On Yılın Hedefleri: Kırsala 5G'yi Ulaştırma, Kablosuz Ağ Güvenliğini Güçlendirme ve 6G'yi Gerçekleştirme!
4 dakika
487
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 1 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Herhangi bir mobil servis sağlayıcının (örneğin ABD'deki) 5G kapsama alanı haritasına yakından bakın. Ülkenin büyük alanlarının, kırsal alanlar, 5G hizmetine sahip olmadığını fark edeceksiniz:

AT&T firmasının ABD genelindeki 4G ve 5G kapsama ağı.
AT&T firmasının ABD genelindeki 4G ve 5G kapsama ağı.

Ulusal Bilim Vakfı'ndan gelecek olan üç yıllık 1 milyon dolar değerindeki yeni bir hibe, Kansas Üniversitesi araştırmacısının kırsal alanlar için 5G bağlantı ve bilgi işlem tasarımını geliştirme çalışmalarını destekleyecek. Çalışma, kırsal alanlardaki tarımsal ve topluluk yaşam ve çalışma kalıplarına dayanan, benzersiz ağ taleplerine sahip topluluklara yönelik olacak. Ayrıca, elektrik mühendisliği ve bilgisayar bilimleri yardımcı doçenti ve Kansas Üniversitesi'ndeki Bilgi Bilimleri Enstitüsü'nde (I2S) araştırmacı olan Taejoon Kim'in yöneteceği, NSF tarafından finanse edilen üç yeni projeden biri olacak. Kim şöyle söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

5G ağ sistemi, kâr amacı güden şirketler tarafından geliştirildi. Bu ekonomik teşvik sebebiyle, tüm 5G ağları kentsel alanlarda konuşlandırıldı. Ancak kırsal alanlarda yaşayan insanların da, 5G hizmeti dâhil olmak üzere hala cep telefonları için abonelik ödemeleri gerekiyor. Ancak onlardan, kentsel alanlardaki insanlar kadar fayda göremiyorlardı. Bir şirket, sorunu daha fazla gelir elde etmelerini sağlayacak şekilde nasıl çözebilir?

Kansas Üniversitesi araştırmacısı, insanların mekânsal dağılımında ve zaman içinde ağdaki verilere olan talepteki uyumsuzluğun, 5G'nin kırsal topluluklara dağıtılmasında büyük bir engel olduğunu belirtiyor. Kim şöyle açıklıyor:

Bir şehirde nüfus, çoğunlukla tekdüze bir şekilde yayılır. Fakat kırsal alanlarda, farklı yerlerde farklı nüfus kümeleriyle karşılaşıyorsunuz. İşte buna mekânsal uyumsuzluk deniyor.

Sonrasında karşımıza tarım ihtiyacı çıkıyor. GPS tarafından kontrol edilen biçerdöverler gibi otomatik makineler, üst düzey hesaplamalar yapıyor ve çok fazla iletişim gerektiriyor. Kim şöyle söylüyor:

Tüm Reklamları Kapat

Büyük miktarda veri, önce baz istasyonuna sonra da çekirdek ağa gitmeli. Ayrıca istatistik oluşturmak için tüm bu verileri toplamak isteyecekler. Fakat bu ağır veri kullanımı yalnızca hasat zamanında gerçekleşiyor. Bu da zamansal uyumsuzluk oluyor.

Kim'in ekibinde, Kansas Üniversitesi EECS yardımcı doçenti Morteza Hashemi ve Purdue Üniversitesi'nden işbirlikçiler yer alıyor. Kim ve bu ekibi, kırsal bağlantı ve bilgi işlem tasarımını kolaylaştırmak için, Kaliforniya merkezli ticari firma Blue Danuble ile ortaklığa girdi. Bunun üzerine ekip, kablosuz iletişim için gelişmiş bir anten teknolojisi olan devasa bir çoklu giriş ve çıkış (MIMO) platformunda testler yaptı. Kim ve meslektaşları, kırsal mekânsal ve zamansal talepleri karşılamak üzere 5G'nin nasıl daha iyi konuşlandırılabileceğini anlamak için makine öğrenimini kullanacaklar. Kim şöyle söylüyor:

Kırsal alanda kentsel alanlardan farklı olacak temel teknolojik yaklaşım ya da donanım veya yazılım nedir? Yapay zekâ, bu karmaşık ve uyumsuz davranışı öğrenebilir.

Ekip, tekdüze ve uyumsuz davranışları öğrenmek için yapay zekâyı kullanarak keşif yapacak ve kırsal alanlara özel yaklaşımlar arayacak. Kim şöyle söylüyor:

Elimizdeki bir fikir; bir ya da iki şehre hizmet vermek için geniş, çoğunlukla nüfussuz bölgeler boyunca kapsama alanı sağlamak yerine, 5G sinyallerini belirli topluluklara ve tarımsal faaliyetlere bir ışın gibi odaklamaya yönelik. Düzensiz olduğu için, enerjiyi belirli bir yöne odaklamak daha verimli olur.

5G'ye kırsal erişimi yeniden görüntülemenin yanı sıra, Kim'e iki ek NSF ödülü daha verildi. Bunlar Kim'in; ABD hükümeti, askeri ve altyapı operatörü kulanımı için ticari 5G ağlarını güçlendirmesine ve altıncı nesil (6G) kablosuz teknoloji için yeni teknoloji geliştirmesine olanak tanıyacak.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Kim, Savunma bakanlığına yardımcı olmak için tasarlanmış NSF'nin Yakınsama Hızlandırıcısı programının, 750.000 dolarlık birinci aşama ödülünün bir yıllık baş araştırmacısı. Kim; ABD askeri, hükümet ve altyapı operatörlerine, güvenlik ve dayanıklılık ihtiyaçlarını karşılarken halka açık 5G ağları üzerinde çalışma olanağı tanıyor. Böylece, cihazlar ve 5G altyapısı iyileştiriliyor. Kim şöyle söylüyor:

Bu projenin temel motivasyonu, 5G ağlarının tasarım zayıflıklarıyla mücadele etmek için ‘Sıfır Güven’ ilkelerini (bir ağdaki tüm cihazların doğrulanmasını gerektiren bilgi teknolojisinin tasarlanmasına yönelik bir yaklaşım) takip etmektir. Bu yüzden 5G'nin güven düzeyini artırmak için çeşitli güvenlik çözümlerini entegre edeceğiz.

Üç yıl boyunca 285.000 dolarlık üçüncü bir NSF hibesi, Kim'in 6G kablosuz iletişim gereksinimlerini tanımlamaya yardımcı olan çalışmalarını destekleyecek. Bu çalışmalarda Kim, mikrodalga spektrumu için gelişmiş kablosuz ağ mimarisi tasarlamak üzere yapay zekâ kullanacak.

Kim'e göre 5G; hız, bağlantı ve gecikme süresinin azaltılmasında büyük iyileştirmeler sağlayabilir. Ancak bu gelişme, ABD'de sınırlı araştırma başarısına sahip olan elektromanyetik spektrumun bir parçası olan milimetre dalgası içindeki çalışmalardan gelmedi. Bunun yerine, ağ veriminde bir artış, yeni frekans bantlarının satın alınmasından ve büyük MIMO teknolojilerindeki ilerlemelerden ortaya çıktı.

Büyük ölçüde cep telefonu kulelerine bağlı olan günümüzün radyo erişim ağı mimarisini kullanmak yerine, Kim büyük ölçekli hücresiz devasa çoklu giriş ve çıkış (CFmMIMO) ağlarının nasıl verimli bir şekilde kullanılacağını keşfedecek. Kim şöyle söylüyor:

Mahalleyi hala 5 gigahertz civarında, hala mikrodalgada, ancak farklı bir mimari ağ ile kullanmaya bakıyor olmalıyız.

Mevcut cep telefonu ağı, kullanıcıya o hücre içinde hizmet vermek üzere tasarlanmış tüm cep telefonu kulelerine dayanıyor. Kim son olarak şunları ekliyor:

Tüm hücre sınırlarını kaldırmayı içeren yeni bir ‘hücresiz MIMO’ kavramı bulunuyor. Ancak erişim noktaları olarak çok sayıda dağıtılmış baz istasyonunu kontrol eden, çok güçlü bir merkezi birime sahip olurduk. Bu çalışma aynı zamanda siber güvenlik yönlerini de kapsayacak, yapay zekâ algoritmalarının ve mimarisinin yanı sıra bulut radyo erişim ağlarının dayanıklılığını güçlendirecek.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
42
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Umut Verici! 3
 • Bilim Budur! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Üzücü! 2
 • Muhteşem! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 07/12/2023 23:17:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/12548

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Antik
Spor
Meyve
Görüş
Gen İfadesi
Parçacık
Travma
Köpek
Nüfus
Mitler
Koronavirüs
Hastalık Kataloğu
Doku
Bilgi
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Şiddet
Neandertal
Diş
Devir
Hamile
Uluslararası Uzay İstasyonu
Genler
Teknoloji
Çocuklar İçin Bilim
Doğa Yasaları
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yere Düşen Yemeğe Mikroplar Kaç Saniyede Bulaşır?
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Yaşamı Başlatan Manyetizma mı? | Furkan Öztürk (Harvard Üniversitesi)
Lisede Öğretilen
Lisede Öğretilen "Mendel Genetiği" TAMAMEN Hatalı mı?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Bir Canlı ÖLÜMSÜZ Olabilir mi?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Alerji: Neden Hâlâ Alerjiler Var ve Neden Giderek Kötüleşiyorlar?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Küçükkıvanç, et al. ABD'de Bu On Yılın Hedefleri: Kırsala 5G'yi Ulaştırma, Kablosuz Ağ Güvenliğini Güçlendirme ve 6G'yi Gerçekleştirme!. (31 Ekim 2022). Alındığı Tarih: 7 Aralık 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/12548
Küçükkıvanç, S., Bakırcı, Ç. M. (2022, October 31). ABD'de Bu On Yılın Hedefleri: Kırsala 5G'yi Ulaştırma, Kablosuz Ağ Güvenliğini Güçlendirme ve 6G'yi Gerçekleştirme!. Evrim Ağacı. Retrieved December 07, 2023. from https://evrimagaci.org/s/12548
S. Küçükkıvanç, et al. “ABD'de Bu On Yılın Hedefleri: Kırsala 5G'yi Ulaştırma, Kablosuz Ağ Güvenliğini Güçlendirme ve 6G'yi Gerçekleştirme!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 31 Oct. 2022, https://evrimagaci.org/s/12548.
Küçükkıvanç, Sena. Bakırcı, Çağrı Mert. “ABD'de Bu On Yılın Hedefleri: Kırsala 5G'yi Ulaştırma, Kablosuz Ağ Güvenliğini Güçlendirme ve 6G'yi Gerçekleştirme!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 31, 2022. https://evrimagaci.org/s/12548.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close