6-7 Mart 2013

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Görselde, ABD saatiyle 2013 senesinde, 6 Mart'ın başlangıcından 7 Mart'ın bitişine kadar geçen 48 saat içerisinde bilim camiasında olan gelişmeler gösterilmektedir. Bunları şöyle sıralayabiliriz:

  • Bilim insanları farelerde Alzheimer'a sebep olan unsurları tamamen geri çevirmeyi başardılar.
  • Bilim insanları bir kadının beynine yerleştirdikleri elektrotlar sayesinde anoreksiya hastalığını durdurdular.
  • Y Kromozomu üzerinde yapılan yeni çalışmalar, Homo sapiens türünün en eski atalarının 340.000 yıl öncesine kadar gittiğini ortaya koydu.
  • Jüpiter'in ayı olan Europa'da Dünya'dakine benzer okyanuslar olabileceği keşfedildi. Bu da, yeni hayat olasılıkları demek.
  • Samanyolu Galaksisi'ne en yakın olan galaksinin, sanıldığından bile yakın olduğu keşfedildi.
  • Yapılan yeni çalışmalar aşırı tuz tüketiminin oto-immün hastalıklara neden olduğunu ortaya koydu.
  • Yeni geliştirilen bir göz takip aracı, çok yüksek bir isabetlilikle inmeleri (felci) henüz başlamadan tespit edebilecek.
  • Higgs Bozonu'na şimdiye kadarkilerden çok çok daha fazla benzeyen bir parçacık keşfedildi.

Bilim çalışmayı sürdürüyor.

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Monosodyum Glutamat (MSG) veya Çin Tuzu, Zehir Kadar Tehlikeli mi?

Dünyanın En Hızlı Köpekbalıkları

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder