Gece Modu

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Siberian Times isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Keşif ve Ortam

1993 yılının yaz döneminde, Novosibirsk’teki Rus Arkeoloji ve Etnografya Enstitüsü araştırma görevlilerinden olan Natalia Polosmak ve ekibi tarafından, Güney Sibirya’nın erken yaşam alanlarını incelemek adına oluşturulan bir proje kapsamında, günümüzde Özerk Altay Cumhuriyeti’ne ait Ukok Platosu’nda M.Ö. 5.yüzyılda yaşamış olan İskit-Sibiryalı bir kadının kalıntıları keşfedildi. Ukok Platosu’ndaki yer altı mezar odalarında, yoğun bir buz tabakası içerisinde bulunan mumya bu sayede 2500 yıl boyunca zarar görmeden saklanabilmiş. Yapılan inceleme ve araştırmalar sonucunda, “Sibirya Buz Prensesi” ya da “Ukok Kızı” olarak adlandırılan kadın mumyanın, M.Ö.6-2. yüzyıllar arası Altay Medeniyeti’ne özgü Pazırık kültürünü sembolize ettiği ortaya çıktı. 1993'ten beri Rusya'da bulunan mumya, 2012 yılında Altay Cumhuriyeti'ne teslim edildi.

Ukok Platosu, Sibirya steplerine ait kuru ve sert iklimi ile tanınan bir bölge. Günümüzde UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Mirasları arasında bulunuyor.
Ukok Platosu, Sibirya steplerine ait kuru ve sert iklimi ile tanınan bir bölge. Günümüzde UNESCO Dünya Doğal ve Kültürel Mirasları arasında bulunuyor.
Wikimedia Commons

Gömüt

Sibirya Buz Prensesi, Ukok Yaylası’ndaki kurganlar (tepe ya da höyük biçiminde, genellikle tahtadan inşa edilen mezarlar) içerisinde bulundu. Mezarın etrafı kalın bir antik buz tabakasıyla kaplıydı. Natalia ve ekibi ilk önce buzları eritmekle işe başladılar. Kurgana, Pazırık kültürüne göre ölü, yanında değerli eşyaları ve –varsa- hayvanları ile birlikte gömülürdü. Ek olarak hayvanların ve ölünün başları doğuya doğru çevrilirdi. Buz Prensesi’nin tabutu içinde de kültüre uygun olarak; iki küçük tahta masa, üstlerinde çeşitli mutfak aletleri (kaşık, çırpıcı vs.) ve ona öbür dünyada eşlik edeceği düşünülen 6 adet atıyla birlikte gömülmüştü. 6 atın ve prensesin başları da doğuyu gösteriyordu. Prensesin mezarında silah bulunmaması, Pazırık kültürüne göre, o ve ailesinin savaşçı özellikte olmadıklarını gösteriyor. Aynı zamanda prensesin üzerindeki Çin ipeğinden elbise de, asil ve varlıklı bir yaşantısı olduğunun göstergesi. 

İlerleyen yıllarda, prensesin tahta tabutu üzerinde incelemeler yapan dendrokronoloji (ağaç halkalarından faydalanılarak tarihleme yapan bilim dalı) uzmanları, prensesin M.Ö. 5. yüzyılın bahar döneminde gömüldüğü sonucuna vardılar. Eş zamanlı olarak prensesin cilt dokusundan alınan örnekleri inceleyen diğer bilim insanları da, prensesin yaklaşık olarak 20-30 yaşları arasında gömüldüğünü ve ölüm sebebinin de meme kanseri olduğunu ortaya koydular. Vücudu kıvrılmış vaziyette gömüldüğü için, kesin olmamakla birlikte boyunun da 168 cm olduğu kaydedildi. 

Sibirya Buz Prensesi ve dövmeleri.
Sibirya Buz Prensesi ve dövmeleri.
Message To Eagle

Esrarengiz Dövmeler

Prenses hakkındaki en şaşırtıcı gerçek, kuşkusuz dövmeleri oldu. Boyun, kol ve bacak bölgesinde yer alan esrarengiz dövmeler tam 2500 yıl bozulmadan bütünlüğünü koruyabilmiş! Bu dövmelerin her biri fantastik hayvan figürlerini barındırıyordu. Pazırık kültürü, bu tür fantastik hayvanların betimlendiği vücut işlemelerinin, insanları öbür dünyada koruyacakları düşüncesine sahipti. Dövmelerde kullanılan boyaların kaynağının, fazlaca potasyum içeren yanmış bitki parçaları olduğu düşünülüyor.

Sibirya Buz Prensesi'nin dövmeleri, günlük hayatta var olmayan fantastik yaratıklardan oluşuyordu Bu uygulamanın, antik Pazırık kültürü düşünüldüğünde, öbür dünyada bir koruma sağlayacağı kabul görmekte idi. Vücudunun çoğu bölgesi bu tip fantastik dövmelerle kaplı olsa da bu dövmelerden en çok dikkat çekeni sol omzundaki dövme oldu. Grifon gagası ve oğlak boynuzlarına sahip bir geyik sol omzuna resmedilmişti. Muhtemelen o dönemde yaşayan çoğu varlıklı ve soylu birey bu şekilde bir uygulamaya hak kazanmıştı.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 22
 • Tebrikler! 22
 • Bilim Budur! 10
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 17
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/04/2020 22:06:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7849

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İki olasılık var: ya evrende yalnızız, ya da evrende yalnız değiliz. İki olasılık da eşit derecede ürkütücü...”
Arthur C. Clarke
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder