Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar'ın bir alt başlığı olan Genetiği Değiştirilmiş Yiyecekler (GDY) araştırmaları dahilinde ABD'de üretilen "Arktik Elması" isimli elma versiyonu, tartışmaları yeniden alevlendirdi. Videoda, 24 saatlik zaman dilimi, 30 saniyeye sıkıştırıldı ve sıradan bir elma ile kararma konusundaki farkları ortaya kondu.

Elma, Okanagan Specialty Fruits, Inc. firması tarafından üretildi. Yapım aşamaları 10 seneden uzun sürdü ve kesildiğinde ya da yarıldığında, kararmaması sağlanacak şekilde genetiği değiştirildi.

Elmaların (ve muzların, patateslerin, vs.) kararmasına neden olan şey, polifenol oksidaz isimli enzimdir. Bu, tirosinaz olarak da bilinir. Bu enzim, elma içerisindeki fenolik içeriğin oksijen varlığında tepkimeye girmesine neden olur ve bu tepkime, meyve dokularında kararmayla sonuçlanır. Bu tepkimeye engel olmak için elmayı ısıtabilir veya buzdolabına koyabilirsiniz; böylece enzimin uygun çalışma sıcaklığının dışına çıkmış olursunuz ve enzim işini yapamaz. Aynı tirosinaz enzimi, insanlarda da derinin bronzlaşmasında görev almaktadır. Tirosinaz eksikliği ise albinizmin karakteristik özelliklerinden birisidir.

Evrimsel süreçte bu enzim, zarar gören meyvelerin daha iç kısımların oksidize olarak bozulmasını önlemede avantaj sağladığı için evrimleşmiştir. Kararan kısım, oksijeni daha az geçirir ve böylece meyvenin iç kısımları daha geç etkilenir. Böylece bitki, tohumlarını (üreme yapılarını) korur.

Bu yeni elma, tirosinaz enzimi baskılanmıştır, böylece kararma gerçekleşemez. Firma, tıpkı "bebek havuç" üretiminde olduğu gibi, bu uygulamanın meyvelerin insanlara ulaşmasında ve meyve tüketiminin yaygınlaşmasında büyük bir atılım olacağını ileri sürmektedir. ABD'de meyvenin piyasaya sürülmesi için gerekli izinlerin alınması beklenmektedir. Eğer kabul edilirse, yeni yasalar ışığında etiketinde "Bu yiyecek GDO'ludur!" ibaresi bulunması zorunlu olan ilk besin olacaktır. Tahmin edilebileceği gibi, firmaya şiddetli bir öfke yağmaktadır. Bazı karşıt organizasyonlar ürünün piyasaya sürülmesini engellemek için başvurularda bulunmuşlardır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 6
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 4

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2020 10:58:44 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7651

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hayat, boş olmadığı sürece, kolay olmasa da olur.”
Lise Meitner
Geri Bildirim Gönder