Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

24 Saat Boyunca Kararmayan, Genetiği Değiştirilmiş Elma!

24 Saat Boyunca Kararmayan, Genetiği Değiştirilmiş Elma! Deseret News
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Genetiği Değiştirilmiş Organizmalar'ın bir alt başlığı olan Genetiği Değiştirilmiş Yiyecekler (GDY) araştırmaları dahilinde ABD'de üretilen "Arktik Elması" isimli elma versiyonu, tartışmaları yeniden alevlendirdi. Videoda, 24 saatlik zaman dilimi, 30 saniyeye sıkıştırıldı ve sıradan bir elma ile kararma konusundaki farkları ortaya kondu.

Elma, Okanagan Specialty Fruits, Inc. firması tarafından üretildi. Yapım aşamaları 10 seneden uzun sürdü ve kesildiğinde ya da yarıldığında, kararmaması sağlanacak şekilde genetiği değiştirildi.

Elmaların (ve muzların, patateslerin, vs.) kararmasına neden olan şey, polifenol oksidaz isimli enzimdir. Bu, tirosinaz olarak da bilinir. Bu enzim, elma içerisindeki fenolik içeriğin oksijen varlığında tepkimeye girmesine neden olur ve bu tepkime, meyve dokularında kararmayla sonuçlanır. Bu tepkimeye engel olmak için elmayı ısıtabilir veya buzdolabına koyabilirsiniz; böylece enzimin uygun çalışma sıcaklığının dışına çıkmış olursunuz ve enzim işini yapamaz. Aynı tirosinaz enzimi, insanlarda da derinin bronzlaşmasında görev almaktadır. Tirosinaz eksikliği ise albinizmin karakteristik özelliklerinden birisidir.

Evrimsel süreçte bu enzim, zarar gören meyvelerin daha iç kısımların oksidize olarak bozulmasını önlemede avantaj sağladığı için evrimleşmiştir. Kararan kısım, oksijeni daha az geçirir ve böylece meyvenin iç kısımları daha geç etkilenir. Böylece bitki, tohumlarını (üreme yapılarını) korur.

Bu yeni elma, tirosinaz enzimi baskılanmıştır, böylece kararma gerçekleşemez. Firma, tıpkı "bebek havuç" üretiminde olduğu gibi, bu uygulamanın meyvelerin insanlara ulaşmasında ve meyve tüketiminin yaygınlaşmasında büyük bir atılım olacağını ileri sürmektedir. ABD'de meyvenin piyasaya sürülmesi için gerekli izinlerin alınması beklenmektedir. Eğer kabul edilirse, yeni yasalar ışığında etiketinde "Bu yiyecek GDO'ludur!" ibaresi bulunması zorunlu olan ilk besin olacaktır. Tahmin edilebileceği gibi, firmaya şiddetli bir öfke yağmaktadır. Bazı karşıt organizasyonlar ürünün piyasaya sürülmesini engellemek için başvurularda bulunmuşlardır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 6
 • Korkutucu! 4
 • Umut Verici! 3
 • Muhteşem! 2
 • Bilim Budur! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/09/2020 20:00:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7651

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Hastalık
Organ
Elektrik
Nobel Ödülü
Küresel Isınma
Beslenme Davranışları
Veri
Büyük Patlama
Neandertaller
Algı
Gezegen
Sağlık
Koaservat
Mikoloji
Entropi
Beslenme Biçimi
Sürüngen
Doktor
Viral Enfeksiyon
Amerika
Mistisizm
Mikroevrim
Abd
Covid-19
İklim Değişikliği
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Beş duyuyla donanmış olan insanlık, kendisi etrafındaki evreni keşfetme yolculuğuna çıkmıştır. Bu yolculuğun adı, bilimdir.”
Edwin Hubble
Geri Bildirim Gönder