Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evren'in devasa boyutlarıyla kıyaslanacak olursa Samanyolu Galaksisi ufacık, Güneş yok denecek kadar küçük; Dünya ise devasa bir hangar içindeki en ufacık toz zerresi kadar bile büyük değil! Ancak bu Dünya, bu yıldız sistemi, bu galaksi şu anda sahip olduğumuz her şey. Dolayısıyla onların hareketleri ve bu sırada Evren'de yaşananlar biz insanlar için her şeye bedel.

1 yıl içinde olanlar...
1 yıl içinde olanlar...
Astronomical League

1 Ocak 2019 ila 31 Aralık 2019 arasında geçen yaklaşık 365 günlük zaman diliminde olan 5 önemli olay şöyle:

 1. Ay'ımız, Dünya'dan 3.8 santimetre kadar uzaklaştı. Böylelikle gezegenimizin yörüngesi ve gezegenimizdeki gelgit gibi doğa olaylarının yapısı ve şiddeti bir miktar daha değişmiş oldu.
 2. Güneş'imiz, bünyesinde meydana gelen nükleer tepkimeler nedeniyle 174 trilyon ton kütle kaybetti! Buna bağlı olarak kütleçekim kuvveti zayıfladı ve bu nedenle de Dünya'mızın yörüngesi yaklaşık 1.5 santimetre kadar genişledi. 940 milyon kilometre uzunluğundaki yörüngemiz için bu aşırı ufak bir miktar; ancak biliyoruz ki doğadaki ufacık değişimler uzun zaman dilimleri boyunca birikerek devasa değişimlere neden olabiliyorlar.
 3. Gözlenebilir Evren içinde 150 milyar civarında yeni yıldız doğdu! Evren'imiz halen yepyeni doğum ve ölüm olaylarıyla büyümeye devam ediyor.
 4. Andromeda Galaksisi, Samanyolu Galaksisi'ne 3.5 milyar kilometre kadar yaklaştı! Nihayetinde bu iki galaksi birbiriyle çarpışacak; ancak biz o zamana kadar yok olmamayı becersek bile, muhtemelen bu çarpışmayı günlük yaşantımızda hiç hissetmeyeceğiz.
 5. Evren'imiz en az 60 trilyon kilometre genişledi! Biliyoruz ki genişleyen bir Evren içinde yaşıyoruz ve bu genişlemenin yaklaşık hızından yola çıkarak 1 yıllık genişlemeyi hesaplamamız mümkün. Helios 2 gibi insanlık tarafından yapılmış en hızlı (saatte yaklaşık 252.000 kilometre hıza ulaşabilen) araçlardan biri içinde bulunsaydınız bile 60 trilyon kilometreyi kat etmek 27.179 yıldan uzun sürerdi!

Bu ufak değişimlerin etkisiyle Evren'imiz evrimine devam ediyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 01/04/2020 18:36:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7534

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Hatalı bir argümanın tedavisi daha iyi bir argüman geliştirmektir; düşünceleri bastırmak değil.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder