Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Zamanda Yolculuk Edenlere Dair 11 İddia ve Gerçekler

Zamanda Yolculuk Edenlere Dair 11 İddia ve Gerçekler
4 dakika
36,499
Tüm Reklamları Kapat

Fotografik kanıtlara ve görgü şahitlerine rağmen, bu zamanda yolculuk hikayeleri gerçek olamayacak kadar abartılı.

1. Billy Meier Ve Plejaren

Birçok sayıda zamanda yolculuk yapanların yolculuklarını gösterecek foto albümlerine sahip değildir. Billy Meier’a merhaba deyin. 1970’lerde İsveç doğumlu Meier ‘Plejaren’ adındaki dünya dışı ırkıyla birkaç kronolojik yolculuğa çıktı. Kendisine dünyanın dinozorlarla dolu olduğu geçmişini, eski Mars’ın yüzeyini ve hatta Jmmaneul –yani gerçek İsa- ile bile tanıştırdılar.

Tüm Reklamları Kapat

Meier’ın Plejarenlerin uzay gemisini gösteren tatil resimleri yaratıcı bir şekilde dekore edilmiş bir çöp kapağı idi. Dinozorlar da “Life Before Man” (İnsandan Önce Hayat) adlı bir kitaptaki çizimlerin bulanık görüntüleridir. Bir de güzel Plejaren kızları mı? Bunlar da Meier’ın televizyon ekranındaki “The Dean Martin Show”dan (Dean Martin Programı) dansçılara ait fotoğraflardır.

2. Rudolph Fentz

1950 senesinde yüzünde “mutton chop” stilli favori ve üzerinde Viktoryen-dönemi giysileri olan bir adam Times Meydanında birden ortaya çıkıyor. Şahitler onun şaşkın bakışlara sahip olduğunu belirtti, ve bir dakika sonrasında bir araba kendisine çarpıp hayatını kaybetti. Polis bu kişinin üzerinde 19.yüzyıla ait para, 1876 tarihli bir mektup ve adını yazan kartvizitlerini buldular: Bay Rudolph Fentz. Bu objelerin hiçbiri eskimişe benzemiyordu. Bayan Rudolph Fentz’in bir izi bulundu, o da Rudolph Fentz Junior.’ın duluydu ve hikayeye göre de Junior’ın babası gizemli bir şekilde 1876 senesinde kaybolmuştu. Garip, öyle değil mi? Eninde sonunda bu şehir efsanenin 1950 senesinde Jack Finney tarafından yazılan küçük bir hikayeden kaynaklandığı öğrenildi. Finney “Invasion of the Body Snatchers” ve “Time and Again” gibi klasikleri yazmaya devam etmişti.

Tüm Reklamları Kapat

3. John Titor

Sene 2036’da yaşam nasıl? “Yemek ve çiftlik hayvanları yerel olarak büyütülüyor. İnsanlar okumaya ve yüz yüze konuşmaya daha fazla vakit ayırıyor. Din ciddiye alınıyor ve insanlar akıllarında bölme ve çarpma işlemlerini yapabiliyor.” Bu John Titor’a ait bir kayıttır. Gelecekten gelen bir yolcu olan Titor ilk kez 2000 senesinde internet’in konuşma ortamlarında ortaya çıktı, ve ileriki yıllar hakkında tahminlerde bulundu. 2001 senesinde tekrardan 2036 senesine gitti. Tahminlerin çoğu gerçekleşmedi.

4. Chronovisor

Zaman röntgenciliği kadar zaman yolculuğu görülmedi. “The Chronovisor “ geçmiş zamanı ve yerleri gösterebilen sihirli bir televizyon/kamerası idi ve 1950’lerde Pellegrino Ernetti adlı bir Benediktli keşiş tarafından icat edilmiştir. Çarmıha gerilme olayını filme çekebilmek için kullandı ve o görüntüyle beraber Chronovisor’ün kendisinin Vatikan’ın kasa dairelerinde saklandığı söylenmektedir.

5. Henry Fonda

1948 senesine ait “Fort Apache” adlı filmde kısa bir süreliğine Fonda’yı canlandıran karakterin iPhone’dan at arabasının güzergahına baktığı görülmektedir. Aslında, not defterleri bazen iPhone’lara benzetilmektedir.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

6. Andrew Carlssin

2002’deki SEC (ABD Menkul Kıymetler Ve Borsa Komisyonu) ile beraber Wall Street’de alarmlar çalmaya başladı çünkü gizemli bir yatırımcı olan Andrew Carlssin 800 doları yüksek-riskli borsa ticaretleriyle 350,000,000 dolarına çevirdi. Carlssin tutuklanmıştı. 2256 senesinden geldiğini itiraf etti. Hikayenin sahtekarlıkla sansasyon yaratan “The Weekly World News” (Haftalık Dünya Haberleri) tarafından kaynaklandığı ortaya çıktı. Üzerinden on sene geçmesine rağmen bu hikaye hala basılmakta ve etrafta paylaşılmaktadır.

7. 1941 Senesindeki Yenilikçi

1941 senesine ait bir fotoğrafta takım elbiseli ve şapkalı bir kalabalığın ortasında oraya ait değilmiş gibi görünen bir genç adam görülmektedir. Yeni stil güneş gözlüğü ve t-shirt benzeri bir şey giymişe benziyor ve elinde taşınabilir bir kamerası bulunuyor. Gözlüklerin garip olduğu ama zamanına göre bilinmez olmadığı ortaya çıktı, ve üzerindeki T harfli t-shirt de aslında (spor takımlarında olduğu gibi) üzerine bir harf dikilmiş bir kazaktı. Kameranın kendisi de Kodak Katlanabilir Cep modeli idi. Yine de, bunlar “gençlik” kavramının oluşmasından on sene evveline aittir, bu yüzden zamanına göre ileri olduğunu gösteren bu genç adamın kişiliğini takdir edelim.

8. John Krasinski

The Office” dizinde oynayan Jim* bir zaman yolcusu olabilir mi? Ya da bir vampir? Danimarkalı sanatçı Christen Købke’ye ait bir 1835 seneli portre aktör John Krasinski’ye benzediği not edildiğinde, bu hikaye etrafa yayıldı. “Vay canına! NBC reklamcılığı için biraz ukalaca görünüyor” dedi Krasinski. “Ama yine de bunu beğendim!

9. 1928’de Cep Telefonu Olan Bayan

Bir bayan Los Angeles’ta film galası kalabalığının arasından cebiyle konuşarak yürüdüğü görülmektedir. O kadar da olağanüstü değil, ta ki bunun sene 1928 senesine ait olduğunu düşününceye kadar. Charlie Chaplin’in “The Circus” DVD’sindeki ek materyallerinden olan bu klip 2010 senesinde internet'te paylaşıldı. Jazz çağında var olmayan uydular ve cep kuleler hakkındaki bariz soruları bir kenara bırakalım. Bu cihaz büyük ihtimalle o zamana ait bir işitme cihazıydı. Yine de, klibi izlemek oldukça eğlenceli.

10. Philadelphia Deneyi

Efsaneye göre, 1943 senesinde yürütülen gizli bir deneyde Amerikan Donanması yok edici gemisi olan USS Eldridge’in görünmez olmasını, madde-dışı olmasını ve Philadelphia’dan Norfolk’a (Virgina) kadar gidip geri gelmesini sağladı. Bir açıklamaya göre geminin tam 10 saniye boyunca zamanda geriye gitmiştir (ancak bunun nasıl belirlendiği hala anlaşılmaz bir şey). Deneyin çok kötü yan etkilerinin olduğunu söylenmiştir, mesela denizcilerin görünmez kalması gibi. Gizli hükümet projeleri genellikle böylesine fantastik hikayelerle doludur, ancak bu hikaye günümüze kadar ulaştı ve hatta 1984 senesinde çekilen bir filmin ana konusuydu. (Konu hakkında buradan okuyabilirsiniz)

Tüm Reklamları Kapat

11. Hakan Nordkvist

Hazır hayallerden bahsetmişken, kendi başına tesisat işlerine bakan Nordkvist bir solucan deliğinin içerisinde kayarak zamanda yolculuk yapıp kendi yaşlı haliyle karşılaştı. İkisi birbiriyle konuştu. Hatta dövmelerini de kıyasladılar ve dost oldular. Nordkvist bunu cebine kaydetti. Görünüşe göre, bu emeklilik planların faydalarını desteklemek amacıyla bir sigorta şirketi tarafından düzenlenen bir reklam kampanyasıydı. (Buradan izleyebilirsiniz)

*Ç.N.: Benzer iddialar ünlü aktörler John Travolta ve Nicolas Cage için de yapılmıştı.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
5
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Mental Floss | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 23/02/2024 20:02:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1959

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Dışkı
Astrofotoğrafçılık
Konuşma
Bebek
Köpekgil
Diş
Gerçek
Sars-Cov-2
Şüphecilik
Antik
Mühendislik
Elektrokimya
Rna
Dişler
Nanoteknoloji
Kanıt
Botanik
Kütleçekimi
Entomoloji
Bilim Felsefesi
Hastalık Yayılımı
Kurbağa
Küresel Isınma
Balık Çeşitliliği
Yangın
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Çernobil'den Sonraki En Büyük Felaket Kapımızda!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Kızıl Cin: Türkiye'ye Düşen Nadir Yıldırım!
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Plasebo: Sadece İnanarak Hastalıklardan Kurtulabilir miyiz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
B. Demain, et al. Zamanda Yolculuk Edenlere Dair 11 İddia ve Gerçekler. (14 Şubat 2014). Alındığı Tarih: 23 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1959
Demain, B., Acar, A. B., Bakırcı, Ç. M. (2014, February 14). Zamanda Yolculuk Edenlere Dair 11 İddia ve Gerçekler. Evrim Ağacı. Retrieved February 23, 2024. from https://evrimagaci.org/s/1959
B. Demain, et al. “Zamanda Yolculuk Edenlere Dair 11 İddia ve Gerçekler.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Arsel Berkat Acar, Evrim Ağacı, 14 Feb. 2014, https://evrimagaci.org/s/1959.
Demain, Bill. Acar, Arsel Berkat. Bakırcı, Çağrı Mert. “Zamanda Yolculuk Edenlere Dair 11 İddia ve Gerçekler.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Arsel Berkat Acar. Evrim Ağacı, February 14, 2014. https://evrimagaci.org/s/1959.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close