Evrim Ağacı
Reklamı Kapat
Reklamı Kapat

Bu yazı, Mental Floss isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Fotografik kanıtlara ve görgü şahitlerine rağmen, bu zamanda yolculuk hikayeleri gerçek olamayacak kadar abartılı.

1. Billy Meier Ve Plejaren

Birçok sayıda zamanda yolculuk yapanların yolculuklarını gösterecek foto albümlerine sahip değildir. Billy Meier’a merhaba deyin. 1970’lerde İsveç doğumlu Meier ‘Plejaren’ adındaki dünya dışı ırkıyla birkaç kronolojik yolculuğa çıktı. Kendisine dünyanın dinozorlarla dolu olduğu geçmişini, eski Mars’ın yüzeyini ve hatta Jmmaneul –yani gerçek İsa- ile bile tanıştırdılar.

Meier’ın Plejarenlerin uzay gemisini gösteren tatil resimleri yaratıcı bir şekilde dekore edilmiş bir çöp kapağı idi. Dinozorlar da “Life Before Man” (İnsandan Önce Hayat) adlı bir kitaptaki çizimlerin bulanık görüntüleridir. Bir de güzel Plejaren kızları mı? Bunlar da Meier’ın televizyon ekranındaki “The Dean Martin Show”dan (Dean Martin Programı) dansçılara ait fotoğraflardır.

2. Rudolph Fentz

1950 senesinde yüzünde “mutton chop” stilli favori ve üzerinde Viktoryen-dönemi giysileri olan bir adam Times Meydanında birden ortaya çıkıyor. Şahitler onun şaşkın bakışlara sahip olduğunu belirtti, ve bir dakika sonrasında bir araba kendisine çarpıp hayatını kaybetti. Polis bu kişinin üzerinde 19.yüzyıla ait para, 1876 tarihli bir mektup ve adını yazan kartvizitlerini buldular: Bay Rudolph Fentz. Bu objelerin hiçbiri eskimişe benzemiyordu. Bayan Rudolph Fentz’in bir izi bulundu, o da Rudolph Fentz Junior.’ın duluydu ve hikayeye göre de Junior’ın babası gizemli bir şekilde 1876 senesinde kaybolmuştu. Garip, öyle değil mi? Eninde sonunda bu şehir efsanenin 1950 senesinde Jack Finney tarafından yazılan küçük bir hikayeden kaynaklandığı öğrenildi. Finney “Invasion of the Body Snatchers” ve “Time and Again” gibi klasikleri yazmaya devam etmişti.

3. John Titor

Sene 2036’da yaşam nasıl? “Yemek ve çiftlik hayvanları yerel olarak büyütülüyor. İnsanlar okumaya ve yüz yüze konuşmaya daha fazla vakit ayırıyor. Din ciddiye alınıyor ve insanlar akıllarında bölme ve çarpma işlemlerini yapabiliyor.” Bu John Titor’a ait bir kayıttır. Gelecekten gelen bir yolcu olan Titor ilk kez 2000 senesinde internet’in konuşma ortamlarında ortaya çıktı, ve ileriki yıllar hakkında tahminlerde bulundu. 2001 senesinde tekrardan 2036 senesine gitti. Tahminlerin çoğu gerçekleşmedi.

4. Chronovisor

Zaman röntgenciliği kadar zaman yolculuğu görülmedi. “The Chronovisor “ geçmiş zamanı ve yerleri gösterebilen sihirli bir televizyon/kamerası idi ve 1950’lerde Pellegrino Ernetti adlı bir Benediktli keşiş tarafından icat edilmiştir. Çarmıha gerilme olayını filme çekebilmek için kullandı ve o görüntüyle beraber Chronovisor’ün kendisinin Vatikan’ın kasa dairelerinde saklandığı söylenmektedir.

5. Henry Fonda

1948 senesine ait “Fort Apache” adlı filmde kısa bir süreliğine Fonda’yı canlandıran karakterin iPhone’dan at arabasının güzergahına baktığı görülmektedir. Aslında, not defterleri bazen iPhone’lara benzetilmektedir.

6. Andrew Carlssin

2002’deki SEC (ABD Menkul Kıymetler Ve Borsa Komisyonu) ile beraber Wall Street’de alarmlar çalmaya başladı çünkü gizemli bir yatırımcı olan Andrew Carlssin 800 doları yüksek-riskli borsa ticaretleriyle 350,000,000 dolarına çevirdi. Carlssin tutuklanmıştı. 2256 senesinden geldiğini itiraf etti. Hikayenin sahtekarlıkla sansasyon yaratan “The Weekly World News” (Haftalık Dünya Haberleri) tarafından kaynaklandığı ortaya çıktı. Üzerinden on sene geçmesine rağmen bu hikaye hala basılmakta ve etrafta paylaşılmaktadır.

7. 1941 Senesindeki Yenilikçi

1941 senesine ait bir fotoğrafta takım elbiseli ve şapkalı bir kalabalığın ortasında oraya ait değilmiş gibi görünen bir genç adam görülmektedir. Yeni stil güneş gözlüğü ve t-shirt benzeri bir şey giymişe benziyor ve elinde taşınabilir bir kamerası bulunuyor. Gözlüklerin garip olduğu ama zamanına göre bilinmez olmadığı ortaya çıktı, ve üzerindeki T harfli t-shirt de aslında (spor takımlarında olduğu gibi) üzerine bir harf dikilmiş bir kazaktı. Kameranın kendisi de Kodak Katlanabilir Cep modeli idi. Yine de, bunlar “gençlik” kavramının oluşmasından on sene evveline aittir, bu yüzden zamanına göre ileri olduğunu gösteren bu genç adamın kişiliğini takdir edelim.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

8. John Krasinski

The Office” dizinde oynayan Jim* bir zaman yolcusu olabilir mi? Ya da bir vampir? Danimarkalı sanatçı Christen Købke’ye ait bir 1835 seneli portre aktör John Krasinski’ye benzediği not edildiğinde, bu hikaye etrafa yayıldı. “Vay canına! NBC reklamcılığı için biraz ukalaca görünüyor” dedi Krasinski. “Ama yine de bunu beğendim!

9. 1928’de Cep Telefonu Olan Bayan

Bir bayan Los Angeles’ta film galası kalabalığının arasından cebiyle konuşarak yürüdüğü görülmektedir. O kadar da olağanüstü değil, ta ki bunun sene 1928 senesine ait olduğunu düşününceye kadar. Charlie Chaplin’in “The Circus” DVD’sindeki ek materyallerinden olan bu klip 2010 senesinde internet'te paylaşıldı. Jazz çağında var olmayan uydular ve cep kuleler hakkındaki bariz soruları bir kenara bırakalım. Bu cihaz büyük ihtimalle o zamana ait bir işitme cihazıydı. Yine de, klibi izlemek oldukça eğlenceli.

10. Philadelphia Deneyi

Efsaneye göre, 1943 senesinde yürütülen gizli bir deneyde Amerikan Donanması yok edici gemisi olan USS Eldridge’in görünmez olmasını, madde-dışı olmasını ve Philadelphia’dan Norfolk’a (Virgina) kadar gidip geri gelmesini sağladı. Bir açıklamaya göre geminin tam 10 saniye boyunca zamanda geriye gitmiştir (ancak bunun nasıl belirlendiği hala anlaşılmaz bir şey). Deneyin çok kötü yan etkilerinin olduğunu söylenmiştir, mesela denizcilerin görünmez kalması gibi. Gizli hükümet projeleri genellikle böylesine fantastik hikayelerle doludur, ancak bu hikaye günümüze kadar ulaştı ve hatta 1984 senesinde çekilen bir filmin ana konusuydu. (Konu hakkında buradan okuyabilirsiniz)

11. Hakan Nordkvist

Hazır hayallerden bahsetmişken, kendi başına tesisat işlerine bakan Nordkvist bir solucan deliğinin içerisinde kayarak zamanda yolculuk yapıp kendi yaşlı haliyle karşılaştı. İkisi birbiriyle konuştu. Hatta dövmelerini de kıyasladılar ve dost oldular. Nordkvist bunu cebine kaydetti. Görünüşe göre, bu emeklilik planların faydalarını desteklemek amacıyla bir sigorta şirketi tarafından düzenlenen bir reklam kampanyasıydı. (Buradan izleyebilirsiniz)

*Ç.N.: Benzer iddialar ünlü aktörler John Travolta ve Nicolas Cage için de yapılmıştı.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Mental Floss | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/10/2020 12:52:59 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1959

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Kanser Tedavisi
Psikoloji
Stres
Çağ
Öğrenme Teorileri
Ses Kaydı
Gerçek
Skeptisizm
Deizm
Popülasyon
Sağlık
Karbonhidrat
Kuşlar
Maske
Richard Dawkins
Genetik Müdahale
Kuyruk
İspat
Felsefe
Beslenme
Evrim Ağacı Duyurusu
Yeni Koronavirüs
Enerji
Astronot
Doğa Olayları
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer haklı olduğunu biliyorsan, başkalarının ne düşündüğünü umursamazsın. Er ya da geç gerçekler ortaya çıkar.”
Barbara McClintock
Geri Bildirim Gönder