Türümüz, Mızrağı İcat Eden İlk İnsan Türü Olmayabilir!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Etiyopya'da bulunan 280.000 yıllık bir mızrak ucu, alet kullanımının biz modern insanlardan (Homo sapiens) daha önce de var olduğunu gösteriyor. Bulunan alet; günümüzde artık yaşamayan, modern insanların yaşamış en yakın kuzeni olan Neandertaller (Homo neanderthalensis) ile son ortak atamız olan Heidelberg İnsanları’na (Homo heidelbergensis) ait. Bizden farklı bir tür olan bu atalarımızın, bu biçimde bir aletler üretebilmiş olması, alet kullanımı için beyinde gerçekleşmesi gerektiği düşünülen bazı anatomik değişimlerin gerekli olmayabileceğini gösteriyor.

Etiyopya'nın Orta Taş Devrine dair kalıntılarını barındırdığı Gademotta bölgesinde bulunan mızrak ucu, 280.000 yaşında. Bu rakam bilinen bütün H. sapiens fosillerinden 85.000 yıl kadar geride. Henüz bulunmamış, yaşça mızrak ucunun bulunduğu zamana daha yakın zamanlarda yaşamış H. sapiens'lerin varlığı da ihtimal dahilinde; fakat olası bir senaryo olarak görülmüyor. Olasılıklar bizden 700.000-200.000 yıl önce yaşamış atalarımızın ilk defa bu mızrak ucunu icat ettiği yönünde.

Kaynak: IFLS

İnsan Gözü, Kızılötesi Işığı Görebiliyor!

Kahve Tüketimi Tip 2 Diyabetini Önlüyor!

Yazar

Mert Karagözoğlu

Mert Karagözoğlu

Yazar

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi Lisans öğrencisidir. 2013 senesinden beri Evrim Ağacı ile çalışmaktadır. İlgi alanları: Nöro ve bilişsel bilimler, antipsikiyatri, psikoterapi, kıta felsefesi ve göstergebilim.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder