Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Türkiye Evrimle Tanışıyor: Organizasyon Düzenlemek İsteyenler İçin Bilgiler

Türkiye Evrimle Tanışıyor: Organizasyon Düzenlemek İsteyenler İçin Bilgiler
9 dakika
2,551
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı olarak uzun yıllardır halkımıza modern bilimi ulaştırabilmek için elimizden geleni ardımıza koymuyoruz. Bu sebeple birçok ilde Türkiye Evrimle Tanışıyor seminerleri düzenledik ve düzenlemeye de devam ediyoruz. Bu süreçte bize en sık sorulan soru, "X şehrine de gelmeyi düşünüyor musunuz?" oluyor. Bu yoğun ilgiye gerçekten çok seviniyoruz; ancak şunu da bilmenizi istiyoruz: Evrim Ağacı'nı şu anda maddi olarak destekleyen hiçbir kişi, kurum ve kuruluş bulunmamaktadır (geçici bir süre, bu etkinlikleri ilk başlattığımızda ESEB'den destek almıştık). Dolayısıyla ne yazık ki "Biz şu şehre geliyoruz." diyip istediğimiz şehre gidemiyoruz. Bunu yapacak maddi gücümüz bulunmuyor. 

Bu sebeple, çeşitli illerde bizi o ilde ağırlamak için çalışan organizatörlere ihtiyaç duyuyoruz. Kısaca, biz gideceğimiz şehri seçmiyoruz, organizatör olup bu işle uğraşacak insanların çıkmasına göre gideceğimiz şehirler belirleniyor. Tabii ki bu işlere en çok cesaret edebilen insanlar büyük şehirlerde olduğu için, daha çok bu şehirlere gidebiliyoruz. Yoksa büyük şehirlere gitmeyi tercih ettiğimiz için olmuyor bu.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer ki sizin bulunduğunuz şehre gelmemizi ve eğitim vermemizi isterseniz, bunu memnuniyetle yaparız. Ancak bunu yapabilmemiz için sizlerin de elinizi taşın altına koymanız gerekiyor. Bu yazımızda sizlere farklı eğitim tipleri için yapmanız gerekenleri açıklayacağız. Burada belirteceklerimizi yapabileceğinizi düşünüyorsanız, memnuniyetle sizin ilinize de geliriz; bundan onur duyarız.

Evrim Ağacı ile Eğitim Etkinliği Düzenlemek İçin...

A) GÜN İÇERİSİNDE SABİT KATILIMCILARA DEĞİL, DEĞİŞEN GRUPLARA AYNI KONULARIN TEKRARLANACAĞI ETKİNLİKLER (İLKOKUL ve LİSELER İÇİN)

1) Organizasyon Ekibi:

Tüm Reklamları Kapat

Bu kısım, etkinliği ayarlama sırasında kimlerle çalışacağınızın belirlenmesidir. 3-4 arkadaşınızla birlikte yapabileceğiniz gibi, tek başınıza da yapabilirsiniz. Bunu seçmek size, zamanınıza ve girişkenliğinize kalmaktadır. Ancak bizim sürekli irtibatta olabileceğimiz en az 1 isim olmalı ki, işler yolunda gidebilsin.

2) Okulun Resmi İzni:

Bu en önemli kısım, bizim için de, sizin için de. Her ne kadar biz burada birçok tabuyu bilimsel bilgi ile yıkmaya çalışsak da, hala birçok insanımızın aklı tabularla dolu ve bunları yıkmaya yanaşmak bir yana, diğer insanların bilgiye ulaşma hakkını engelleyebilecek kadar tutucu olabiliyorlar bu konuda. Evrim Kuramı da, pek çok açıdan, ülkemizde böyle bir konu olarak görülüyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu sebeple, öncelikle organizasyon ekibinizle birlikte (tek başınızaysanız, tek başınıza) okul müdür ve/veya müdür yardımcılarınızla görüşerek etkinliğin uygun olup olmadığını, böyle bir etkinliği düzenlemek için izin verip vermeyeceklerini net bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Kimi zaman yönetim birimleri üstü kapalı, yuvarlak cevaplar verebiliyorlar, bu yüzden cevap net olmalı; buna göre hareket edeceğiz çünkü.

Bunu sormaktan, girişken olmaktan çekinmeyiniz. Sorarsanız, en kötü ihtimalle reddedilirsiniz. Sormazsanız, reddedilip reddedilmeyeceğinizi asla bilemezsiniz.

3) Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İzni:

Bu kısım aslında tam olarak sizin uğraşacağınız kısım değil ve tamamen okulunuza kalmış. Liselerimizdeki bazı öğrenciler ve/veya öğretmenler, bu tip etkinliklerde "müfredat dışı anlatım yapıldığı" veya içerikte asla bulunmamasına rağmen "siyasi içerikte, öğrencilerin kafasını karıştıracak anlatımlar yapıldığı" gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı'na müdürleri ve müdür yardımcılarını şikayet edebiliyorlar. Bize tüm açık zihinleri ve kalpleriyle ulaşan bu eğitimcilerimizin başının derde girmesi, isteyeceğimiz son şey. Biz, ODTÜ'lüler olarak bilim karşıtlarından bir korkumuz yok; ancak ailesini kazandığı parayla geçindiren, buna rağmen kimi zaman mesleğini riske atarak öğrencilerin bilimi öğrenmesi peşinden koşan öğretmenlerimizin zor durumda kalmasını istemiyoruz. 

Bunu çözebilmenin yolu da, Milli Eğitim Bakanlığından izin almaktan geçiyor. Bu, müdüriyetin yapacağı bir iş, siz bir şey yapmayacaksınız ve basit bir yazışma şeklinde oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı'na "Biyoloji'yi, evrimsel biyoloji gibi çeşitli dallarını ve ODTÜ Biyoloji Bölümü'nü tanıtıcı etkinlikler yapılması istemiyle ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu'nun davet edilmesi" ile ilgili bir yazı gönderilirse, kabul edilme şansı çok yüksek olmakla birlikte, eğitimcilerin başının da yanmasının tamamen önüne geçilebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bu aşamayı, okulunuzun açık fikirliliğine göre, yapıp yapmamak sizin ve değerli öğretmenlerimizin elinde.

Sorduktan sonra, eğer kabul edilirse, yönetiminize sormanız gereken bir diğer nokta şu: harcamalar.

4) Harcamalar ve Ödemeler:

Bu kısım, öğrenci milletinin en sıkıntılı konusu belki de. Bu yüzden burada karşılıklı dayanışmamız şart. 

Tüm Reklamları Kapat

Eğer okul Ankara dışındaysa, sizden beklediğimiz okulunuzun (veya bir ekibiniz varsa ekibinizin) yol ve konaklama masraflarını karşılaması. Bunu okulunuzla açıkça görüşmeli ve ısrarcı olmalısınız (kimse ortada iyi bir pazarlık olmadan para vermek istemez). Eğer tüm çabalarınıza karşın hala sonuç alamazsanız, o zaman alternatif yolları beraber belirleyebiliriz.

Ayrıca etkinlikler için sponsorlar da ayarlayabilirsiniz. Örneğin dershaneler, kitapevleri, haber kanalları, gazeteler ve benzeri kaynaklar, eğer etkinlik büyük olacak, birkaç okulu içerecekse destek olmak istemektedirler. Böylece o okullarda tanıtım ve satış yapabileceklerdir. Bu şekilde karşılıklı bir sözleşme ile birkaç yüz liradan, binlerce liraya kadar sponsorluk ücreti alabilirsiniz. 

Okulunuz Ankara içerisindeyse hiç sorun yok, herhangi bir masrafı üstlenmeden, doğrudan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

5) Yazılı Davet:

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Kepçeyle Bilgi Çorbası

Kahve ve tuz bizim için çok mu kötü? Menülerde kalori sayımı faydalı mı? Yediğiniz her öğünün kalori miktarını biliyor olsaydınız yine de dikkat eder miydiniz? Vücudunuzun ihtiyacından fazla kaloriyi tüketir miydiniz?

“İyi beslenmenin en iyi yolu, bize şimdiye kadar söylenenlerin çoğunu görmezden gelmektir.”

Kalorinin ortalama tüketiciler için bir felaket olduğunu savunan Tim Spector, yeni kitabı Kepçeyle Bilgi Çorbası’nda yemekler hakkında insanlara söylenen çoğu şeyin neden yanlış olduğunu açıklıyor.

Devamını Göster
₺85.00
Kepçeyle Bilgi Çorbası

Okulunuzdan ve MEB'den onay aldıktan sonra, hemen bizimle irtibata geçmeniz gerekiyor. Tabii okul ile görüşmeden önce de bizimle görüşmenizde fayda var, eğer gelemeyeceğimiz bir dönemde ayarlamaya çalışıyorsanız, boşuna uğraşmış olursunuz. Yani bu noktada etkinliğin tarihini birlikte belirleyeceğiz.

Okulunuzdan yazılı davet olmaksızın herhangi bir etkinlik ayarlamamız mümkün değil. Bu sebeple, müdürünüzün ya da yetkili bir diğer kişinin imzalı davetini bize faks yoluyla göndermeniz gerekecek. Bunu okulunuz zaten yapabiliyor, o yüzden sorun yok. Sadece bize bildirmeniz lazım ki, faksın geleceği telefonu size verebilelim ve gönderileceği zaman faks makinesinin başında olabilelim (ODTÜ Kültür İşleri Müdürlüğü'ne gönderildiği için). 

6) Etkinlik:

Her şey netleştikten sonra, işlemleri tamamlıyoruz ve etkinliği gerçekleştiriyoruz. İlkokullarda ve liselerde genellikle farklı gruplara tekrar tekrar aynı konuların anlatılması gerekiyor; çünkü müdüriyet aynı öğrencilerin 2-3 ders saatinden fazla ders dışı bir etkinliğe katılmasına izin vermiyor. Bu yüzden farklı gruplara eğitim veriyoruz ve bu da aslında bir yerde işleri aksatıyor.

Bu yüzden, eğer durum böyleyse tek bir gruba en az 3 saatlik bir eğitim vermemiz gerekiyor (eğer durum böyle değilse, lütfen B kısmındaki etkinlik bilgilerini okuyunuz). Okulda bir yanda dersler süreceği için, bunu okul yönetiminizle ayarlamanız gerekiyor. Kaç sınıfın, hangi saatlerde etkinliğe katılabileceğini net bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. 1 ya da 2 ders saati bizim için yeterli değil, dolayısıyla lütfen bu tip etkinlik ricalarında bulunmayınız; unutmayın ki aktaracağımız bilgiler 4 sene üniversitede bölümünü okuyabileceğiniz kadar kapsamlı bir alana ait. Ancak elbette, tek bir grup başına 3 saatten fazlası olabilir (hatta çok daha verimli olacaktır).

Bu şekilde, gün içerisinde 3'er saatlik 2-3 farklı oturum olabilir. Bunlar sizin isteğinize ve bizim uygunluk durumumuza bağlı.

7) Eğitim İçeriği:

Belirtildiği gibi eğitimler birbirini tekrar eden ve farklı gruplara aynı konuların anlatıldığı şekilde olacaktır. Bu konuların genel hatları şöyle olacaktır:

- Bilim, Bilimsel Metot, Hipotez, Teori, Kanun Kavramları

- Evrim Nedir? Evrim Teorisi (Kuramı) Nedir?

Tüm Reklamları Kapat

- Evrim Mekanizmaları

Bu üç konuluk kısım yaklaşık 2 saat sürmektedir. 

Geri kalan saatlerde ise (eğer 3'er saatlik paket eğitimler yapılacaksa geri kalan 1 saatte, 4'er saatlik yapılacaksa 2 saatte, vb.) seçilen spesifik bir konu anlatılacaktır (İnsan'ın Evrimi, Evrimsel Psikoloji, Fosiller, Türleşme gibi).

Farklı gruplara, yukarıdaki ilk 3 konu sabit olarak verilecekken, sonraki 1-2 saatlik süre diliminde anlatılacak konular farklılık gösterebilecektir.

Tüm Reklamları Kapat

B) SABİT KATILIMCILI EĞİTİMLER İÇİN (ÜNİVERSİTELER ve BÜYÜK ORGANİZASYONLAR İÇİN)

Bu gruptaki etkinlikler genellikle profesyonel insanlarca düzenlendiği için herhangi bir ekstra açıklamaya gerek görmüyoruz. Sadece etkinlik tipi daha farklı ve verimli olabilir, bundan bahsedelim biraz:

1) Harcamalar ve Ödemeler:

Bu kısım, öğrenci milletinin en sıkıntılı konusu belki de. Bu yüzden burada karşılıklı dayanışmamız şart. 

Eğer etkinlik/üniversite Ankara dışındaysa, sizden beklediğimiz okulunuzun (veya bir ekibiniz varsa ekibinizin) yol ve konaklama masraflarını karşılaması. Bunu okulunuzla açıkça görüşmeli ve ısrarcı olmalısınız (kimse ortada iyi bir pazarlık olmadan para vermek istemez). Eğer tüm çabalarınıza karşın hala sonuç alamazsanız, o zaman alternatif yolları beraber belirleyebiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

Ayrıca etkinlikler için sponsorlar da ayarlayabilirsiniz. Örneğin dershaneler, kitapevleri, haber kanalları, gazeteler ve benzeri kaynaklar, eğer etkinlik büyük olacak, birkaç okulu içerecekse destek olmak istemektedirler. Böylece o okullarda tanıtım ve satış yapabileceklerdir. Bu şekilde karşılıklı bir sözleşme ile birkaç yüz liradan, binlerce liraya kadar sponsorluk ücreti alabilirsiniz. 

Etkinlik/üniversite Ankara içerisindeyse hiç sorun yok, herhangi bir masrafı üstlenmeden, doğrudan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

2) Yazılı Davet:

Öncelikle bizle irtibata geçip etkinlik tarihini netleştirdikten sonra, etkinliği düzenleyecek kurumdan ODTÜ'ye yazılı/resmi bir davet gönderilmesi gerekiyor. Bu her zaman geçerli olmayabilir, o yüzden bize danışabilirsiniz. 

Tüm Reklamları Kapat

3) Etkinlik:

Eğer katılımcılar sabit olacaksa, eğitim konuları tekrarlar şeklinde değil, birbirini takip eden konular şeklinde olabilecektir. Böylece çok daha fazla konu ele alınabilecektir.

Eğer etkinlik tamamen bize ait olacaksa (başka gruplar ve konuşmacılar olmayacaksa), en az 1 günlük (8 saatlik) bir eğitim planı çıkarılabilir. Bununla ilgili daha ayrıntılı açıklamalar aşağıda verilmiştir.

Gün olarak, haftasonları ayarlanabilirse, herkes için en uygunu olacaktır; ancak çoğu zaman haftasonu öğrencileri (özellikle de ilkokul ve lise öğrencilerini) toplamanın çok zor olduğunu biliyoruz, bu yüzden bu seçenek genellikle üniversite öğrencileri için geçerli. Haftaiçleri de kendi durumumuzu ayarlayıp etkinliği düzenleyebiliriz.

Tüm Reklamları Kapat

4) Eğitim İçeriği:

Sabit katılımcıların olduğu eğitimlerde konular birbirini tekrar etmeyecektir; böylece birbirini takip eden konular aktarılabilecektir. Bu tip etkinliklerde temel olarak yukarıda belirtildiği gibi genel (ama yukarıdakinden daha geniş ve ayrıntılı) bir girişle başlanacaktır:

- Bilim, Bilimsel Metot, Hipotez, Teori, Kanun Kavramları

- Evrim Nedir? Evrim Teorisi (Kuramı) Nedir?

Tüm Reklamları Kapat

- Evrim Tarihi

- Evrim Mekanizmaları

- Türleşme

- Evrim ve Türleşme Örnekleri

Tüm Reklamları Kapat

Bu kısım 3-4 saat kadar sürebilecektir. Sonrasında ise, eğer gün içerisindeki eğitim 8 saat sürecekse, kalan zamanda giderek spesifikleşen konulara kapsamlı olarak değinilecektir.

Genel Olarak Organizatörlerden Beklenenler ve Diğer Bilgiler:

- Evrim Ağacı, eğitimlerini çok büyük gruplara vermektense, daha küçük gruplara vermeyi tercih etmektedir. Böylece daha interaktif ve soru-cevapların daha net anlaşılabileceği, zaman ayrılabileceği bir ortam sağlanabilmektedir. Ancak elbette Ankara'ya uzak şehirlerde veya imkanlar aksini gerektirdiğinde büyük gruplara eğitim verilebilecektir.

- Evrim Ağacı, 20-30 kişilik gruplardan, 800 ve daha fazla sayıda katılımcılı etkinliklere kadar eğitim verebilmektedir. Bu konuda herhangi bir sorun yoktur.

- Evrim gibi insanların yanlış anladığı bir konu üzerine vereceğimiz eğitimlerde, herhangi bir güvenlik sorunu çekmek istemiyoruz. Bu sebeple, organizatörler kendi organizasyon alanlarındaki güvenliği sağlamalıdırlar.

Tüm Reklamları Kapat

- Eğitim ekibi en az 4 kişiden oluşmaktadır. Ancak garanti olması açısından, ekibin 5 kişi olacağı düşünülmelidir ve giderler (ulaşım ve konaklama) buna göre hesaplanmalıdır.

- Kendi okul durumlarımızdan ötürü çok sık Ankara dışına çıkamayabiliriz. Ancak organizasyon ekibimiz sizlerle görüşecek ve en uygun tarihin/etkinliğin ayarlanmasını hedefleyecektir.

- Eğitimlerin en sağlıklı ve kolay yapılabileceği zamanlar, tatil dönemleridir. Dolayısıyla herhangi bir resmi/dini tatilde veya haftasonları ayarlamanız, çok daha başarılı bir eğitimle sonuçlanacaktır.

Bizimle İrtibata Geçmek İçin:

[email protected]

Tüm Reklamları Kapat

 

Temel olarak yapılacakları böyle özetleyebiliriz.

Gelecek günlerde yeni bilgileri buradan duyurabiliriz.

Bilginize önemle sunarız.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/09/2023 13:44:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/264

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Karadelik
Astrofizik
Sağlık Bakanlığı
Yaşamın Başlangıcı
Canlılık Cansızlık
Müfredat
Evrimsel Psikoloji
Nötron
Amerika Birleşik Devletleri
Genel Halk
İnsan Evrimi
Spor
Periyodik Cetvel
Element
Obstetrik
Mistik
Cinsiyet Araştırmaları
İngiltere
Regülasyon
Neandertal
Küresel Isınma
Primatlar
Karanlık Madde
Aminoasit
Maskeler
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
Edward Teller, Hocası Oppenheimer'ı Neden Sattı?
"Kütle" Diye Bir Şey Gerçekten Var mı?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Havada Asılı Duran Motorlar Daha Verimli mi? | Manyetik Levitasyon!
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Türkiye Evrimle Tanışıyor: Organizasyon Düzenlemek İsteyenler İçin Bilgiler. (20 Ekim 2011). Alındığı Tarih: 25 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/264
Bakırcı, Ç. M. (2011, October 20). Türkiye Evrimle Tanışıyor: Organizasyon Düzenlemek İsteyenler İçin Bilgiler. Evrim Ağacı. Retrieved September 25, 2023. from https://evrimagaci.org/s/264
Ç. M. Bakırcı. “Türkiye Evrimle Tanışıyor: Organizasyon Düzenlemek İsteyenler İçin Bilgiler.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 20 Oct. 2011, https://evrimagaci.org/s/264.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Türkiye Evrimle Tanışıyor: Organizasyon Düzenlemek İsteyenler İçin Bilgiler.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 20, 2011. https://evrimagaci.org/s/264.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close