Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Türkiye Evrimle Tanışıyor: Organizasyon Düzenlemek İsteyenler İçin Bilgiler

Türkiye Evrimle Tanışıyor: Organizasyon Düzenlemek İsteyenler İçin Bilgiler
9 dakika
2,525
 • Evrim Ağacı Sistemleri

Evrim Ağacı olarak uzun yıllardır halkımıza modern bilimi ulaştırabilmek için elimizden geleni ardımıza koymuyoruz. Bu sebeple birçok ilde Türkiye Evrimle Tanışıyor seminerleri düzenledik ve düzenlemeye de devam ediyoruz. Bu süreçte bize en sık sorulan soru, "X şehrine de gelmeyi düşünüyor musunuz?" oluyor. Bu yoğun ilgiye gerçekten çok seviniyoruz; ancak şunu da bilmenizi istiyoruz: Evrim Ağacı'nı şu anda maddi olarak destekleyen hiçbir kişi, kurum ve kuruluş bulunmamaktadır (geçici bir süre, bu etkinlikleri ilk başlattığımızda ESEB'den destek almıştık). Dolayısıyla ne yazık ki "Biz şu şehre geliyoruz." diyip istediğimiz şehre gidemiyoruz. Bunu yapacak maddi gücümüz bulunmuyor. 

Bu sebeple, çeşitli illerde bizi o ilde ağırlamak için çalışan organizatörlere ihtiyaç duyuyoruz. Kısaca, biz gideceğimiz şehri seçmiyoruz, organizatör olup bu işle uğraşacak insanların çıkmasına göre gideceğimiz şehirler belirleniyor. Tabii ki bu işlere en çok cesaret edebilen insanlar büyük şehirlerde olduğu için, daha çok bu şehirlere gidebiliyoruz. Yoksa büyük şehirlere gitmeyi tercih ettiğimiz için olmuyor bu.

Bu Reklamı Kapat

Eğer ki sizin bulunduğunuz şehre gelmemizi ve eğitim vermemizi isterseniz, bunu memnuniyetle yaparız. Ancak bunu yapabilmemiz için sizlerin de elinizi taşın altına koymanız gerekiyor. Bu yazımızda sizlere farklı eğitim tipleri için yapmanız gerekenleri açıklayacağız. Burada belirteceklerimizi yapabileceğinizi düşünüyorsanız, memnuniyetle sizin ilinize de geliriz; bundan onur duyarız.

Evrim Ağacı ile Eğitim Etkinliği Düzenlemek İçin...

A) GÜN İÇERİSİNDE SABİT KATILIMCILARA DEĞİL, DEĞİŞEN GRUPLARA AYNI KONULARIN TEKRARLANACAĞI ETKİNLİKLER (İLKOKUL ve LİSELER İÇİN)

1) Organizasyon Ekibi:

Bu Reklamı Kapat

Bu kısım, etkinliği ayarlama sırasında kimlerle çalışacağınızın belirlenmesidir. 3-4 arkadaşınızla birlikte yapabileceğiniz gibi, tek başınıza da yapabilirsiniz. Bunu seçmek size, zamanınıza ve girişkenliğinize kalmaktadır. Ancak bizim sürekli irtibatta olabileceğimiz en az 1 isim olmalı ki, işler yolunda gidebilsin.

2) Okulun Resmi İzni:

Bu en önemli kısım, bizim için de, sizin için de. Her ne kadar biz burada birçok tabuyu bilimsel bilgi ile yıkmaya çalışsak da, hala birçok insanımızın aklı tabularla dolu ve bunları yıkmaya yanaşmak bir yana, diğer insanların bilgiye ulaşma hakkını engelleyebilecek kadar tutucu olabiliyorlar bu konuda. Evrim Kuramı da, pek çok açıdan, ülkemizde böyle bir konu olarak görülüyor.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Bu sebeple, öncelikle organizasyon ekibinizle birlikte (tek başınızaysanız, tek başınıza) okul müdür ve/veya müdür yardımcılarınızla görüşerek etkinliğin uygun olup olmadığını, böyle bir etkinliği düzenlemek için izin verip vermeyeceklerini net bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Kimi zaman yönetim birimleri üstü kapalı, yuvarlak cevaplar verebiliyorlar, bu yüzden cevap net olmalı; buna göre hareket edeceğiz çünkü.

Bunu sormaktan, girişken olmaktan çekinmeyiniz. Sorarsanız, en kötü ihtimalle reddedilirsiniz. Sormazsanız, reddedilip reddedilmeyeceğinizi asla bilemezsiniz.

3) Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İzni:

Bu kısım aslında tam olarak sizin uğraşacağınız kısım değil ve tamamen okulunuza kalmış. Liselerimizdeki bazı öğrenciler ve/veya öğretmenler, bu tip etkinliklerde "müfredat dışı anlatım yapıldığı" veya içerikte asla bulunmamasına rağmen "siyasi içerikte, öğrencilerin kafasını karıştıracak anlatımlar yapıldığı" gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı'na müdürleri ve müdür yardımcılarını şikayet edebiliyorlar. Bize tüm açık zihinleri ve kalpleriyle ulaşan bu eğitimcilerimizin başının derde girmesi, isteyeceğimiz son şey. Biz, ODTÜ'lüler olarak bilim karşıtlarından bir korkumuz yok; ancak ailesini kazandığı parayla geçindiren, buna rağmen kimi zaman mesleğini riske atarak öğrencilerin bilimi öğrenmesi peşinden koşan öğretmenlerimizin zor durumda kalmasını istemiyoruz. 

Bunu çözebilmenin yolu da, Milli Eğitim Bakanlığından izin almaktan geçiyor. Bu, müdüriyetin yapacağı bir iş, siz bir şey yapmayacaksınız ve basit bir yazışma şeklinde oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı'na "Biyoloji'yi, evrimsel biyoloji gibi çeşitli dallarını ve ODTÜ Biyoloji Bölümü'nü tanıtıcı etkinlikler yapılması istemiyle ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu'nun davet edilmesi" ile ilgili bir yazı gönderilirse, kabul edilme şansı çok yüksek olmakla birlikte, eğitimcilerin başının da yanmasının tamamen önüne geçilebilir.

Bu Reklamı Kapat

Bu aşamayı, okulunuzun açık fikirliliğine göre, yapıp yapmamak sizin ve değerli öğretmenlerimizin elinde.

Sorduktan sonra, eğer kabul edilirse, yönetiminize sormanız gereken bir diğer nokta şu: harcamalar.

4) Harcamalar ve Ödemeler:

Bu kısım, öğrenci milletinin en sıkıntılı konusu belki de. Bu yüzden burada karşılıklı dayanışmamız şart. 

Bu Reklamı Kapat

Eğer okul Ankara dışındaysa, sizden beklediğimiz okulunuzun (veya bir ekibiniz varsa ekibinizin) yol ve konaklama masraflarını karşılaması. Bunu okulunuzla açıkça görüşmeli ve ısrarcı olmalısınız (kimse ortada iyi bir pazarlık olmadan para vermek istemez). Eğer tüm çabalarınıza karşın hala sonuç alamazsanız, o zaman alternatif yolları beraber belirleyebiliriz.

Ayrıca etkinlikler için sponsorlar da ayarlayabilirsiniz. Örneğin dershaneler, kitapevleri, haber kanalları, gazeteler ve benzeri kaynaklar, eğer etkinlik büyük olacak, birkaç okulu içerecekse destek olmak istemektedirler. Böylece o okullarda tanıtım ve satış yapabileceklerdir. Bu şekilde karşılıklı bir sözleşme ile birkaç yüz liradan, binlerce liraya kadar sponsorluk ücreti alabilirsiniz. 

Okulunuz Ankara içerisindeyse hiç sorun yok, herhangi bir masrafı üstlenmeden, doğrudan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

5) Yazılı Davet:

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Benim Adım: Nikola Tesla - Hayal Kurmanın Önemi

Hayal kuran insanları başarıya götüren şey, hayallerinden vazgeçmemeleri ve kararlı
olmalarıdır.
Bugün düşünüp üzerinde çalışmaya başladığınız bir fikir eğer vazgeçmezseniz ileride
insanlığın kaderini değiştiren faydalı bir buluş olabilir.
Başarının en büyük sırrı asla pes etmemek, sabırlı olmak ve çok çalışmaktır.

Bilgiler ve Uyarılar:

 1. Bu ürün sipariş alındıktan 1-3 gün içinde postalanacaktır.
 2. Bu eserler, okuma-yazma bilen 5-8 yaş grubuna uygundur.
 3. Lütfen sipariş vermeden önce iade ve ürün değişikliği ile ilgili bilgilendirmemizi okuyunuz.
 4. Bu kampanya, Panama Yayıncılık tarafından Evrim Ağacı okurlarına sunulan fırsatlardan birisidir.
Devamını Göster
₺35.00
Benim Adım: Nikola Tesla - Hayal Kurmanın Önemi

Okulunuzdan ve MEB'den onay aldıktan sonra, hemen bizimle irtibata geçmeniz gerekiyor. Tabii okul ile görüşmeden önce de bizimle görüşmenizde fayda var, eğer gelemeyeceğimiz bir dönemde ayarlamaya çalışıyorsanız, boşuna uğraşmış olursunuz. Yani bu noktada etkinliğin tarihini birlikte belirleyeceğiz.

Okulunuzdan yazılı davet olmaksızın herhangi bir etkinlik ayarlamamız mümkün değil. Bu sebeple, müdürünüzün ya da yetkili bir diğer kişinin imzalı davetini bize faks yoluyla göndermeniz gerekecek. Bunu okulunuz zaten yapabiliyor, o yüzden sorun yok. Sadece bize bildirmeniz lazım ki, faksın geleceği telefonu size verebilelim ve gönderileceği zaman faks makinesinin başında olabilelim (ODTÜ Kültür İşleri Müdürlüğü'ne gönderildiği için). 

6) Etkinlik:

Her şey netleştikten sonra, işlemleri tamamlıyoruz ve etkinliği gerçekleştiriyoruz. İlkokullarda ve liselerde genellikle farklı gruplara tekrar tekrar aynı konuların anlatılması gerekiyor; çünkü müdüriyet aynı öğrencilerin 2-3 ders saatinden fazla ders dışı bir etkinliğe katılmasına izin vermiyor. Bu yüzden farklı gruplara eğitim veriyoruz ve bu da aslında bir yerde işleri aksatıyor.

Bu yüzden, eğer durum böyleyse tek bir gruba en az 3 saatlik bir eğitim vermemiz gerekiyor (eğer durum böyle değilse, lütfen B kısmındaki etkinlik bilgilerini okuyunuz). Okulda bir yanda dersler süreceği için, bunu okul yönetiminizle ayarlamanız gerekiyor. Kaç sınıfın, hangi saatlerde etkinliğe katılabileceğini net bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. 1 ya da 2 ders saati bizim için yeterli değil, dolayısıyla lütfen bu tip etkinlik ricalarında bulunmayınız; unutmayın ki aktaracağımız bilgiler 4 sene üniversitede bölümünü okuyabileceğiniz kadar kapsamlı bir alana ait. Ancak elbette, tek bir grup başına 3 saatten fazlası olabilir (hatta çok daha verimli olacaktır).

Bu şekilde, gün içerisinde 3'er saatlik 2-3 farklı oturum olabilir. Bunlar sizin isteğinize ve bizim uygunluk durumumuza bağlı.

7) Eğitim İçeriği:

Belirtildiği gibi eğitimler birbirini tekrar eden ve farklı gruplara aynı konuların anlatıldığı şekilde olacaktır. Bu konuların genel hatları şöyle olacaktır:

- Bilim, Bilimsel Metot, Hipotez, Teori, Kanun Kavramları

- Evrim Nedir? Evrim Teorisi (Kuramı) Nedir?

Bu Reklamı Kapat

- Evrim Mekanizmaları

Bu üç konuluk kısım yaklaşık 2 saat sürmektedir. 

Geri kalan saatlerde ise (eğer 3'er saatlik paket eğitimler yapılacaksa geri kalan 1 saatte, 4'er saatlik yapılacaksa 2 saatte, vb.) seçilen spesifik bir konu anlatılacaktır (İnsan'ın Evrimi, Evrimsel Psikoloji, Fosiller, Türleşme gibi).

Farklı gruplara, yukarıdaki ilk 3 konu sabit olarak verilecekken, sonraki 1-2 saatlik süre diliminde anlatılacak konular farklılık gösterebilecektir.

Bu Reklamı Kapat

B) SABİT KATILIMCILI EĞİTİMLER İÇİN (ÜNİVERSİTELER ve BÜYÜK ORGANİZASYONLAR İÇİN)

Bu gruptaki etkinlikler genellikle profesyonel insanlarca düzenlendiği için herhangi bir ekstra açıklamaya gerek görmüyoruz. Sadece etkinlik tipi daha farklı ve verimli olabilir, bundan bahsedelim biraz:

1) Harcamalar ve Ödemeler:

Bu kısım, öğrenci milletinin en sıkıntılı konusu belki de. Bu yüzden burada karşılıklı dayanışmamız şart. 

Eğer etkinlik/üniversite Ankara dışındaysa, sizden beklediğimiz okulunuzun (veya bir ekibiniz varsa ekibinizin) yol ve konaklama masraflarını karşılaması. Bunu okulunuzla açıkça görüşmeli ve ısrarcı olmalısınız (kimse ortada iyi bir pazarlık olmadan para vermek istemez). Eğer tüm çabalarınıza karşın hala sonuç alamazsanız, o zaman alternatif yolları beraber belirleyebiliriz.

Bu Reklamı Kapat

Ayrıca etkinlikler için sponsorlar da ayarlayabilirsiniz. Örneğin dershaneler, kitapevleri, haber kanalları, gazeteler ve benzeri kaynaklar, eğer etkinlik büyük olacak, birkaç okulu içerecekse destek olmak istemektedirler. Böylece o okullarda tanıtım ve satış yapabileceklerdir. Bu şekilde karşılıklı bir sözleşme ile birkaç yüz liradan, binlerce liraya kadar sponsorluk ücreti alabilirsiniz. 

Etkinlik/üniversite Ankara içerisindeyse hiç sorun yok, herhangi bir masrafı üstlenmeden, doğrudan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

2) Yazılı Davet:

Öncelikle bizle irtibata geçip etkinlik tarihini netleştirdikten sonra, etkinliği düzenleyecek kurumdan ODTÜ'ye yazılı/resmi bir davet gönderilmesi gerekiyor. Bu her zaman geçerli olmayabilir, o yüzden bize danışabilirsiniz. 

Bu Reklamı Kapat

3) Etkinlik:

Eğer katılımcılar sabit olacaksa, eğitim konuları tekrarlar şeklinde değil, birbirini takip eden konular şeklinde olabilecektir. Böylece çok daha fazla konu ele alınabilecektir.

Eğer etkinlik tamamen bize ait olacaksa (başka gruplar ve konuşmacılar olmayacaksa), en az 1 günlük (8 saatlik) bir eğitim planı çıkarılabilir. Bununla ilgili daha ayrıntılı açıklamalar aşağıda verilmiştir.

Gün olarak, haftasonları ayarlanabilirse, herkes için en uygunu olacaktır; ancak çoğu zaman haftasonu öğrencileri (özellikle de ilkokul ve lise öğrencilerini) toplamanın çok zor olduğunu biliyoruz, bu yüzden bu seçenek genellikle üniversite öğrencileri için geçerli. Haftaiçleri de kendi durumumuzu ayarlayıp etkinliği düzenleyebiliriz.

Bu Reklamı Kapat

4) Eğitim İçeriği:

Sabit katılımcıların olduğu eğitimlerde konular birbirini tekrar etmeyecektir; böylece birbirini takip eden konular aktarılabilecektir. Bu tip etkinliklerde temel olarak yukarıda belirtildiği gibi genel (ama yukarıdakinden daha geniş ve ayrıntılı) bir girişle başlanacaktır:

- Bilim, Bilimsel Metot, Hipotez, Teori, Kanun Kavramları

- Evrim Nedir? Evrim Teorisi (Kuramı) Nedir?

Bu Reklamı Kapat

- Evrim Tarihi

- Evrim Mekanizmaları

- Türleşme

- Evrim ve Türleşme Örnekleri

Bu Reklamı Kapat

Bu kısım 3-4 saat kadar sürebilecektir. Sonrasında ise, eğer gün içerisindeki eğitim 8 saat sürecekse, kalan zamanda giderek spesifikleşen konulara kapsamlı olarak değinilecektir.

Genel Olarak Organizatörlerden Beklenenler ve Diğer Bilgiler:

- Evrim Ağacı, eğitimlerini çok büyük gruplara vermektense, daha küçük gruplara vermeyi tercih etmektedir. Böylece daha interaktif ve soru-cevapların daha net anlaşılabileceği, zaman ayrılabileceği bir ortam sağlanabilmektedir. Ancak elbette Ankara'ya uzak şehirlerde veya imkanlar aksini gerektirdiğinde büyük gruplara eğitim verilebilecektir.

- Evrim Ağacı, 20-30 kişilik gruplardan, 800 ve daha fazla sayıda katılımcılı etkinliklere kadar eğitim verebilmektedir. Bu konuda herhangi bir sorun yoktur.

- Evrim gibi insanların yanlış anladığı bir konu üzerine vereceğimiz eğitimlerde, herhangi bir güvenlik sorunu çekmek istemiyoruz. Bu sebeple, organizatörler kendi organizasyon alanlarındaki güvenliği sağlamalıdırlar.

Bu Reklamı Kapat

- Eğitim ekibi en az 4 kişiden oluşmaktadır. Ancak garanti olması açısından, ekibin 5 kişi olacağı düşünülmelidir ve giderler (ulaşım ve konaklama) buna göre hesaplanmalıdır.

- Kendi okul durumlarımızdan ötürü çok sık Ankara dışına çıkamayabiliriz. Ancak organizasyon ekibimiz sizlerle görüşecek ve en uygun tarihin/etkinliğin ayarlanmasını hedefleyecektir.

- Eğitimlerin en sağlıklı ve kolay yapılabileceği zamanlar, tatil dönemleridir. Dolayısıyla herhangi bir resmi/dini tatilde veya haftasonları ayarlamanız, çok daha başarılı bir eğitimle sonuçlanacaktır.

Bizimle İrtibata Geçmek İçin:

[email protected]

Bu Reklamı Kapat

 

Temel olarak yapılacakları böyle özetleyebiliriz.

Gelecek günlerde yeni bilgileri buradan duyurabiliriz.

Bilginize önemle sunarız.

Okundu Olarak İşaretle

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 1
 • Tebrikler! 1
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/09/2022 13:22:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/264

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
Protein
Avrupa
Sinir Sistemi
Eşeyli Üreme
Asit
Kütleçekimi
Renk
Matematik
Kedi
Elektrik
Diyabet
Kan
Gen
Karbon
Mantar
Gezegen
Örümcek
Cinsel Yönelim
Üreme
Galaksi
Kemik
Felsefe
Klinik Mikrobiyoloji
Etoloji
Meteor
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve en iyi cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.