Türkiye Evrimle Tanışıyor: Organizasyon Düzenlemek İsteyenler İçin Bilgiler

Türkiye Evrimle Tanışıyor: Organizasyon Düzenlemek İsteyenler İçin Bilgiler

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu yazı, Evrim Ağacı Tavsiyeleri yazı dizisinin 7. yazısıdır. Dizinin ilk yazısına gitmek için buraya, dizideki tüm yazıları görmek için buraya tıklayınız. Yazı dizileri, EA Akademi'nin bir parçasıdır.

Yazı dizisi içindeki ilerleyişinizi kaydetmek için veya kayıt olun.

Evrim Ağacı olarak uzun yıllardır halkımıza modern bilimi ulaştırabilmek için elimizden geleni ardımıza koymuyoruz. Bu sebeple birçok ilde Türkiye Evrimle Tanışıyor seminerleri düzenledik ve düzenlemeye de devam ediyoruz. Bu süreçte bize en sık sorulan soru, "X şehrine de gelmeyi düşünüyor musunuz?" oluyor. Bu yoğun ilgiye gerçekten çok seviniyoruz; ancak şunu da bilmenizi istiyoruz: Evrim Ağacı'nı şu anda maddi olarak destekleyen hiçbir kişi, kurum ve kuruluş bulunmamaktadır (geçici bir süre, bu etkinlikleri ilk başlattığımızda ESEB'den destek almıştık). Dolayısıyla ne yazık ki "Biz şu şehre geliyoruz." diyip istediğimiz şehre gidemiyoruz. Bunu yapacak maddi gücümüz bulunmuyor. 

Bu sebeple, çeşitli illerde bizi o ilde ağırlamak için çalışan organizatörlere ihtiyaç duyuyoruz. Kısaca, biz gideceğimiz şehri seçmiyoruz, organizatör olup bu işle uğraşacak insanların çıkmasına göre gideceğimiz şehirler belirleniyor. Tabii ki bu işlere en çok cesaret edebilen insanlar büyük şehirlerde olduğu için, daha çok bu şehirlere gidebiliyoruz. Yoksa büyük şehirlere gitmeyi tercih ettiğimiz için olmuyor bu.

Eğer ki sizin bulunduğunuz şehre gelmemizi  ve eğitim vermemizi isterseniz, bunu memnuniyetle yaparız. Ancak bunu yapabilmemiz için sizlerin de elinizi taşın altına koymanız gerekiyor. Bu yazımızda sizlere farklı eğitim tipleri için yapmanız gerekenleri açıklayacağız. Burada belirteceklerimizi yapabileceğinizi düşünüyorsanız, memnuniyetle sizin ilinize de geliriz; bundan onur duyarız.

 

Evrim Ağacı ile Eğitim Etkinliği Düzenlemek İçin...

A) GÜN İÇERİSİNDE SABİT KATILIMCILARA DEĞİL, DEĞİŞEN GRUPLARA AYNI KONULARIN TEKRARLANACAĞI ETKİNLİKLER (İLKOKUL ve LİSELER İÇİN)

1) Organizasyon Ekibi:

Bu kısım, etkinliği ayarlama sırasında kimlerle çalışacağınızın belirlenmesidir. 3-4 arkadaşınızla birlikte yapabileceğiniz gibi, tek başınıza da yapabilirsiniz. Bunu seçmek size, zamanınıza ve girişkenliğinize kalmaktadır. Ancak bizim sürekli irtibatta olabileceğimiz en az 1 isim olmalı ki, işler yolunda gidebilsin.

 

2) Okulun Resmi İzni:

Bu en önemli kısım, bizim için de, sizin için de. Her ne kadar biz burada birçok tabuyu bilimsel bilgi ile yıkmaya çalışsak da, hala birçok insanımızın aklı tabularla dolu ve bunları yıkmaya yanaşmak bir yana, diğer insanların bilgiye ulaşma hakkını engelleyebilecek kadar tutucu olabiliyorlar bu konuda. Evrim Kuramı da, pek çok açıdan, ülkemizde böyle bir konu olarak görülüyor.

Bu sebeple, öncelikle organizasyon ekibinizle birlikte (tek başınızaysanız, tek başınıza) okul müdür ve/veya müdür yardımcılarınızla görüşerek etkinliğin uygun olup olmadığını, böyle bir etkinliği düzenlemek için izin verip vermeyeceklerini net bir şekilde öğrenmeniz gerekiyor. Kimi zaman yönetim birimleri üstü kapalı, yuvarlak cevaplar verebiliyorlar, bu yüzden cevap net olmalı; buna göre hareket edeceğiz çünkü.

Bunu sormaktan, girişken olmaktan çekinmeyiniz. Sorarsanız, en kötü ihtimalle reddedilirsiniz. Sormazsanız, reddedilip reddedilmeyeceğinizi asla bilemezsiniz.

 

3) Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) İzni:

Bu kısım aslında tam olarak sizin uğraşacağınız kısım değil ve tamamen okulunuza kalmış. Liselerimizdeki bazı öğrenciler ve/veya öğretmenler, bu tip etkinliklerde "müfredat dışı anlatım yapıldığı" veya içerikte asla bulunmamasına rağmen "siyasi içerikte, öğrencilerin kafasını karıştıracak anlatımlar yapıldığı" gerekçesiyle Milli Eğitim Bakanlığı'na müdürleri ve müdür yardımcılarını şikayet edebiliyorlar. Bize tüm açık zihinleri ve kalpleriyle ulaşan bu eğitimcilerimizin başının derde girmesi, isteyeceğimiz son şey. Biz, ODTÜlüler olarak bilim karşıtlarından bir korkumuz yok; ancak ailesini kazandığı parayla geçindiren, buna rağmen kimi zaman mesleğini riske atarak öğrencilerin bilimi öğrenmesi peşinden koşan öğretmenlerimizin zor durumda kalmasını istemiyoruz. 

Bunu çözebilmenin yolu da, Milli Eğitim Bakanlığı'ndan izin almaktan geçiyor. Bu, müdüriyetin yapacağı bir iş, siz bir şey yapmayacaksınız ve basit bir yazışma şeklinde oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı'na "Biyoloji'yi, evrimsel biyoloji gibi çeşitli dallarını ve ODTÜ Biyoloji Bölümü'nü tanıtıcı etkinlikler yapılması istemiyle ODTÜ Biyoloji ve Genetik Topluluğu'nun davet edilmesi" ile ilgili bir yazı gönderilirse, kabul edilme şansı çok yüksek olmakla birlikte, eğitimcilerin başının da yanmasının tamamen önüne geçilebilir.

Bu aşamayı, okulunuzun açık fikirliliğine göre, yapıp yapmamak sizin ve değerli öğretmenlerimizin elinde.

Sorduktan sonra, eğer kabul edilirse, yönetiminize sormanız gereken bir diğer nokta şu: harcamalar.

 

4) Harcamalar ve Ödemeler:

Bu kısım, öğrenci milletinin en sıkıntılı konusu belki de. Bu yüzden burada karşılıklı dayanışmamız şart. 

Eğer okul Ankara dışındaysa, sizden beklediğimiz okulunuzun (veya bir ekibiniz varsa ekibinizin) yol ve konaklama masraflarını karşılaması. Bunu okulunuzla açıkça görüşmeli ve ısrarcı olmalısınız (kimse ortada iyi bir pazarlık olmadan para vermek istemez). Eğer tüm çabalarınıza karşın hala sonuç alamazsanız, o zaman alternatif yolları beraber belirleyebiliriz.

Ayrıca etkinlikler için sponsorlar da ayarlayabilirsiniz. Örneğin dershaneler, kitapevleri, haber kanalları, gazeteler ve benzeri kaynaklar, eğer etkinlik büyük olacak, birkaç okulu içerecekse destek olmak istemektedirler. Böylece o okullarda tanıtım ve satış yapabileceklerdir. Bu şekilde karşılıklı bir sözleşme ile birkaç yüz liradan, binlerce liraya kadar sponsorluk ücreti alabilirsiniz. 

Okulunuz Ankara içerisindeyse hiç sorun yok, herhangi bir masrafı üstlenmeden, doğrudan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

5) Yazılı Davet:

Okulunuzdan ve MEB'den onay aldıktan sonra, hemen bizimle irtibata geçmeniz gerekiyor. Tabii okul ile görüşmeden önce de bizimle görüşmenizde fayda var, eğer gelemeyeceğimiz bir dönemde ayarlamaya çalışıyorsanız, boşuna uğraşmış olursunuz. Yani bu noktada etkinliğin tarihini birlikte belirleyeceğiz.

Okulunuzdan yazılı davet olmaksızın herhangi bir etkinlik ayarlamamız mümkün değil. Bu sebeple, müdürünüzün ya da yetkili bir diğer kişinin imzalı davetini bize faks yoluyla göndermeniz gerekecek. Bunu okulunuz zaten yapabiliyor, o yüzden sorun yok. Sadece bize bildirmeniz lazım ki, faksın geleceği telefonu size verebilelim ve gönderileceği zaman faks makinasının başında olabilelim (ODTÜ Kültür İşleri Müdürlüğü'ne gönderildiği için). 

 

6) Etkinlik:

Her şey netleştikten sonra, işlemleri tamamlıyoruz ve etkinliği gerçekleştiriyoruz. İlkokullarda ve liselerde genellikle farklı gruplara tekrar tekrar aynı konuların anlatılması gerekiyor; çünkü müdüriyet aynı öğrencilerin 2-3 ders saatinden fazla ders dışı bir etkinliğe katılmasına izin vermiyor. Bu yüzden farklı gruplara eğitim veriyoruz ve bu da aslında bir yerde işleri aksatıyor.

Bu yüzden, eğer durum böyleyse tek bir gruba en az 3 saatlik bir eğitim vermemiz gerekiyor (eğer durum böyle değilse, lütfen B kısmındaki etkinlik bilgilerini okuyunuz). Okulda bir yanda dersler süreceği için, bunu okul yönetiminizle ayarlamanız gerekiyor. Kaç sınıfın, hangi saatlerde etkinliğe katılabileceğini net bir şekilde belirlemeniz gerekiyor. 1 ya da 2 ders saati bizim için yeterli değil, dolayısıyla lütfen bu tip etkinlik ricalarında bulunmayınız; unutmayın ki aktaracağımız bilgiler 4 sene üniversitede bölümünü okuyabileceğiniz kadar kapsamlı bir alana ait. Ancak elbette, tek bir grup başına 3 saatten fazlası olabilir (hatta çok daha verimli olacaktır).

Bu şekilde, gün içerisinde 3'er saatlik 2-3 farklı oturum olabilir. Bunlar sizin isteğinize ve bizim uygunluk durumumuza bağlı.

 

7) Eğitim İçeriği:

Belirtildiği gibi eğitimler birbirini tekrar eden ve farklı gruplara aynı konuların anlatıldığı şekilde olacaktır. Bu konuların genel hatları şöyle olacaktır:

- Bilim, Bilimsel Metot, Hipotez, Teori, Kanun Kavramları

- Evrim Nedir? Evrim Teorisi (Kuramı) Nedir?

- Evrim Mekanizmaları

Bu üç konuluk kısım yaklaşık 2 saat sürmektedir. 

Geri kalan saatlerde ise (eğer 3'er saatlik paket eğitimler yapılacaksa geri kalan 1 saatte, 4'er saatlik yapılacaksa 2 saatte, vb.) seçilen spesifik bir konu anlatılacaktır (İnsan'ın Evrimi, Evrimsel Psikoloji, Fosiller, Türleşme gibi).

Farklı gruplara, yukarıdaki ilk 3 konu sabit olarak verilecekken, sonraki 1-2 saatlik süre diliminde anlatılacak konular farklılık gösterebilecektir.

 

B) SABİT KATILIMCILI EĞİTİMLER İÇİN (ÜNİVERSİTELER ve BÜYÜK ORGANİZASYONLAR İÇİN)

Bu gruptaki etkinlikler genellikle profesyonel insanlarca düzenlendiği için herhangi bir ekstra açıklamaya gerek görmüyoruz. Sadece etkinlik tipi daha farklı ve verimli olabilir, bundan bahsedelim biraz:

 

1) Harcamalar ve Ödemeler:

Bu kısım, öğrenci milletinin en sıkıntılı konusu belki de. Bu yüzden burada karşılıklı dayanışmamız şart. 

Eğer etkinlik/üniversite Ankara dışındaysa, sizden beklediğimiz okulunuzun (veya bir ekibiniz varsa ekibinizin) yol ve konaklama masraflarını karşılaması. Bunu okulunuzla açıkça görüşmeli ve ısrarcı olmalısınız (kimse ortada iyi bir pazarlık olmadan para vermek istemez). Eğer tüm çabalarınıza karşın hala sonuç alamazsanız, o zaman alternatif yolları beraber belirleyebiliriz.

Ayrıca etkinlikler için sponsorlar da ayarlayabilirsiniz. Örneğin dershaneler, kitapevleri, haber kanalları, gazeteler ve benzeri kaynaklar, eğer etkinlik büyük olacak, birkaç okulu içerecekse destek olmak istemektedirler. Böylece o okullarda tanıtım ve satış yapabileceklerdir. Bu şekilde karşılıklı bir sözleşme ile birkaç yüz liradan, binlerce liraya kadar sponsorluk ücreti alabilirsiniz. 

Etkinlik/üniversite Ankara içerisindeyse hiç sorun yok, herhangi bir masrafı üstlenmeden, doğrudan bizimle irtibata geçebilirsiniz.

 

2) Yazılı Davet:

Öncelikle bizle irtibata geçip etkinlik tarihini netleştirdikten sonra, etkinliği düzenleyecek kurumdan ODTÜ'ye yazılı/resmi bir davet gönderilmesi gerekiyor. Bu her zaman geçerli olmayabilir, o yüzden bize danışabilirsiniz. 

 

3) Etkinlik:

Eğer katılımcılar sabit olacaksa, eğitim konuları tekrarlar şeklinde değil, birbirini takip eden konular şeklinde olabilecektir. Böylece çok daha fazla konu ele alınabilecektir.

Eğer etkinlik tamamen bize ait olacaksa (başka gruplar ve konuşmacılar olmayacaksa), en az 1 günlük (8 saatlik) bir eğitim planı çıkarılabilir. Bununla ilgili daha ayrıntılı açıklamalar aşağıda verilmiştir.

Gün olarak, haftasonları ayarlanabilirse, herkes için en uygunu olacaktır; ancak çoğu zaman haftasonu öğrencileri (özellikle de ilkokul ve lise öğrencilerini) toplamanın çok zor olduğunu biliyoruz, bu yüzden bu seçenek genellikle üniversite öğrencileri için geçerli. Haftaiçleri de kendi durumumuzu ayarlayıp etkinliği düzenleyebiliriz.

 

4) Eğitim İçeriği:

Sabit katılımcıların olduğu eğitimlerde konular birbirini tekrar etmeyecektir; böylece birbirini takip eden konular aktarılabilecektir. Bu tip etkinliklerde temel olarak yukarıda belirtildiği gibi genel (ama yukarıdakinden daha geniş ve ayrıntılı) bir girişle başlanacaktır:

- Bilim, Bilimsel Metot, Hipotez, Teori, Kanun Kavramları

- Evrim Nedir? Evrim Teorisi (Kuramı) Nedir?

- Evrim Tarihi

- Evrim Mekanizmaları

- Türleşme

- Evrim ve Türleşme Örnekleri

Bu kısım 3-4 saat kadar sürebilecektir. Sonrasında ise, eğer gün içerisindeki eğitim 8 saat sürecekse, kalan zamanda giderek spesifikleşen konulara kapsamlı olarak değinilecektir.

 

Genel Olarak Organizatörlerden Beklenenler ve Diğer Bilgiler:

- Evrim Ağacı, eğitimlerini çok büyük gruplara vermektense, daha küçük gruplara vermeyi tercih etmektedir. Böylece daha interaktif ve soru-cevapların daha net anlaşılabileceği, zaman ayrılabileceği bir ortam sağlanabilmektedir. Ancak elbette Ankara'ya uzak şehirlerde veya imkanlar aksini gerektirdiğinde büyük gruplara eğitim verilebilecektir.

- Evrim Ağacı, 20-30 kişilik gruplardan, 800 ve daha fazla sayıda katılımcılı etkinliklere kadar eğitim verebilmektedir. Bu konuda herhangi bir sorun yoktur.

- Evrim gibi insanların yanlış anladığı bir konu üzerine vereceğimiz eğitimlerde, herhangi bir güvenlik sorunu çekmek istemiyoruz. Bu sebeple, organizatörler kendi organizasyon alanlarındaki güvenliği sağlamalıdırlar.

- Eğitim ekibi en az 4 kişiden oluşmaktadır. Ancak garanti olması açısından, ekibin 5 kişi olacağı düşünülmelidir ve giderler (ulaşım ve konaklama) buna göre hesaplanmalıdır.

- Kendi okul durumlarımızdan ötürü çok sık Ankara dışına çıkamayabiliriz. Ancak organizasyon ekibimiz sizlerle görüşecek ve en uygun tarihin/etkinliğin ayarlanmasını hedefleyecektir.

- Eğitimlerin en sağlıklı ve kolay yapılabileceği zamanlar, tatil dönemleridir. Dolayısıyla herhangi bir resmi/dini tatilde veya haftasonları ayarlamanız, çok daha başarılı bir eğitimle sonuçlanacaktır.

 

Bizimle İrtibata Geçmek İçin:

[email protected]

 

Temel olarak yapılacakları böyle özetleyebiliriz.

Gelecek günlerde yeni bilgileri buradan duyurabiliriz.

Bilginize önemle sunarız.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 1
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0
 • 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Soru Sorun!

Evrim Ağacı'ndan Kitap Tavsiyeleri

İsyan Kontrolünde Kullanılan Yöntemler ve Biyolojik Etkileri

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder