Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Titreşim Enerjisi ve Piezoelektrik: Kendilerini Şarj Eden Elektronik Cihazların Sırrı!

Titreşim Enerjisi ve Piezoelektrik: Kendilerini Şarj Eden Elektronik Cihazların Sırrı! Chemistry World
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Phys.org isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 6 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Birçok üniversiteden mühendis katılımcısı bulunan bir takım, akıllı telefonların elektrik kablosu olmadan şarj olmasına imkân sağlayan bir çözüm geliştirdiler. Bu, takımın nano-jeneratörlerini telefon kabına yerleştirmeleriyle mümkün oluyor. Bu küçük jeneratörler, hareket eden aracın yolcu koltuğu gibi titreşimli yüzeylerden titreşimi toplayıp telefon için enerjiye çeviriyor. Wisconsin-Madison Üniversitesi Malzeme Bilimleri bölümünden, Doçent Xudong Wang bu konuyla ilgili şöyle diyor:

Biz inanıyoruz ki bu gelişme kendini şarj eden elektronik aletler için iyi bir çözüm niteliğinde olabilir.

Wang, doktora öğrencisi Yancho Mao, Sun Yat-sen (Çin) ve Minnesota Duluth (ABD) üniversitelerindeki iş arkadaşları ile 27 Ocak 2014’te Advanced Energy Materials bilim dergisinde yayınlanan yazılarında, bu aleti küçük gözenekli ve basınçsal elektrikle (piezoelektrik) çalışan bir nano-jeneratör olarak tanımlıyorlar. Bu nano-jeneratörler, polivinilidenflorür (PVDF) olarak bilinen yaygın bir piezoelektrik maddeden yararlanıyor. Piezoelektrik maddeler ise mekanik bir dış etkiye maruz kaldığında elektrik üretebilme ve elektriği mekanik kuvvete çevirebilme özelliğine sahipler. 

Herhangi bir gerilim ya da elektrik alanına bağımlı olmaksızın, araştırmacılar çinko oksit nanoparçacıklarını PVDF'ten yapılan ince bir filme yerleştirerek piezoelektrik fazın oluşumunu sağladılar. Bu faz sayesinde, titreşim enerjisini toplamayı başardılar. Sonrasında, nanoparçacıkları film yüzeyinden aşındırarak aldılar ve geriye birbiriyle bağlantılı, boyutlarından ötürü "mezopor" ("orta büyüklükte delik") adı verilen boşluklar kaldı. Bu boşluklar, aslında sert olan bu malzemenin süngere benzer bir şekilde davranmasını sağladı.

Sünger benzeri yapıdaki materyal titreşim enerjisini kullanabilmek için kilit bir parça. Wang bu konuyla ilgili olarak “Daha yumuşak maddeler küçük titreşimler için daha hassastır.’’ diyerek durumu açıklıyor. 

Nano-jeneratörler, küçük gözenekli yapıdaki arka ve ön polimer zarında, ince elektrot levhaları taşır. Araştırmacılar bu polimer zarı insan vücudu dahil olmak üzere düz, pürüzlü ve kıvrımlı yüzeylere birleşme izi belli olmayacak şekilde birleştirebiliyorlar. Bu bütünleşmiş yapı telefonun kendi ağırlığını kullanarak hareketi (titreşimi) artırıyor böylece elektrik çıktısı da artıyor. Bu nano-jeneratörler bir elektronik cihazın arka paneli yada kılıfı olabilecek şekilde cihaza entegre edilebiliyor ve ortamdaki titreşim enerjisini cihazın kullanabileceği enerji olarak toplayabiliyor. 

Wang takımının çalışmasının tasarım sadeliği ve fabrikasyon aşamalarının daha büyük üretim ayarları ile ölçeklendirilebileceğini söylüyor ve ekliyor; polimer zar üzerinde ayarlanabilir mekanik özellikler de yaratabiliyoruz. Ayrıca burada cihazın tasarımı konusu da çok önemli bir nokta çünkü biz fark ettik ki bu yapıyı –şarj edici telefon kılıfı- yapmak ve kullanmak oldukça olanaklı gözüküyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Phys.org | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/09/2020 04:56:23 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2008

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Yok Oluş
Çekirdek
İklim Değişimi
Ortak Ata
Homeostasis
Transkripsiyon
Zaman
İhtiyoloji
Hastalık Yayılımı
Güneş Sistemi
Evrim Teorisi
2019-Ncov
Abd
Diyet
Hidrotermal Baca
Örümcek
Adaptasyon
Evrimsel Tarih
Dilbilim
Böcek Bilimi
Dişler
Nükleotit
Bilimkurgu
Nörobilim
Sinir Sistemi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilgisayar programcılığı baş döndürücüdür. Kendi küçük evreninizi yaratır ve istediğinizi yaptırabilirsiniz.”
Vint Cerf
Geri Bildirim Gönder