Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Taro, Yılanyastığıgiller olarak da bilinen Araceae ailesinden bitkilerin yenilebilir olan yumru ve tüberlerinin genel adıdır. Bu ailenin en meşhuru ve en çok üretilip tüketileni ise Colocasia esculenta türüdür, yani gölevez bitkisidir.

Bu bitki daha çok Güney Hindistan ve Güney Doğu Asya'da bulunur. Tropik bir bitkidir ve hem kökleri, hem de nişastalı koçanları ve yaprakları yenilebilir. Türümüzün ilk ekip biçmeye başladığı bitki türlerinden birisidir.

2009 yılı itibariyle Dünya'da her yıl 11.3 milyon ton taro üretimi yapılmaktadır ve üretimde lider olan ülke 4.4 milyon ton ile Nijerya'dır.

Dikkat edilmesi gereken bir nokta, bu bitkinin pişirilmeden önceki, ham halinin toksik olmasıdır. Bitki içerisinde kalsiyum oksalat kristalleri bulunur. Bu kristaller, yüksek sıcaklıkta ve özellikle de kabartma tozu ile pişirildiğinde etkisiz hale gelirler. Bir diğer yöntem de, soğuk suda bir gün boyunca bekletmektir. Eğer ki yapılmazsa, kalsiyum oksalat vücutta hızla birikerek böbreklerde taş üretimine neden olur. Bunu önlemek için yapılan bir diğer öneri de, taro ile birlikte süt ve süt ürünleri tüketmektir.

Ülkemizde taro, gölevez adıyla Mersin ve Antalya'da üretilmektedir. Genellikle salça ile karıştırılıp, etli ve bezelyeli yemekler içerisinde pişirilir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Wikipedia. Taro. (2019, Ağustos 07). Alındığı Tarih: 09 Ağustos 2019. Alındığı Yer: Wikipedia

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/11/2019 00:28:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1750

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Reklam
Reklam
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Atomlar ve uzay boşluğundan başka hiçbir şey yoktur. Geriye kalan her şey şahsi fikirdir.”
Democritus
Geri Bildirim Gönder