Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Zihin bedenin fikri midir yoksa beden mi zihnin fikridir?

484 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Hakan Tekiner
Hakan Tekiner
2,866 UP
Araştırmacı

''Düşünüyorum o halde varım'' sözünü söyleyen Descartes ile birlikle varlık felsefesine yeni bir boyut gelmiştir.[1] Descartes ile birlikte düşünme eyleminin düşüncenin varlığından ve bireyin kendi varlığından emin olarak yapılması gerektiğini savunmuştur.

Bilim felsefesi de bu yön ile başlar. Birey kendi gözlemlerinden yani kendinden emindir. Kendi gözünden,kendi beyninden ve kendi aklından emindir.

Zihnin bu yapısını bilgisayara benzetebiliriz. Beyindeki bu elektiriksel dalgalar aslında düşüncelerimizdir yani fikirlerimizdir. Aslında fikirlerimizin kodunu çözerek de gözlemleyebiliyoruz.[2]

Tüm Reklamları Kapat

Bilim Felsefesine göre gözlemlenebilen,test edilebilen şeyler vardır. Fikirlerimizi de gözlemleyebildiğimize göre fikirlerimiz de vardır. Başkaları da bizim fikirlerimizi, o elektirik dalgalarını gözlemleyebilir.

Sonuç olarak hepsi beynimizin birer kod şeklindeki elektirik dalgalarından ibaret. Bu kodlar beynimizde depolanıyor bazen ise duyu organlarımıza gidiyor.

Fakat bu dalgaları tespit etmek için gözümüze,aletlere veya başkalarının gözlemlerine, başkalarının varlığına inanmak zorundayız.İnanmak için ise inanacak bir bene.

179 görüntülenme

Kaynaklar

 1. https://www.facebook.com/bayoglurecep. Düşünüyorum O Halde Varım Diyen Filozof (Rene Descartes) Kimdir? 2022 » Felsefe Konu Anlatımı. (21 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 2 Eylül 2022. Alındığı Yer: Konu Anlatımı | Arşiv Bağlantısı
 2. çağrı mert bakırcı ve evrim ağacı kanalı. Youtube. Alındığı Tarih: 2 Eylül 2022. Alındığı Yer: www.youtube.com | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close