Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Zenginlik ile intihar arasında bir ilişki var mıdır?

352 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Soruyu Soranın Seçtiği Cevap
Sir. Ecto
Sir. Ecto
10K UP
Kişisel görüş

Öncelikle konuya şöyle bir bakış ile giriş yapmak lazım; Doğuştan zenginlik mi? Yoksa sonradan kazanılmış mı? Eğer ki söz konusu zenginlik doğuştan ise intihar ihtimali genellikle söz konusudur. Çünkü birey büyürken genellikle fakir insanların erişemediği zevk ve deneyimlere doymuş olarak yetişir. Söz konusu zenginlik çok büyük ise erişkin bir bireyken de aynı şekilde çoğu hedefini gerçekleştirmiş ve yeterli haz ve doyumu almış olur. Bunun getirisi olarak artık istediği çoğu maddi durum gerektiren olaylar ve deneyimlerden sıkkınlık duyabilir. İleride ise çoğu şeyden zevk almaz, örneğin; Tatile gitmek , istediği şeyi satın almak, en pahalı araçları sürmek, güzel seks deneyimleri ve çoğu teknolojik eğlence aracı. Tabi ki zamanla beynimiz ve psikoloji de var olan ödül mekanizması işlevsiz konuma gelir. Çünkü fakir bir insan, bir araç veyahut bir zevk için çokça çalışır ve çalıştığı şeyi elde edince ödül mekanizmasından dolayı büyük zevk ve haz duyar. Ama doğuştan zengin bireylerin genellikle bu mekanizması körelmiş olur. Unutmamak gereken husus ise kişinin karakteridir , belki de birey çokça yenilikçi, zeki ve araştırmacı bir insandır ve parasını bunun uğruna harcar. Buna en güzel örneği Prof. Dr. Celal Şengör'ü örnek verebilirim, kendisi oldukça zengin bir aileden gelen bir bireydir. Parasını tamamen zevk için kullanmak yerine kendisini geliştirmek ve bilim dünyasına bir şeyler katmak için harcamıştır.

Uzun lafın kısası birey dünyasal hazlardan fazlası ile haz aldığından ve haz mekanizması zamanla körelmiş olduğundan bana göre intihar ihtimali artar. Ama dediğim gibi karakter koşulu her şeyi değiştirir.

Tüm Reklamları Kapat

Şimdi ise gelelim sonradan kazanılmış zengiliğe;

Birey genel hatları ile zamanla çalışıp kazandığı zengilikten büyük ölçüde zevk alır. Ve zaten onu elde edene kadar çokça hayale sahip olur, çünkü hayalleri olmasa zaten zengin olmaz. Zengin olma çabasında en büyük motivasyon fakirken kurulan hayallerdir ve ben sonradan kazanılmış zengiliğe sahip insanların hayal güçlerinininde büyük olduğunu gözlemlemiş bir birey olarak, bu bireylerin intiharı düşüncelerini sanmıyorum.

Bunlar benim kişisel görüşlerim, umarım yardımcı olmuştur...:)

Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
3
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Cevap
Abdullah KENDİRLİ
Koyu bir Sanat müziği takipçisiyim ve birkaç örnek verebilirim

evet vardır bir genelleme yapmak istemem ama maddi doyum manevi doyumsuzluğu, çıkar ilişkisini çoğu zaman beraberinde getirir. Benim şahsi görüşüme göre eğer cinsel yönelim tercihi dışında bir ihtimal varsa Bülent ERSOY ve Zeki MÜREN(?) gibi sanatçılar hemen hemen herşeyi elde etmeleri, dönem popülaritesinde olmayan bir tercihle kendini ispatlamaya çalışmıştır.İntihar bunun bir ileri aşamasıdır.

0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Zamanın İleri Aktığını Nereden Biliyoruz?
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
Karadelikler Hakkında YANLIŞ Bildiğiniz Her Şey! | Prof. Dr. Bayram Tekin (ODTÜ) (KISIM 1)
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak
İki Burun Hissi: Burnunuza Dokunarak "İllüzyon" Yaratın!
Türkiye Gerçekte Ne Kadar Büyük?
Türkiye Gerçekte Ne Kadar Büyük?
Sivilce Patlatmak Zararlı mı?
Sivilce Patlatmak Zararlı mı?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close