Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
0

Zeki ama akıllı olmayan (bilgisiz) dünyaca ünlü ceo olur mu?

Akıllı değil yani bilgisiz ya da sizin akıllı tanımınıza uymayan ama zeki birinden dünyaca ünlü ceo olur mu?
453 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Egemen Sak
Egemen Sak
40K UP
Sosyal Bilgiler Öğretmeni

Ceo olan birinin cahil olması hiç beklenilecek bir şey değildir. Çok zeki olmayabilir ama bu da beklenilen bir şey değildir. Ancak muhakakkak ki çok tecrübeli, bilgili ve hırslı olması gerekir.

Çünkü ceo demek, genel müdürün üstü demektir. Yani şirket veya holding veya hangi ticari kurum ise tüm idari işlerden sorumlu kişidir.

Haliyle kimse tecrübesi ve bilgisiz birini getirip ticari mekanın en üstüne oturtmaz.

Tüm Reklamları Kapat

Ceo olmak için ciddi bir tecrübe ve bilgi birikimi aranır. İş filmlerdeki gibi değildir yani. Herkesten önce gider, herkesten sonra çıkar her işin sorumluluğu yönetim kurumunca ondan sorulur. Yani gidip oluşan bir sistem arızasından, yönetim kurulu gidip yazılımcıdan değil ceodan hesap sorar. Haliyle görmüş, geçirmiş, tecrübe biriktirmiş, bilgisi ve gerekirse zekası veya farklı bakışı ile dikkat çekebilmiş veya öne çıkabilmiş kişiler ceo olur. Unutmayalım, şirkette milyonlarca çalışan olabilir. Ama ceo 1 tane olacaktır. Haliyle öne çıkacak nedenleri ve gerekliliklere sahip olmalıdır.

Hatta bir çok ticari kurumda ceolar o kadar uyanık ve bilgilidir ki yazılımdan bile anlayabilir. Volkswogen bunu ABD'de yaşadı. Ceo birileri ile araçların yazılımları ile oynayarak karbon salınımının olduğunun düşük gösterdi.[2]

İmkansızdır diyemem. Dünyada bir çok devlet ve şirket var. Ve bu devletlerin çok farklı yönetim tarzları. Siyasi güçler belirli nedenlerden dolayı legal veya illegal olarak birilerini ceo yapabilir veya yaptırabilir. Ama o şirket de ya çok uzun ömürlü olmaz ya da o ceo çok uzun süre o koltukta oturmaz.

O yüzden ceo ahlaksız olabilir. Ama cahil, körpe (genç ve tecrübesiz) olamaz. Aptal olması da beklenilen bir şey değildir. [1]

228 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Boğaziçi Üniversitesi. Ceo Nedir. Alındığı Tarih: 22 Nisan 2022. Alındığı Yer: https://istanbulbogazicienstitu.com | Arşiv Bağlantısı
 2. Euronews. Dizel Skandalına Dev Ceza. Alındığı Tarih: 22 Nisan 2022. Alındığı Yer: tr.euronews.com | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close