Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Zayıf insanlar daha mı çabuk sarhoş olur?

Zayıf insanlar şişman insanlara göre daha mı çabuk sarhoş olur?
3,908 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Emir Yiğit Akpınar
Sabancı Üniversitesi'nde mühendislik okumaktayım

Evet zayıf insanların vücutlarındaki kan miktarı, daha iri insanların kan miktarından az olduğu için aynı miktardaki etil alkol ile genellikle daha çabuk sarhoş olurlar. İnsanların vücut kütlesinin yaklaşık %7-8'ini kan oluşturur yani 1 kilogram kanı 1 litre olarak hesaplayacak olursak 60 kilo kütleye sahip sağlıklı bir insanın vücudundaki kan miktarı yaklaşık 4.2-4.8 litre iken 80 kiloluk sağlıklı bir insanın vücudundaki kan miktarı yaklaşık 6.4 litreye kadar çıkabilir.[1]

Etil alkol molekülleri görece küçük moleküller olduğu için vücuda alındıktan sonra saniyeler içinde kana karışmaya başlarlar. Etil alkolün bir kısmı mideden, büyük bir kısmı ise ince bağırsaktan kana karışır. Kan dolaşımındaki etil alkol molekülleri beyindeki nöronların arasındaki iletişimi sağlayan bir Glutamat reseptörü olan N-methyl-D-aspartate (NMDA) reseptörüne antagonist olarak[2]bağlanır ve bu reseptörlerin iş yapmasını engeller. Ayrıca etil alkol beyindeki GABA (gama-aminobütrik asit) reseptörlerine agonist olarak bağlanır yani beyinde GABA yerine geçerek GABA reseptörlerini uyarır. GABA beyinde inhibitör nörotransmitter olarak görev alır yani beyinde yavaşlatıcı bir etkiye sahiptir. Dolayısıyla uyarılan GABA reseptörleri insanda rahatlama ve uyuşma etkisi yaratır.[3] Etil alkol bunlara ek olarak beyinde endorfin ve dopamin üretimini tetikler. Etil alkol bu sayede insanda mutluluk ve keyif hisleri uyandırır.[4]

Tüm Reklamları Kapat

Etil alkol miktarının kütlece derişimi yani birim hacim kan başına düşen etil alkol kütlesi daha fazla olursa beyinde daha çok reseptöre agonist ya da antagonist olarak bağlanır ve insanı sarhoş eder. Bu sebepten dolayı sarhoşluk miktarı genellikle "promil" yani mililitre kan başına düşen kandaki etil alkolün miligramı ile ölçülür. İlk başta bahsedildiği gibi zayıf insanların kan hacmi daha iri insanlara göre daha düşüktür. Böylece aynı miktar alkol ile zayıf bir insan genellikle iri bir insana göre daha çabuk sarhoş olur.

528 görüntülenme

Kaynaklar

  1. A. Kaya. İnsan Vücudunda Kaç Litre Kan Vardır?. (17 Nisan 2019). Alındığı Tarih: 16 Şubat 2022. Alındığı Yer: TechWorm | Arşiv Bağlantısı
  2. J. H. Krystal. (2003). Altered Nmda Glutamate Receptor Antagonist Response In Recovering Ethanol-Dependent Patients. Neuropsychopharmacology, sf: 2020-2028. doi: 10.1038/sj.npp.1300252. | Arşiv Bağlantısı
  3. Camille Renzoni. Does Alcohol Increase Gaba?. (26 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 16 Şubat 2022. Alındığı Yer: The Recovery Village | Arşiv Bağlantısı
  4. Saba Başkır. Nasıl Sarhoş Oluruz?. (20 Ekim 2017). Alındığı Tarih: 16 Şubat 2022. Alındığı Yer: bilimveutopya.com.tr | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
5
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Türkiye Kıyıları Nasıl SONSUZ Uzunlukta Olabilir? | Sahil Paradoksu!
Gombe Şempanze Savaşı:
Gombe Şempanze Savaşı: "Maymunlar Cehennemi" Gerçek Oldu!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Oppenheimer: Ben Şimdi, Dünyaların Yok Edicisi Olan Ölüm Oldum!
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Denizdeki GERÇEK Tehlikelere Hazır mısın?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close