Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Zamanın kısalıp uzadığı fakat geri alınamadığı doğru mu?

Zaman görecelidir. Kısalır, uzar fakat geri alınamaz. Bu görüşe katılıyor musunuz? İnsan ışık hızına ulaşsa bile zamanda geriye gitmenin mümkün olamayacağını söyleyebilir miyiz? Veya tam tersi, ışık hızı bize geleceği gösterebilir mi?
188 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Berk Mutlu
Berk Mutlu
9K UP
Öğrenci

Zamanı kontrol etmek evet mümkün ama suanki zamanda mümkün geçmişe gitmemiz için tamamen kendi fikrim bilim-kurgu filmine konu olur derecede şuan imkansız ışık hızını bir sayı doğrusu olarak kabul edelim %0,%10,%20,%30........%100'e kadar gitsin fakat bu sayı doğrusunu 10,20,30.....100 diye tanımlayalım ve 100 u ışık hızının nötr ü olarak tanımlayalım(normal rakamlardan bağımsız gideceğiz)100 un sağına gidersek ışık hızını aşarız fakat bu gorelilige göre mümkün değil eğer mümkünse bile ne olur bilemeyiz.sola gidersek ise negatiflere ulaşırız yani -1 ışık hızı kulağa bile garip geliyo antimadde ile eğer ışığa bile hükmedip onu negatif yaparsak ve ışık hızına ulaşırsak zaman durmak yerine geriye akabilir fakat dediğim gibi bu çok uçuk bir fikir.

Geleceğe gidip gidememek mühim ama geleceği değiştirebiliriz veya başka bir gelecek yaratabiliriz("kaynak kod" adlı filmin sonunda olduğu gibi)tüm imkansizlari bir yana koyup dünyada kendi yaşamımızda ışık hızına ulaştık ve zaman durdu fakat o an dünyada akıp giden bir zaman var misal biz bir markete girelim ve orayı yerlebir edelim bizim için orası iyice karışık bir halde peki ya normal dünya da ne oldu? Orda zaman aynı gidiyor ve biz kendimize yeni bir evren oluşturduysak tıpkı Schrödinger'in kedisi gibi biz kendi evrenimizde marketi dağıttık,eskiden yaşadığımız evrende yaşam aynı devam ediyor.

Tüm Reklamları Kapat

Eğer ışık hızında gitmeyi kesersek(haraket hızımizi ihmal ediyoruz bir önceki deneyde)eski evrenimizde mi geri döneriz veya bizim evrenimizdeki yaşam haraketlenmeyemi başlar eğer eski evrenimizdeysek öbür evrene ne oldu? Gibi birçok soru.Zaman dediğimiz kavram insanın ve bilmin gücü yetmediği bir yer çünkü ucu her yöne açık nerden tutarsak tutalım bir belirsizlik kontrol edelim diyoruz yukardaki gibi milyon tane farklı ihtimal ve hiçbiri kesin değil önümüzdeki 1 asır hatta daha fazla süre öğrenmemiz de mümkün değil.

Zamanın haraket biçimi bize bağlı ister uzatıriz ister kısaltıriz fakat tekil veya o an ışık hızında bulunan kişiler için değişir geri kalan aynı devam eder,peki ya hangi bilinçle devam ederler? Bu yüzden zaman kavramı biraz da felsefi bir kavram sen hangisini istersen o dur net bir cevap mümkün değil.

Egerki zamanda geriye gidersek ve dedemizi veya babamızı öldürürsek o an bize ne olacak onlar yoksa geçmişte gelecekteki bizde yokuz.Veya geleceğe gidip torun torbaya karistigimizda kendimizi öldürürsek ve eski zamana dönersek torunlarımız hiç var olmayacaklar fakat onlar birkez doğmuş bilinçleri var herşey bir anda yok olucak mi yoksa başka bir evren miydi orası? geçmişte veya gelecekte yaptıklarımız suanki dünyada hiçbir etki yarattimi?bunlar üzerine düşünmesi harika fakat gerçek olması çok zor şeyler

2
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
  • Paylaş
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Kırmızı Gören Boğalar Neden Sinirleniyor?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Spiderman Gerçek Olabilir mi?
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Bilmeden Sahip Olabileceğiniz 10 Anormal Özellik!
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Batarya Gizemi: Modern Piller Nasıl Çalışıyor ve Neden Bu Kadar Az Gidiyor?
Gizemli
Gizemli "Benford Yasası", Seçim Hilelerini İspatlamakta Nasıl Kullanılır?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close