Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anıl Yılmaz
Anıl Yılmaz
2,038 UP
Üye
1

Zaman varsa değişim muhakkak var mıdır? Değişim varsa muhakkak zaman olmalı mıdır?

Fizik bilimi ile bu soruya nasıl cevap verilebilir. Zamanın A ve B teorisini okudum fakat bu konu hakkında güzel kaynakları ve yorumları tek bir soru altında toplamak adına böyle bir soru soruyorum . Konu ile ilgili önemli kaynaklar paylaşılırsa sevinirim.
748 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Yasin Kayalar
Yasin Kayalar
187K UP
Bilim ve felsefe okuru

Eğer burada spesifik olarak evrendeki zaman kavramını ele alıyorsak ki başka bir zaman olgusu elimizde yok o halde evrendeki zamanın akmasına neden olay şey bigbang ile ortaya çıkan evrenin genişlemesidir. Çünkü bizim zamanı algılamamızı sağlayan şey evrendeki bütün olma ve oluş süreçlerini ortaya çıkaran şey düşük entropiden (yüksek düzenlilikten) yüksek entropiye doğru (içindeki tüm sistemlerle birlikte) evrenin değişmesine sebep olan evrenin genişlemesidir. Evren genişlemese durağan bir sistem olurdu. Bu durumda evrende hiç bir hareket muhtemelen ortaya çıkmazdı. Çünkü evrendeki tüm hareketler termodinamik süreçlere bağlı yani entopi artmasına veya azalmasına. Bunu bir oda içindeki hava moleküllerinin hareketleri açısından düşünelim. Hava moleküllerinin titresme ve oda içinde hareket nedenini normalde biz o moleküllere atfediyoruz. Ancak evrenin genişlemesi olmasa ve oda bir 'sistem' olarak evrendeki toplam entopi artışından ve termodinamik değişmelerden etkilenmese bu hareketler ortaya çıkar mıydı diye sormamız gerekir. Eğer çıkmazdı dersek o halde evrendeki tüm hareketleri ortaya çıkaran şey zamanın akmasıdır ve bütün ortaya çıkan hareketler bunun eseridir. Tersini düşünürsek evrende ortaya çıkan hareketler oda kapalı bir sistem de olsa ortaya çıkardı demek olurdu ki bu durumda odadaki hareketlerin ortaya çıkmasını hangi enerji değişimleri ortaya çıkarırdı. Çünkü oda bir noktadan sonra stabil hale gelir ve odanın içinde dengelenirdi. Yani örneğin tüm atomlar aynı enerji seviyesine gelene kadar hareketlerine devam eder ve daha sonra hareketler dengelenir dururdu. Dışardan bir müdahale olmadıkça bu tablo artık hiç bozulmazdı. Bu da demektir ki zaman akmasa ve evren genişlemese evrendeki tüm hareketler ortaya çıkmazdı diye düşünülebilir. Bunu eğer bigbange uygularsak zaten bigbangde tam bir denge halinde evren kalsa ve genişlemese evrende hiç bir olay ve oluş gerçekleşmezdi. Sıkışmış (aşırı bir basınç altında) bir plazma durumunda olarak evren homojen termal denge halinde kalırdı ve bugünkü hiç bir şey var olamaz ve ortaya çıkamazdı.

Bu yüzden evren açısından sorunuzun cevabı evrenin spesifik zaman kavramı olmasa değişim olmazdı olarak görünüyor. Ancak bir sistem hiç enerji kaybetmeden de değişebilir mi sorusu o şey tamamen evrenden yalıtık bir sistem olsa hareket ortaya çıkarmıydı sorusu ile aynıdır. Ancak evrenin dokusu dahil olan ve evrende var olan hiç bir şey zaten evrende var olduğu için yani uzay zamana tabi olduğu için yalıtılmış hale getirilmez. Çünkü uzay zaman dokusu içindekilerle birlikte bir bütündür. Herhangi birşey bu dokudan ayrılamaz.

Ancak burada şunu da belirtmeliyim ki kuantum fiziği için işler daha başka olabilir. Çünkü kuantum fizigine göre oda kapalı bir sistem de olsa aniden enerji (kuantum) sıçramaları olması mümkün olabilir. Yani termal denge halinde bu olabilir ancak bu durum evrenin genişlemesinden bağımsız ortaya çıkabilir mi bunu evrenin genişlemediği bir ortam olmadan veya böyle bir evrende bulunmadan test edemeyiz.

Tüm Reklamları Kapat

242 görüntülenme
2
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close