Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Anonim
Anonim Üye
2

Zaman olmadan herhangi bir varlık varlığını sürdürebilir mi? Neden?

453 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
256K UP
Krononot⁸

Madde olarak tanımlanan bir varlık, varoluş sergilemek için boyut denilen zeminlere ihtiyaç duyar fizik evrende. Boyutlar birbirini hem kapsar, hem de içerir. 3 boyut zemininde kendisini küre olarak deneyimleyen bir varlık, 2. boyutta çember olarak deneyimleyecektir. Derinliğini kaybedecektir, ancak varlığını sürdürecektir teorik olarak. 2. boyuttaki çember de, 1. boyutta kendisini nokta olarak deneyimleyecektir.

İşte 4. boyut olan zamana mahkum varlıklar olarak gözlemlediğimiz maddi varlıklar, zaman boyutundan çıktıklarında teorik olarak form değiştirmeleri gerekecektir. Işık hızına ulaşmak, zaman boyutundan çıkmak demek olacağı için, bir kütlenin ışık hızına ulaşması teknik olarak sonsuz enerji gerektirdiği için imkansız olarak görülmektedir. İnsanı oluşturan atomların komple ışık hızına ulaştığını düşünürsek, bu kütlenin kaybı demek olacaktır. Ancak harddiskte yazılı bir bilginin buluta yüklenmesi gibi bir form değişikliği gibi düşünülebilir. Bilinç, zaman boyutunda fizik evrene göre oluştuğu için büyük ihtimalle kapalı olacaktır, ancak varlığın korunumu formun değişimi ile korunacaktır. Foton ve elektron gibi herhangi bir boyuta sahip olmadığı düşünülen parçacıkların buradaki aykırı davranışlarını düşünürsek, başka bir boyuttaki varlık deneyimlerinin bu boyutta kayba uğramış hallerinin olabileceği ihtimalini, olası bir ihtimal olarak düşünmek gerek.

Rölativitenin, mekanda hareketin yapılabilmesi gibi, zamanda da hareketin yapılabilmesi gerekliliğini sorgulatan higgs alanı ve bozonu - kütle etkileşimi, bizim madde olarak tanımladığımız fiziksel yapının oluşumuna neden olan bir etkileşim. Bu etkileşim bir varlığın var olması sağlayan bir mekanizma değil, varlığın higgs alanı - bozonu ile olan etkileşiminin fizik evren - madde olup olmayacağını belirleyen bir yapı. Biliyoruz ki bir çok parçacık maddeyi oluşturmadan bozunuyor. (Elektron proton nötron dışında oluşan, atomu oluşturmayan- maddeye dönüşmeyen parçacıklar)

Tüm Reklamları Kapat

Varlıktan kastımız fizik evreni referans alan bir varlık tanımı ise, fizik evrene bağlı olarak varlığı kanıtlanamaz (Yazılım olarak harddiskten silinen bilgiler artık yoktur.) Ancak bu YOK OLMAK DEMEK DEĞİLDİR. (Kodlar - yazılım, bulutta varlığını sürdürür.)

Fizik evren - madde temelli varlık sorgulaması yaparsak, kara enerji ve kara madde de sorunlu bir duruma gelir varlık açısından. Bizim referans aldığımız madde, evrenin yaklaşık yüzde 4 ünü oluşturuyor.

282 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close