Sorulara Dön
2
Fizik & Kuantum

Zaman olmadan herhangi bir varlık varlığını sürdürebilir mi? Neden?

1
Anonim 2
115 görüntülenme
Teşekkür (1)
Hatırla (1)
Takip (1)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Madde olarak tanımlanan bir varlık, varoluş sergilemek için boyut denilen zeminlere ihtiyaç duyar fizik evrende. Boyutlar birbirini hem kapsar, hem de içerir. 3 boyut zemininde kendisini küre olarak deneyimleyen bir varlık, 2. boyutta çember olarak deneyimleyecektir. Derinliğini kaybedecektir, ancak varlığını sürdürecektir teorik olarak. 2. boyuttaki çember de, 1. boyutta kendisini nokta olarak deneyimleyecektir.

İşte 4. boyut olan zamana mahkum varlıklar olarak gözlemlediğimiz maddi varlıklar, zaman boyutundan çıktıklarında teorik olarak form değiştirmeleri gerekecektir. Işık hızına ulaşmak, zaman boyutundan çıkmak demek olacağı için, bir kütlenin ışık hızına ulaşması teknik olarak sonsuz enerji gerektirdiği için imkansız olarak görülmektedir. İnsanı oluşturan atomların komple ışık hızına ulaştığını düşünürsek, bu kütlenin kaybı demek olacaktır. Ancak harddiskte yazılı bir bilginin buluta yüklenmesi gibi bir form değişikliği gibi düşünülebilir. Bilinç, zaman boyutunda fizik evrene göre oluştuğu için büyük ihtimalle kapalı olacaktır, ancak varlığın korunumu formun değişimi ile korunacaktır. Foton ve elektron gibi herhangi bir boyuta sahip olmadığı düşünülen parçacıkların buradaki aykırı davranışlarını düşünürsek, başka bir boyuttaki varlık deneyimlerinin bu boyutta kayba uğramış hallerinin olabileceği ihtimalini, olası bir ihtimal olarak düşünmek gerek.

Rölativitenin, mekanda hareketin yapılabilmesi gibi, zamanda da hareketin yapılabilmesi gerekliliğini sorgulatan higgs alanı ve bozonu - kütle etkileşimi, bizim madde olarak tanımladığımız fiziksel yapının oluşumuna neden olan bir etkileşim. Bu etkileşim bir varlığın var olması sağlayan bir mekanizma değil, varlığın higgs alanı - bozonu ile olan etkileşiminin fizik evren - madde olup olmayacağını belirleyen bir yapı. Biliyoruz ki bir çok parçacık maddeyi oluşturmadan bozunuyor. (Elektron proton nötron dışında oluşan, atomu oluşturmayan- maddeye dönüşmeyen parçacıklar)

Varlıktan kastımız fizik evreni referans alan bir varlık tanımı ise, fizik evrene bağlı olarak varlığı kanıtlanamaz (Yazılım olarak harddiskten silinen bilgiler artık yoktur.) Ancak bu YOK OLMAK DEMEK DEĞİLDİR. (Kodlar - yazılım, bulutta varlığını sürdürür.)

Fizik evren - madde temelli varlık sorgulaması yaparsak, kara enerji ve kara madde de sorunlu bir duruma gelir varlık açısından. Bizim referans aldığımız madde, evrenin yaklaşık yüzde 4 ünü oluşturuyor.

277 görüntülenme
3
Teşekkür (2)
Paylaş
3
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın