Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
2
Puan Ver

Zaman kütleçekimine mi bağlıdır?

Eğer öyleyse kütlenin olmadığı bir yerde zaman da yok denilebilir mi?

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Değildir.

Zaman, Kütle ve Uzam (Uzunluk) ile birlikte fizikteki 3 temel bileşeni oluştururlar. Einstein'ın Genel görelelik teorisine göre külte çekimi uzay-zaman dokusu olarak bilinen 4 boyutlu yapıyı eğip bükmektedir. Yıldızlararası uzayda uzay-zaman dokusu neredeyse tamamen düzdür ve zaman normal bir şekilde akmaktadır.

Kütlenin fazla olması uzay dokusunu esnetmekte, dolayısı ile zamanın akış hızında da değişikliğe sebep olmaktadır. Yani sadece etkilemektedir. Kütle olmayan yerde zaman da yoktur demek şu an için anlamsızdır.

Teşekkür
Paylaş
2

Kaynaklar

  1. Space.com Uzay-Zaman ve Genel Görelelik
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir insanın bildiğini sandığı bir şeyi öğrenmesi imkansızdır.”
Epictetus
Geri Bildirim Gönder