Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Oğuzhan Kömcü
Oğuzhan Kömcü
1,650 UP
Üye
1

Zaman her yerde aynı mıdır? Evrende ortak bir zaman var mı?

Hala keşfedilen bazı gezegenlerin , biz keşfettiğimizden beri dönüşünü tamamlamadığını biliyoruz. Peki o zaman orda olursak ,daha mı geç yaşlanırız?
5,461 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ersals Krononot
Ersals Krononot
254K UP
Krononot⁸

Özel ve genel görelilik gereği, dünya üzerinde hatta hiçbir yerde ortak bir şimdi olması mümkün değil. Bir çok bilim insanı olayı açıklamak için, ayaklarınız ve başınızda geçen zaman aynı değildir derler. Bu doğrudur, neden açıklayalım.

Zamanın geçişini belirleyen, rölativiteye göre kütle miktarının uzayı bükme oranı. Ne kadar büyük bir kütle uzay zaman dokusunu bükerse, kütleye yakın noktalarda zaman gerilmeden dolayı yavaşlayacaktır. Uzay zamanın bükülme etkisi - genleşme gibi düşünebiliriz- azaldıkça, zaman yavaşlama etkisinden çıkar, hızlanmış olur kütleye yakın noktalara göre. Yani başka bir gezegene gitmenin yaşlanmaya etkisi, gezegenin kütle miktarına bağlı. Bizimkinden büyük bir gezegen ise, zaman daha yavaş akacak, dünya şartlarına göre daha geç yaşlanacağız. Ancak, zamanın daha hızlı ya da yavaş aktığını kişi bilinç düzeyinde anlayamaz. Onun için herşey aynıdır. Bu hızlanma ya da yavaşlama, öncesindeki zaman referans alınarak -dünya- söylenebilir. Yani gözlemci için hızlanır ya da yavaşlar.

Evrende ya da dünyada, hiçbir yerde ortak bir zaman olması söz konusu değil kısaca.

Tüm Reklamları Kapat

Bizim zamana dair yapacağımız bütün yorumlar, dünyanın uzay zamanı bükmesiyle oluşan zaman hızına göre olacaktır. İşte karadeliğe yaklaşan bir kişi için on yıllar geçiyor olmasının nedeni, karadeliğin kütlesinin gezegenlerden defalarca büyük olması nedeniyle zamana etkisi de çok fazla olur. Interstellar filminde işlendiği gibi.

Klasik bir söylem de, 10. katta yaşayan için zaman giriş katında yaşayana göre daha hızlı akar. Evet bu da teorik olarak kütleye olan uzaklığın artmasından dolayı doğru.

Bizim ölçemiyor olmamız, zaman farklarının olmadığı anlamına gelmez. Sadece biz farketmiyoruz.

1,014 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Kaynak. (20 Şubat 2020). Alındığı Tarih: 20 Şubat 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close