Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Zaman her yerde aynı mıdır? Evrende ortak bir zaman var mı?

Hala keşfedilen bazı gezegenlerin , biz keşfettiğimizden beri dönüşünü tamamlamadığını biliyoruz. Peki o zaman orda olursak ,daha mı geç yaşlanırız?

1
Teşekkür
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
1 Cevap

Özel ve genel görelilik gereği, dünya üzerinde hatta hiçbir yerde ortak bir şimdi olması mümkün değil. Bir çok bilim insanı olayı açıklamak için, ayaklarınız ve başınızda geçen zaman aynı değildir derler. Bu doğrudur, neden açıklayalım.

Zamanın geçişini belirleyen, rölativiteye göre kütle miktarının uzayı bükme oranı. Ne kadar büyük bir kütle uzay zaman dokusunu bükerse, kütleye yakın noktalarda zaman gerilmeden dolayı yavaşlayacaktır. Uzay zamanın bükülme etkisi - genleşme gibi düşünebiliriz- azaldıkça, zaman yavaşlama etkisinden çıkar, hızlanmış olur kütleye yakın noktalara göre. Yani başka bir gezegene gitmenin yaşlanmaya etkisi, gezegenin kütle miktarına bağlı. Bizimkinden büyük bir gezegen ise, zaman daha yavaş akacak, dünya şartlarına göre daha geç yaşlanacağız. Ancak, zamanın daha hızlı ya da yavaş aktığını kişi bilinç düzeyinde anlayamaz. Onun için herşey aynıdır. Bu hızlanma ya da yavaşlama, öncesindeki zaman referans alınarak -dünya- söylenebilir. Yani gözlemci için hızlanır ya da yavaşlar.

Evrende ya da dünyada, hiçbir yerde ortak bir zaman olması söz konusu değil kısaca.

Bizim zamana dair yapacağımız bütün yorumlar, dünyanın uzay zamanı bükmesiyle oluşan zaman hızına göre olacaktır. İşte karadeliğe yaklaşan bir kişi için on yıllar geçiyor olmasının nedeni, karadeliğin kütlesinin gezegenlerden defalarca büyük olması nedeniyle zamana etkisi de çok fazla olur. Interstellar filminde işlendiği gibi.

Klasik bir söylem de, 10. katta yaşayan için zaman giriş katında yaşayana göre daha hızlı akar. Evet bu da teorik olarak kütleye olan uzaklığın artmasından dolayı doğru.

Bizim ölçemiyor olmamız, zaman farklarının olmadığı anlamına gelmez. Sadece biz farketmiyoruz.

Teşekkür
Paylaş
1

Kaynaklar

  1. Kaynak
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin ahlaki sınırlarının olmadığını söylemek doğru değildir. Bilim, gerçekleri söylemekle ilgilenir ve bu, son derece ciddi bir ahlaki sınırdır.”
Lawrence Krauss
Geri Bildirim Gönder