Puan Ver
1
Puan Ver

Zaman döngüsel olabilir mi?

Bükülen ya da eğilen uzayın, zamanı döngüselliğe sokma olasılığı var mıdır? Zaman bu bükülmeden dolayı dışarıya doğru değil de içeriye doğru sonsuz bir döngüye kapılmış olabilir mi? Ya evrenin kendisi böyle bir döngünün tezahürüyse? Her döngünün başlangıcında tekrar başladığımız yere mi dönüyoruz?

2
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
2 Cevap

"Bir Solukta Evrenin Resimli Tarihi"adlı kitapta da geçtiği üzere zaten zamanin doğrusal olduğu hakkında bir teori vardir ve big bang ile big crunch' ın(evrenin sonu) aynı şeyler olduğunu savunur.Ve bu teoride bu döngüsellik için bükülen ya da eğilen uzayın etkisinin olmadığını anımsamaktayım.Daha kesin bilgiler için kitabi okumanı öneririm 80 sayfa uzunluğunda.

Favorilerime Ekle
0

Bunun hakkında bir teori var kaynak olarak bırakıyorum. 

Kısacası evren tamamen çöküşe geçip yok olduğu zaman tekrar oluşma olasılığı da yine baştakiyle aynı olacağından dolayı aynı şekilde tekrar oluşacağını ön gören bir teoridir. Yani evren ve dünya tekrar aynı şekilde oluşacağı için yaşanan tüm olaylar da aynı olacağını söyler. Tabi entropi ve madde-antimadde asimetrisi gibi durumların da aynı olacağını söyler.

Favorilerime Ekle
0

Kaynaklar

  1. Wikipedia
  2. Wikipedia Buna da göz atmak isteyebilirsin
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gerçekler, görmezden gelindiler diye yok olmazlar.”
Aldous Huxley
Geri Bildirim Gönder