Bu Reklamı Kapat
Sorulara Dön
Diyojen 1
Diyojen 1 Üye
2
Zaman Big Bang ile mi başladı?
Zaman kavramından söz etmeden maddeden söz edebilir miyiz? Yani zaman diye bir şey olmasa yine de madde var olabilir mi? Yoksa hiçliğe mi dönüşür? Eğer hiçliğe dönüşüyorsa ve zaman da big bang ile başladıysa her şey hiçlikten mi oluştu?
361 görüntülenme
  • Soruyu Takip Et
  • Raporla
2 Cevap
Bu Reklamı Kapat
Kabul Edilen Cevap
Görkem Öge
Görkem Öge Kozmoloji meraklısı.

Birçok soruyu bir arada sormuşsunuz ve öncül soruların amacı, sondaki "her şey hiçlikten mi oluştu?" sorusunun cevabına ulaşma amacı güdüyor ise kendinizi gereksizce yormuş sayılırsınız çünkü evet, her şey hiçlikten oluştu ve bu gerçeği kanıtlamak gayet kolay. Evreni meydana getiren artı ve eksi yüklü enerjilerin toplamı sıfır. Yani evren her nasıl oluştu ise dışarıdan bir katkı ile, müdahale ile oluşmuş değil.

Zaman büyük patlama ile başladı, en azından biz evrenin sakinleri için bu böyle. Büyük patlamanın ilk anlarındaki olağanüstü şartlar, öncesinden sonrasına herhangi bir bilginin aktarılmasını engellediği için elimizde önceye ait hiç bir veri yok. Bilmiyoruz yani. E madem elimizde veri yok, önceye ait bir yargıda bulunmak da olanaksız oluyor. Evrenin bugününe ya da bildiğimiz tarihine baktığımızda her şeyin büyük patlama ile başladığına artık şüphe yok gibi. Evrenin 13,4 milyar yıl önceki (380 bin yaşındaki) halinin fotoğrafını çektik ve evrenin o hali, bugünkü bulgularımızı destekliyor.

Ama zaman kavramı "göreceli", Einstein sağolsun. Çünkü zamanın hız ve kütle ile değişkenlik gösteriyor olması durumu bulanıklaştırıyor. Evrenin yaşı ve bulunduğu durum, dünyamızdaki gözlem koşulları ile geçerli ama evrenin, farklı zaman akışına sahip bölgelerinde yaşamadığımız için ve eğer oralarda yaşam var ise nasıl süregittiği ve zamanın yaşamlarımızı nasıl biçimlendirdiğini ölçümlemediğimiz için üzerine yaptığımız fikir yürütmeler de hep düşünce deneyi kapsamında olduğu için zaman konusundaki sorunuza net bir cevap vermek zor.

586 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından kabul edilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
  • Raporla
Cevap
Turkiye Uzay
Turkiye Uzay Turkiye uzay

Zaman biz insanlar için var olanı vardır.

Güneş, yıldızlar için var olanı vardır.

Bizler için zaman dünyanın güneş etrafında bir tur atmasına 1 sene deriz ve bizim hücrelerimiz zamanla azalır ve zamanla ölürüz. Bizim için başlangıç yanı doğum tarihimiz ve ölüm tarihimiz vardır.

Bu Reklamı Kapat

Güneş, yıldızlar ise içlerindeki enerjinin bitmesi ile zamanı dolar yani işlevi biter.

Sonsuzluk ise uzayın bir sonu yoktur. Yani düz bir çubuk ile dünyanın dışına çıksak onunla uzayın dışına çıksak sonu yoktur. Yani çubuğun değeceği bir duvar yoktur. Duvara değse bileo duvarında bir dışı vardır. Sonsuzluk kavramını biz insanlar anlayamayız.

Big bang dan önceside vardır. Biz şimdiye kadar big bangı biliyoruz ve big bang ile uzayda mekan oluşmuştur. Mekan içinde güneşin ve dünyanın oluşması ile harekete oluşmuştur ve biz canlılar için zaman oluşmuştur.

Bu Reklamı Kapat

Biz canlılar için zaman için hareket lazımdır. Hareket için mekan lazımdır.

Big bangdan öncesi ise bana göre big bang oluşturan bir yapı daha var ve baloncuk şeklindeler. Patladığı zaman mekan oluşuyor. Hareket oluşuyor. Bizim gibi bir çok uzayların daha oluştuğunu düşünüyorum.

Big bang oluşturan baloncuklar nerden geliyor dersek daha ona bir açıklama getiremedik. Biraz düşünürsek belki ona da ileride bir açıklama getirebiliriz.

157 görüntülenme
0
  • Raporla
Cevap Ver
İlginizi Çekebilecek Sorular
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

  1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

  2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et