Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Gamze Bilgili
Gamze Bilgili
1,092 UP
Üye
2

Zaaf nedir ve neye göre oluşur?

insan zaaf ve zayifliklarinin davranis bilimi ve psikoloji temelinde degerlendirildiginde tarihi,gelisim sureci ve bakis acilarinin degisimi nasildir?
4,409 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Atahan Bekleviç
Atahan Bekleviç
2,182 UP
Tarihi seven biri

Zaaf aslında bizimle beraber hep olan aynı zamanda bizi biz yapan özelliklerimizin başında gelmektedir, kişisel zaaflarımız dışında toplumsal zaaflardan konuşursak bunların değişmekten çok baskılandığını öne sürmek daha doğru olur, zaaflar aynı zamanda insanları hırçınlaştırma olasılığı ola bilen ya da tehlikeli olabilecek durumlara sokması muhtemel olanaklardır, özellikle pek çok din'de zaaflarımızı yenmemiz ve onları baskı altında tutmamız söz konusudur, ancak antik Roma ya da Yunanistan özellikle sparta gibi yerlerde bu tarz zaaflara ne kadar düşkün olduklarını ve baskılamaktan çok bu zaaflarını besleme yönelimine gidildiğini söylemek doğru olacaktır. Geçmişe kıyasla şu sonuç çıkarılabilir, eskiden zaaflarımız çevremizdeki olaylar kadar kısıtlanmıştı ancak günümüz de sürekli hayatımıza yeni olguların girmesi ve zaaf düşkünlüğünğn artması, sosyal haklar gibi olgular insanı içinden çıkılmaz bir zaaf çukuruna sürüklemekte. Tarihi gelişimi açısından düşünürsek malesef direkt tüm insan ırkı üzerinden bir kanıya varmak zor olucaktır, genel olarak kültür ve ırk üzerinden konuşmak ve belli insanların yaşadıkları belli bölgeler deki zaafları nelerdi ve nasıl değişti? Tarzı daha mantıklı olucaktır.

433 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Francis Wilson Smith, et al. (1975). Essays In American Intellectual History. ‎Dryden Press, sf: 475. | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close