Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Crrh Errh
Üye
2

Yüz özelliklerinden psikopatlık tespit edilebilir mi?

Yüz özelliklerinden kişilik tespiti bilimsel midir? Cevaplarsanız çok sevinirim.
404 görüntülenme
Yüz özelliklerinden psikopatlık tespit edilebilir mi?
Yüz özelliklerinden psikopatlık tespit edilebilir mi?
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Tehmez Muradov
Bilimsever ve Araştırmacı

Yüz özelliklerinden psikopatlık tespiti konusunda bilimsel olarak yeterli kanıt yok. Psikopatlık, kişilik bozukluğu olarak tanımlanır ve kişinin duygusal, davranışsal ve sosyal işlevlerinde bozukluklar olarak ortaya çıkar.

Psikopatlık, genetik, biyolojik, çevresel ve sosyal faktörlerin etkileşimine dayalı bir durumdur. Bu nedenle, sadece yüz özelliklerinden psikopatlık tespiti yapmak bilimsel olarak geçerli değildir.

Aynı şekilde yüz özelliklerinden kişilik tespiti konusu da bilimsel olarak yeterli kanıtlarla desteklenmemiştir. Kişilik, birçok faktörün etkileşimine dayalı bir durumdur ve yüz özellikleri sadece kişinin dış görünümünü yansıtmaktadır. Kişilik özellikleri, genetik, biyolojik, çevresel ve sosyal faktörlerin etkileşimine dayalı bir durumdur. Bu nedenle, sadece yüz özelliklerinden kişilik tespiti yapmak bilimsel olarak geçerli değildir.Kaynak olarak, "Psikolojik Danışma ve Rehberlikte Kişilik Ölçekleri" adlı kitap, kişilik ölçekleri ve kişilik bozuklukları konularında detaylı bilgi içerebilir. Bu kitap Türk Psikologlar Derneği tarafından yayınlanmıştır. Ayrıca "Psikopatoloji" adlı kitap yazarları Prof. Dr. Ahmet Murat Öztürk ve Prof. Dr. Nesrin Dilbaz, psikopatoloji konularında detaylı bilgi içermektedir. Bu kitap Nobel Tıp Kitabevi tarafından yayınlanmıştır.

Tüm Reklamları Kapat

Kaynaklar

 1. S. Freud. (2016). Psikopatoloji Üzerine. ISBN: 9789758012657. Yayınevi: Öteki Yayınevi.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close