Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Ali İmran Kaya
Ali İmran Kaya
1,108 UP
Üye
2

Yurtdışında okumak için ne gerekir?

İnsanların çoğu bunu yapmamız gerektiğini söylüyor peki doğru mu?
4,282 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Cengiz Altun
Cengiz Altun
28K UP
Öğrenci

"ALINTIDIR"

1. Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin yeterli düzeyde İngilizce seviyesinin olması ;

Öğrencinin TOELF ve IELTS sınav skorlarının yurtdışında üniversiteden üniversiteye değişmek ile birlikte genel olarak üniversiteler TOEFL için 60-80, IELTS için 5,5- 6,5 sınav skoru isterler .

Tüm Reklamları Kapat

2- Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin belirli bir düzeyde not ortalamasına sahip olması;

Öğrenci yurtdışında üniversite lisans eğitimi almak isterse lise diploması ile birlikte, lise not ortalamasının minimum 100 üzerinden 80 , yüksek lisans almak isterse , üniversite diploması ile birlikte minimum 5 üzerinden 3 olmalıdır.

3- Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin SAT ( Scholastic Aptitude Test ) Skorunun olması;

Yurtdışında üniversite öğreniminde gerekli olan İngilizce olarak okuma, yazma anlama, konuşma, matematik, geometri, kompozisyon yazma, yorum yapma yeteneklerini ölçen bir sınavdır.

Tüm Reklamları Kapat

Öğrenci bu sınava Türkiye’de girebilir, sınav tamamıyla İngilizcedir. Ancak SAT skoru yurtdışındaki her üniversite tarafından istenmeyebilir , fakat bu sınav yurtdışında üniversite yerleşiminde çok büyük avantaj sağlar.

4- Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin profosyonel olarak spor ya da sanatsal faaliyetlere katılım sağlaması;

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencinin aktif , sosyal ve yetenekli olmasını istemektedir. Özellikle burslu eğitim almak isteyen öğrencilerde bazı başarılar aranır, örneğin, bir spor faaliyetinde başarı göstermesi yada sanatsal bir başarı alması, kitap yazıyor olması vs.

Yukarıdaki koşulları sağlayan öğrenciler yurtdışında direk üniversiteye yerleşebilirler ve aşağıdaki evraklar ile yurtdışında üniversiteye başvuru yapılabilirler , öğrencinin not ortalaması , İngilizce yeterliliği vs. koşullar belirlenerek öğrenciye uygun olabilecek yurt dışındaki üniversiteler sunulur ve bu üniversitelere başvuru yapılır , gerekirse üniversite öğrenci ile Skype görüşmesi yapabilir, kabul alan öğrenci yurtdışında üniversiteye yerleşimi gerçekleştirilir.

Lise ya da üniversite diploması ( Yüksek lisans için üniversite diploması şart)

İngilizce transkript

İlgili üniversitenin Online başvuru formu

Motivasyon mektubu

Referans mektupları ( 3 adet yeterli )

Finansal dökümler

Tüm Reklamları Kapat

TOEFL ve ILETS sınav skorları

SAT skoru ( bazı üniversiteler istemeyebilir)

637 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Anonim. Yurtdışında Üniversite Eğitimi Koşulları. (27 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Endless | Arşiv Bağlantısı
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Barb Hub
Barb Hub
19K UP
fizik doktora ogrencisi

Lisans icin Homo Deus'un dedikleri dogrudur.

Yuksek lisans ve doktora icin gidecegin ulkeye gore ve hatta universitesine - bolumune gore sartlar degisir.

Uzak dogu nasil calisiyor bilmiyorum, asagi yukari Avrupa ve ABD ile ayni oldugunu saniyorum (bu kismi bilen birisi aciklarsa cok daha iyi olur).

Tüm Reklamları Kapat

Pozitif bilimler icin (PhD): Avrupa

Yuksek lisans yapmak zorundasin, mumkunse alaninda bir de makale sarti var, eskiden cok onemsemeseler de artik oldukca onemli. TOEFL min 75-78 seklinde sitelerinde gozukse de 100'den asagisi kabul almaz. GPA'in min. 3.00 olmali. Genel GRE ve subjekt GRE genellikle tavsiye edilir, cogu okulda zorunlu degildir. Ne kadar cok akademik basarin varsa sansin o kadar artar. Bu basarilarini destekleyen hocalarindan alacagin min. 2 maks. 3-4 referans mektubuna ihtiyacin var. Son olarak senin yazacagin amac mektubu basvurunun en onemli elementi, cok iyi yazilmalidir, neden bilim insani olmak istedigini tane tane anlatabilmelisin. Yuksek lisansin aksine doktoraya kabul alirsan calisacagin profesorun odeneginden maasin odenir. Burs degildir, bir nevi ise alimdir. Yeterlilik sinavi genelde sozlu bir sinavdir, arastirmanin konusu hakkinda olur. Ortalama 3.5 yil surer.

(PhD+MS): ABD

Avrupa'ya nazaran ABD'den kabul almak daha kolaydir. Ozellikle su an biraz daha kolay olsa gerek. Demokratlar basta oldugunda baska ulkelere kapilarini biraz daha aralarlar. TOEFL 100-105, GPA 3.00 gereklidir. Genel GRE ZORUNLUDUR (degismediyse 170 maks puandi 165 ustu almak zorundasiniz), subjekt GRE sinavi pandemiye kadar cogu okulda zorunluydu, biraz gevsemeye basladi. Subjekt GRE sinavindan %70+ bir skorunuzun olmasi gerekmekte, yasadiginiz ulkenin bir once ki sene ortalamasina gore degerlendirir cogu okul. 2 ya da 3 referans mektubu ve amac mektubu yine gereklidir. Makalenizin olmasini beklemezler, varsa buyuk ihtimalle kabul alirsiniz. ABD'de doktora paket programdir, icinde yuksek lisans da vardir, o yuzden senden MS derecesi beklemez. Ilk iki sene temel dersleri alirsin, asistanlik yaparak laboratuar derslerinin sorumlu hocasi olursun. Genelde arastirma 2. sinifin sonunda baslar, yeterlilik sinavini gectikten sonra. Zira hicbir profesor bu sinavi gecmeyen ogrenciyi grubuna almak istemez, cunku sizi calismasina dahil ettiginde artik maasiniz kendisi tarafindan odenecektir. Kaynagini bosa harcamak istemez. 2-4 kez bu sinava girme hakkiniz vardir, gecemezseniz, yuksek lisansini verirler ve sizinle yollarini ayirirlar. Yeterlilik sinavindan sonra sozlu yeterlilik vardir, burda da "prospectus" diye tabir ettigimiz arastirmanizi kendinizin olusturdugu 3-5 profersorluk olan bir gruba sunmanizdan ibarettir. Amac, sizin bu isi kotarip yapabileceginizi gormek istemeleridir. Son donemde bazi okullar yazili sinavi kaldirmaya baslamistir, onun yerine baska uygulamalar getirdiler, mesela temel derslerin finalinden minimum 60 almak gibi. Bu yuzden gidilecek okul iyi secilmelidir, yeterlilik sinavi CAN yakar. Doktora, ortalama 5.5 yil surer.

Tüm Reklamları Kapat

Basvuru tarihleri okuldan okula degismekle beraber Eylul'den Ocak ortasina kadardir. Maddi ve manevi hazirlikli olmak gerekir. Yaptiginiz sey kendinize okul bulmaktan ziyade bir nevi is basvurusudur, iyi planlanmali ve her okulun basvurularla ilgili web sayfalari cok iyi okunup calisilmalidir.

Ozetlemek gerekirse;

Referans Mektuplari 2-4 adet

Amac Mektubunuz

Toefl 100

Genel GRE 160-165

Subjekt GRE %70+

GPA 3.00 (cok daha dusuk gpalerle okullara kabul alanlari gordum, ama kendilerinin makaleleri vardi)

Umarim yardimci olabilmisimdir.

437 görüntülenme
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close