Sorulara Dön
0
Akademi & Üniversite

Yurtdışında okumak için ne gerekir?

İnsanların çoğu bunu yapmamız gerektiğini söylüyor peki doğru mu?

2
Hatırla (1)
Takip
Paylaş
Reklamı Kapat
2 Cevap

"ALINTIDIR"

1. Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin yeterli düzeyde İngilizce seviyesinin olması ;

Öğrencinin TOELF ve IELTS sınav skorlarının yurtdışında üniversiteden üniversiteye değişmek ile birlikte genel olarak üniversiteler TOEFL için 60-80, IELTS için 5,5- 6,5 sınav skoru isterler .

2- Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin belirli bir düzeyde not ortalamasına sahip olması;

Öğrenci yurtdışında üniversite lisans eğitimi almak isterse lise diploması ile birlikte, lise not ortalamasının minimum 100 üzerinden 80 , yüksek lisans almak isterse , üniversite diploması ile birlikte minimum 5 üzerinden 3 olmalıdır.

3- Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin SAT ( Scholastic Aptitude Test ) Skorunun olması;

Yurtdışında üniversite öğreniminde gerekli olan İngilizce olarak okuma, yazma anlama, konuşma, matematik, geometri, kompozisyon yazma, yorum yapma yeteneklerini ölçen bir sınavdır.

Öğrenci bu sınava Türkiye’de girebilir, sınav tamamıyla İngilizcedir. Ancak SAT skoru yurtdışındaki her üniversite tarafından istenmeyebilir , fakat bu sınav yurtdışında üniversite yerleşiminde çok büyük avantaj sağlar.

4- Yurt dışında üniversite okumak isteyen öğrencinin profosyonel olarak spor ya da sanatsal faaliyetlere katılım sağlaması;

Yurtdışında üniversite okumak isteyen öğrencinin aktif , sosyal ve yetenekli olmasını istemektedir. Özellikle burslu eğitim almak isteyen öğrencilerde bazı başarılar aranır, örneğin, bir spor faaliyetinde başarı göstermesi yada sanatsal bir başarı alması, kitap yazıyor olması vs.

Yukarıdaki koşulları sağlayan öğrenciler yurtdışında direk üniversiteye yerleşebilirler ve aşağıdaki evraklar ile yurtdışında üniversiteye başvuru yapılabilirler , öğrencinin not ortalaması , İngilizce yeterliliği vs. koşullar belirlenerek öğrenciye uygun olabilecek yurt dışındaki üniversiteler sunulur ve bu üniversitelere başvuru yapılır , gerekirse üniversite öğrenci ile Skype görüşmesi yapabilir, kabul alan öğrenci yurtdışında üniversiteye yerleşimi gerçekleştirilir.

Lise ya da üniversite diploması ( Yüksek lisans için üniversite diploması şart)

İngilizce transkript

İlgili üniversitenin Online başvuru formu

Motivasyon mektubu

Referans mektupları ( 3 adet yeterli )

Finansal dökümler

TOEFL ve ILETS sınav skorları

SAT skoru ( bazı üniversiteler istemeyebilir)

129 görüntülenme
4
Paylaş
4

Kaynaklar

  • Anonim. Yurtdışında Üniversite Eğitimi Koşulları. (27 Mayıs 2021). Alındığı Tarih: 27 Mayıs 2021. Alındığı Yer: Endless | Arşiv Bağlantısı

Lisans icin Homo Deus'un dedikleri dogrudur.

Yuksek lisans ve doktora icin gidecegin ulkeye gore ve hatta universitesine - bolumune gore sartlar degisir.

Uzak dogu nasil calisiyor bilmiyorum, asagi yukari Avrupa ve ABD ile ayni oldugunu saniyorum (bu kismi bilen birisi aciklarsa cok daha iyi olur).

Pozitif bilimler icin (PhD): Avrupa

Yuksek lisans yapmak zorundasin, mumkunse alaninda bir de makale sarti var, eskiden cok onemsemeseler de artik oldukca onemli. TOEFL min 75-78 seklinde sitelerinde gozukse de 100'den asagisi kabul almaz. GPA'in min. 3.00 olmali. Genel GRE ve subjekt GRE genellikle tavsiye edilir, cogu okulda zorunlu degildir. Ne kadar cok akademik basarin varsa sansin o kadar artar. Bu basarilarini destekleyen hocalarindan alacagin min. 2 maks. 3-4 referans mektubuna ihtiyacin var. Son olarak senin yazacagin amac mektubu basvurunun en onemli elementi, cok iyi yazilmalidir, neden bilim insani olmak istedigini tane tane anlatabilmelisin. Yuksek lisansin aksine doktoraya kabul alirsan calisacagin profesorun odeneginden maasin odenir. Burs degildir, bir nevi ise alimdir. Yeterlilik sinavi genelde sozlu bir sinavdir, arastirmanin konusu hakkinda olur. Ortalama 3.5 yil surer.

(PhD+MS): ABD

Avrupa'ya nazaran ABD'den kabul almak daha kolaydir. Ozellikle su an biraz daha kolay olsa gerek. Demokratlar basta oldugunda baska ulkelere kapilarini biraz daha aralarlar. TOEFL 100-105, GPA 3.00 gereklidir. Genel GRE ZORUNLUDUR (degismediyse 170 maks puandi 165 ustu almak zorundasiniz), subjekt GRE sinavi pandemiye kadar cogu okulda zorunluydu, biraz gevsemeye basladi. Subjekt GRE sinavindan %70+ bir skorunuzun olmasi gerekmekte, yasadiginiz ulkenin bir once ki sene ortalamasina gore degerlendirir cogu okul. 2 ya da 3 referans mektubu ve amac mektubu yine gereklidir. Makalenizin olmasini beklemezler, varsa buyuk ihtimalle kabul alirsiniz. ABD'de doktora paket programdir, icinde yuksek lisans da vardir, o yuzden senden MS derecesi beklemez. Ilk iki sene temel dersleri alirsin, asistanlik yaparak laboratuar derslerinin sorumlu hocasi olursun. Genelde arastirma 2. sinifin sonunda baslar, yeterlilik sinavini gectikten sonra. Zira hicbir profesor bu sinavi gecmeyen ogrenciyi grubuna almak istemez, cunku sizi calismasina dahil ettiginde artik maasiniz kendisi tarafindan odenecektir. Kaynagini bosa harcamak istemez. 2-4 kez bu sinava girme hakkiniz vardir, gecemezseniz, yuksek lisansini verirler ve sizinle yollarini ayirirlar. Yeterlilik sinavindan sonra sozlu yeterlilik vardir, burda da "prospectus" diye tabir ettigimiz arastirmanizi kendinizin olusturdugu 3-5 profersorluk olan bir gruba sunmanizdan ibarettir. Amac, sizin bu isi kotarip yapabileceginizi gormek istemeleridir. Son donemde bazi okullar yazili sinavi kaldirmaya baslamistir, onun yerine baska uygulamalar getirdiler, mesela temel derslerin finalinden minimum 60 almak gibi. Bu yuzden gidilecek okul iyi secilmelidir, yeterlilik sinavi CAN yakar. Doktora, ortalama 5.5 yil surer.

Basvuru tarihleri okuldan okula degismekle beraber Eylul'den Ocak ortasina kadardir. Maddi ve manevi hazirlikli olmak gerekir. Yaptiginiz sey kendinize okul bulmaktan ziyade bir nevi is basvurusudur, iyi planlanmali ve her okulun basvurularla ilgili web sayfalari cok iyi okunup calisilmalidir.

Ozetlemek gerekirse;

Referans Mektuplari 2-4 adet

Amac Mektubunuz

Toefl 100

Genel GRE 160-165

Subjekt GRE %70+

GPA 3.00 (cok daha dusuk gpalerle okullara kabul alanlari gordum, ama kendilerinin makaleleri vardi)

Umarim yardimci olabilmisimdir.

2
Paylaş
2
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman [UP bilgi linki] mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et