Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
0
Puan Ver

Yurtdışında eğitim bursları için üniversite mi yoksa net ortalaması mı daha önemli?

Üniversitede biyoloji okuyup yurtdışında doktora yapmak istiyorum. Eğer üniversite daha önemli ise üniversite sınavına daha fazla çalışmam lazım, özellikle matematiğe. Ama eğer net ortalaması önemli ise puanına önem vermeyip, eğitim kalitesini göz önünde bulundurarak seçeceğim bir üniversiteye girmeye çalışacağım.

1
Teşekkür
Hatırla
Takip
Paylaş
1 Cevap

Merhaba Mert,

Bu seni birazcık üzebilir fakat ne yazık ki ikisi de çok önemli.

Saygın üniversitelerden kabul almak istiyorsan saygın bir üniversiteden mezun olman ve mezuniyet notunun yüksek olması gerek.

Olağanüstü durumlar yok mu? Tabii ki var. Çalıştığın bölümde kendini çok geliştirip başarılı projeler ortaya koyarsan ve bu projeler dünya basınında duyulursa geçmişine bakılmadan kabul alacağını söyleyebilirim.

Ama üzülmene gerek yok çünkü çoğu üniversite lisansüstü öğrencilerini bir gelir kaynağı olarak görüyor yani parasını verdikten sonra ortalama bir üniversiteden mezun olan ortalama üstü bir öğrenci olarak çoğu üniversiteden kabul zarfı alacağını söyleyebilirim.

Esenlikler :)

Teşekkür (1)
Paylaş
1
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Şu ana kadar Evrim Kuramı'nı çürütebilen bir argüman var olmadı. Ancak eğer ki bir gün olursa, bunu keşfeden bir bilim insanı olacaktır, bir aptal değil.”
Richard Dawkins
Geri Bildirim Gönder