Evrim Ağacı Soru & Cevap
Reklamı Kapat
Puan Ver
5
Puan Ver

Yumurtalayan bireylerden nasil doguran bireylere evrildik? Buna sebep olan cevresel faktorler neler?

1
195 görüntülenme
Teşekkür (3)
Hatırla (6)
Takip (3)
Paylaş
Reklamı Kapat
1 Cevap

Memelilerin ilk örnekleri sürüngen olan Synapsid'lerin evrimleşmesiyle birlikte gerçekleşmiştir. Daha sonrasında Triassic dönem sonu (yaklaşık 251 milyon yıl önceye dayanan) Therapsida, yani memeli benzeri sürüngenlerin evrimleşmesiyle birlikte ortaya çıktıkları fosil kayıtlarıyla birlikte doğrulanmıştır. Bu çalışmalarda elde edilen önemli bulgular, diş, çene, kafatası kemiklerinde (postcronial bones) öne çıkan farklılıklardır. (Örneğin sürüngenlerin alt çenesinde 4, memelilerin ise 1 adet kemik bulunması gibi). Triassic dönem sonunun ilk memelilerinin en belirgin özellikleri kompleks çiğneme karakteristiği (complex syndrome of masticatory characters), azıdişi feveranı, ısırma plağı(yüzeyi) ile açıklanır. Bu bilgiler ışığında, Mezozoik zamanın dişlenme(diş çıkarma), altında yatan en önemli gelişmeler olarak kayda geçmiştir. Çevresel faktörlere gelecek olursak, bilindiği üzere sürüngenler soğukkanlı canlılardır, yani vücut sıcaklıklarını sabit tutmak için dış faktörlere dayanarak hareket ederler. Memeliler ise sıcakkanlı ve vücut sıcaklıklarını tüy veya yağ depolama gibi özelliklerle sabit tutmaya çalışırlar. Bu da gün içerisinde vücut sıcaklıklarını sabit tutmak için daha fazla besin almalarına ve aktif bir hayata yol açar. Daha aktif bir metabolizma vücuda daha fazla oksijen alımı ve böylece daha geniş akciğer ve daha geniş bir diyafram, daha fazla odacıklı bir kalp ve sonuç olarak daha etkin bir dolaşım sistemi ile sonuçlanır. Buna ek olarak sürüngenlerin üremesi ile dış ortama yumurta bırakılması söz konusudur. Bu da yavrunun korumasız, tehlikeye açık bir gelişimi riskine neden olur. Ancak yeni memelilerde ise bu durum yavrunun anne karnında daha korunaklı bir ortamda gelişmesine olanak verir. Bilim adamları bu konuyu yavrunun enerjisinin dışarıda savunmasız ve avcılara açık bir halde kalmasının tam tersine, anne karnında,fizyolojik gelişime daha fazla katkı sağladığına dair saptamalar yapmıştır. Bu örnekler zaman içerisinde memeli atalarının hem daha komplike canlılar olmasına hem de beyinsel gelişmelerine daha fazla katkı sağlamalarına neden olmuştur. (İleri okuma için kaynak link olarak belirtilmiştir.)

168 görüntülenme
Puan Ver
2
Puan Ver
Teşekkür (2)
Paylaş
2

Kaynaklar

  • Yazar Yok. Mammals From Reptiles: A Revief Of Mammalian Origins. (07 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 07 Ağustos 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilimin trajedisi, harikulade bir hipotezi gerçekler ışığında katletmesidir.”
Thomas Huxley