Evrim Ağacı Soru & Cevap
Puan Ver
3
Puan Ver

Yulaf cidden kilo verdiriyor mu? Tüketim şekline göre bu durum değşir mi?

2
Teşekkür (3)
Hatırla (2)
Takip (1)
Paylaş
2 Cevap

Öncelikle kilo vermenin tek yolu kalori açığı oluşturmaktır. Kalori açığı oluşturmadığınız durumda ister yeşil çay tüketin ister kahve veya yulaf tüketin hiçbir şekilde kilo veremezsiniz.

Yulafın kilo vermede ne gibi etkisi vardır?

Yulafın besin değeri gayet yüksektir ve sağlıklıdır, tercih edilebilir bir besindir içerdiği lif miktarı da oldukça yüksektir 100gr'ında yaklaşık 10 Gr lif bulunur bu liflerde sizi tok tutar.

Lif nasıl tok tutar?

lifli yiyecek yediğimiz de (örnek yulaf) bu yiyeceğin içerdiği lif midede su ile karışıp şişer yani hacimsel olarak büyür bu büyümede mideye doluluk hissi verir ve açlığınız gider böylece yemek isteğiniz geçeceği için kalori açığı oluşturmak daha kolay olabilir.

Teşekkür (1)
Paylaş
1

Hayır, yulaf yemek bize kilo verdirmez bazı gıdaların kilo verdirtiyor gibi lanse edilmesinin sebebi içerdiği lif miktarından dolayı bizi tok tutmalarıdır. Sizin kilo vermenizi sağlacak olan şey vücudunuzun günlük enerji ihtiyacından daha az enerji almanız olacaktır

Teşekkür (2)
Paylaş
4
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Kölemiz yaptığımız hayvanları eşitimiz olarak görmek istemiyoruz. Köle sahipleri de siyahi köleleri için böyle düşünmez mi?”
Charles Darwin
Geri Bildirim Gönder