Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Deniz Yavuz
Deniz Yavuz
6K UP
Üye
1

Yükseklik, ileri doğru fırlatılan bir cismin kat edeceği mesafeyi etkiler mi?

Tüm özellikleri aynı iki taş parçasından birinin yerde bulunan (0 metre yüksekten) bir sapan ile diğerini de 7 katlı bir binanın çatısında(20 metre yüksekten) bulunan bir sapanın yerdeki sapan ile eşit derecede kuvvet uygulayarak ileri doğru fırlattığını düşünelim. Bu durumda tek değişken olan yükseklik taşların gideceği mesafeyi etkiler mi?
662 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Mehmet Er
Mehmet Er
59K UP
Lise öğrencisi

Öncelikle sizi lisedeki atışlar konusundaki formüller hakkında bilgilendirelim.

Cismin yatay hızı her zaman sabittir, değişmez.  h yüksekliğini bulmak için bize gereken formül    h=Vilk(düşeyde hızı var ise).t±1/2gt ²  x mesafesini bulmak için bize gereken formül sabit ivmeli hareketin formülüdür.(yatay hızı değişmediğinden) x=V.t    -extra bilgi- düşeyde herhangi bir zamandaki hızının formülü V=a.t [a yı g (yerçekimi ivmesi) olarak alabiliriz]  bu formüllere bakarak yüksekliğin zaman ile doğru orantılı olduğu sonucuna varılabilir. Yatayda gidilen yol zamana bağlı olarak arttığından yükseklik te yatayda aldığı yolu arttırır.
Cismin yatay hızı her zaman sabittir, değişmez.

h yüksekliğini bulmak için bize gereken formül
h=Vilk(düşeyde hızı var ise).t±1/2gt ²

x mesafesini bulmak için bize gereken formül sabit ivmeli hareketin formülüdür.(yatay hızı değişmediğinden)
x=V.t

-extra bilgi- düşeyde herhangi bir zamandaki hızının formülü V=a.t [a yı g (yerçekimi ivmesi) olarak alabiliriz]

bu formüllere bakarak yüksekliğin zaman ile doğru orantılı olduğu sonucuna varılabilir. Yatayda gidilen yol zamana bağlı olarak arttığından yükseklik te yatayda aldığı yolu arttırır.
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Doğaç Çağdaş Çelebi
Fizik okumak isteyen birisi

Gideceği mesafeden kastın ilk yere düştükleri an ise evet etkiler yüksekten atılan daha uzağa düşer. Ama yere çarptıkları an değil de en ileri gittikleri an ise zaten sürtünmesiz ortamda iki şekilde de cisim asla durmaz sonsuza kadar aynı hızda devam eder. Sürtünme olduğunda ise sürtünme katsayısına göre değişiklik gösterir.

Düştükleri anı baz alırsak neden yüksekten atılan daha uzağa düşer?

Çünkü 0 metreden attığımız cisim neredeyse anında yere çarpacak zaten. Ama 20 metreden atılan cisim 2 saniye havada duracak bu 2 saniye esnasında da yataydaki hızında bir değişiklik olmayacak o yüzden daha fazla havada kalan daha ileri düşecek.

Tüm Reklamları Kapat

5
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Arda Adnan Kalkan
Üniversite mezunuyum

Cismin kaç metre yukarıdan atılacağına bağlı olarak yerçekimi etkisi ve atmosfer koşulları da dikkate alınmalı. Atmosfer dışından atılırsa sonuç farklı olur, sürtünme yoktur/azdır çünkü. Yer çekimi de yukarıya gidildikçe azalır ve aşağıdan atılan daha kısa süre içinde yere düşer. Taşın şekli de havayı yaracak şekilde ya da yayvan bir şekilde olmasına göre mesafe değişir. Yayvansa aerodinamik olarak dezavantajlı olur ve sürtünme artar, mesafe azalır.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close