Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Zeynep X
Zeynep X
27K UP
Üye
5

yüksek sese hassasiyet nedir?sorun mudur öyleyse bir adı var mıdır?

yanımdan motor geçerken veya herhangi başka yüksek sese sahip bir şey kulaklarımı istemeden kapatıyorum bu çocukluğumdan beri böyle sifona basarken bile tek elim kulağımda oluyor
4,874 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
3 Cevap
Muhammed Efe Türkel
Müslüman Aristoteles

Öncelikle misofanya adı psikolojik bir rahatsızlık var lakin bunun sizin durumunuzla alakası yok. Misofoni, insanların çiğneme veya nefes alma gibi sıradan seslere anormal derecede güçlü ve olumsuz tepkiler verdiği bir bozukluktur. Misofonya hastalığı başta yeme, içme, çiğneme ve nefes alıp verme gibi günlük seslere tepki olarak gelişen aşırı sinir halidir.

Sizin durumunuz ise muhtemel küçüklükten gelen bir refleks olabilir. Zira küçükken sürekli aklımıza sokulan bazı şeyler ya da bazı şeylerden anlamsız bir şekilde korku duymamız, ileride bize refleks olarak geri dönebilir.

Yine de bir bilene danışmanız en iyisidir.

Tüm Reklamları Kapat

Saygılar..

1,371 görüntülenme
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tamer Er
Tamer Er
74K UP
Psikolog

Misofanya olabilir. Tam bir misofanya değil. Tam gerçekleşmemiş misofanya da olabilir. Bildiğimiz kadarıyla misofanya normal seslere aşırı tepki. Yani sadece sese karşı ki sizin sorun da bu sanırım. Ancak siz çiğneme sesinden rahatsızlık duymuyorsanız bu sizin misofanya olmadığınızı göstermez. Tüm hastalıklar gibi psikolojik hastalıklar da yavaş yavaş ilerler. İleride daha da etkili olur çiğneme sesinden de rahatsızlık duyabilmeniz muhtemel. Eğer bu güne kadar bir artış olmadı ise ve hep aynı derecede seslerden rahatsızlık duyuyorsanız bu sizin için iyi haber.

Bunun için üzerine gitmenizi öneririm. Eğer sesten çekiniyorsanız üzerine gidin. Sifon sesi çıkınca kulaklarınızı kapatmayın, hatta yaklaşın. Tüm canlılar uyum sağlamaya meyillidir. Bir nevi alışma durumu. Siz de kendinizi alıştırırsanız bunun etkisini en azından en aza indirebilirsiniz. Bende tripofobi var. Şahsen gördüğüm yerde tüylerim diken diken olur ama bunun için Google'dan tripofobiyi tetikleyen görselleri tam ekran açıp dikkatle inceledim. Şimdi eskisi kadar rahatsızlık duymuyorum. Etkisini en aza indirdim en azından. Siz de üzerine giderek etkisini azaltabilirsiniz. Umarım faydası olur.

Tüm Reklamları Kapat

892 görüntülenme
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Mustafa Eraslan
Nükleer Mühendisi

Bu, misofanya değil. Kendimi bildim bile yüksek sesten imtina ederim. Sanki yüksek ses benim diğer şeyleri kontrol edebilirliğimi azaltıyor gibi hissettiriyor. Kendimi korunmasız hissettiriyor. Bu, muhtemelen kalıtsal bir korunma içgüdüsü zira yüksek ses altında tehlikelerin farkına varmamız azalacaktır. Sifona basarken bile bir elimle kulağımı kapatıyor ve diğer kulağımla omzumu birleştiriyorum.

611 görüntülenme
0
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close