Sorulara Dön
5
Psikoloji & Psikiyatri

Yüksek sese hassasiyet nedir? Sorun mudur öyleyse bir adı var mıdır?

Yanımdan motor geçerken veya herhangi başka yüksek sese sahip bir şey kulaklarımı istemeden kapatıyorum bu çocukluğumdan beri böyle sifona basarken bile tek elim kulağımda oluyor

3
907 görüntülenme
Teşekkür (4)
Hatırla (1)
Takip (3)
Paylaş
Reklamı Kapat
3 Cevap

Öncelikle misofanya adı psikolojik bir rahatsızlık var lakin bunun sizin durumunuzla alakası yok. Misofoni, insanların çiğneme veya nefes alma gibi sıradan seslere anormal derecede güçlü ve olumsuz tepkiler verdiği bir bozukluktur. Misofonya hastalığı başta yeme, içme, çiğneme ve nefes alıp verme gibi günlük seslere tepki olarak gelişen aşırı sinir halidir.

Sizin durumunuz ise muhtemel küçüklükten gelen bir refleks olabilir. Zira küçükken sürekli aklımıza sokulan bazı şeyler ya da bazı şeylerden anlamsız bir şekilde korku duymamız, ileride bize refleks olarak geri dönebilir.

Yine de bir bilene danışmanız en iyisidir.

Saygılar..

1,105 görüntülenme
Kabul Edilen Cevap
4
Teşekkür (5)
Paylaş
4
Bu cevap, soruyu soran kullanıcı tarafından kabul edilen cevap seçilmiştir ve bu nedenle önde gösterilmektedir. Bir cevabın soruyu soran tarafından kabul edilmiş olması, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.

Misofanya olabilir. Tam bir misofanya değil. Tam gerçekleşmemiş misofanya da olabilir. Bildiğimiz kadarıyla misofanya normal seslere aşırı tepki. Yani sadece sese karşı ki sizin sorun da bu sanırım. Ancak siz çiğneme sesinden rahatsızlık duymuyorsanız bu sizin misofanya olmadığınızı göstermez. Tüm hastalıklar gibi psikolojik hastalıklar da yavaş yavaş ilerler. İleride daha da etkili olur çiğneme sesinden de rahatsızlık duyabilmeniz muhtemel. Eğer bu güne kadar bir artış olmadı ise ve hep aynı derecede seslerden rahatsızlık duyuyorsanız bu sizin için iyi haber.

Bunun için üzerine gitmenizi öneririm. Eğer sesten çekiniyorsanız üzerine gidin. Sifon sesi çıkınca kulaklarınızı kapatmayın, hatta yaklaşın. Tüm canlılar uyum sağlamaya meyillidir. Bir nevi alışma durumu. Siz de kendinizi alıştırırsanız bunun etkisini en azından en aza indirebilirsiniz. Bende tripofobi var. Şahsen gördüğüm yerde tüylerim diken diken olur ama bunun için Google'dan tripofobiyi tetikleyen görselleri tam ekran açıp dikkatle inceledim. Şimdi eskisi kadar rahatsızlık duymuyorum. Etkisini en aza indirdim en azından. Siz de üzerine giderek etkisini azaltabilirsiniz. Umarım faydası olur.

658 görüntülenme
1
Teşekkür (3)
Paylaş
1

Bu, misofanya değil. Kendimi bildim bile yüksek sesten imtina ederim. Sanki yüksek ses benim diğer şeyleri kontrol edebilirliğimi azaltıyor gibi hissettiriyor. Kendimi korunmasız hissettiriyor. Bu, muhtemelen kalıtsal bir korunma içgüdüsü zira yüksek ses altında tehlikelerin farkına varmamız azalacaktır. Sifona basarken bile bir elimle kulağımı kapatıyor ve diğer kulağımla omzumu birleştiriyorum.

440 görüntülenme
0
Teşekkür (1)
Paylaş
0
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın