Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
3

Yoğunluğu sudan küçük olan metaller nelerdir?

üzerinde çalıştığım proje için yoğunluğu sudan küçük olup sağlam olan bir metal arıyorum
940 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Emrullah Yılmaz
Makine Mühendisliği öğrencisi

Merhaba. Yoğunluğu sudan küçük olan bir metal bulunmamakta (Lityum hariç ancak suda kullanamazsın) ancak alüminyum en yakın olanı. Ne proje yapmaya çalıştığını bilmiyorum ancak metal bir parçanın suda batmamasını istiyorsan batmazlık prensiplerini kullanarak bir tasarım yapman gerekir (gemi tabanı gibi). (Alüminyum yoğunluğu : 2.72 gr/cm3, Su yoğunluğu: 0.997 gr/cm3)

112 görüntülenme
4
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Samet Beşik
Samet Beşik
2,118 UP
Bilim meraklısı

Karşılaştırabilmek için önce özkütle kavramını bilmek lazım, suyun özkütlesi 1gr/cm³ buna kısaca 1gr diyelim. Bir maddenin suda yüzebilmesi için 1gr dan daha küçük bir özkütlesi olmalı, eğer metale özel şekiller vererek hacmini arttırmazsanız suda yüzebilecek metaller sadece lityum, potasyum ve sodyumdur. Bu metaller hem yeterince sert değildir hemde su ile çok şiddetli tepkimeye girerler. Diğer metallerin suda yüzmesini istiyorsanız metali şekillendirerek hacmini arttırmalısınız böylece hacme kıyasla kütle azalır ve özkütle azalmış olur, özkütleyi yeterince azaltabilirseniz her metal suda yüzecektir. Mesela ağırlığı 20kg olan içi dolu demir bir top suda batacaktır, ama ağırlığı 1kg olan aynı çapta içi boş demir bir top rahatlıkla yüzecektir, burada yüzmesini sağlayan şeyin ağırlık olduğunu düşünebilirsiniz ama 20kg lık daha büyük çapta içi boş demir top da yüzecektir, hesaplamanın kolay bir yolu var elinizdeki cismin hacmini hesaplarsınız kütlesini ölçersiniz ve kütlesini hacmine böldüğünüz zaman cm³ başına 1gr dan düşük çıkıyorsa madde fark etmeden her şey yüzecektir.

Kaynaklar

 1. A. B. T. Y. Yazılar, et al. Elementlerin Yoğunlukları. Alındığı Tarih: 1 Ekim 2022. Alındığı Yer: TEKNİK PORT | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close