Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Yıldız astrofiziğinde bahsedilen "Kappa Mekanizması" nedir?

280 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Alper Alp
Meraklı

"Kappa Mekanizması" yıldız astrofiziğinde, özellikle değişken yıldızların parlaklık değişimlerinin arkasındaki temel mekanizmayı ifade eder. Bir yıldız atmosferinin belirli bir derinliğindeki radyatif opaklık (kappa değeri), sıcaklık arttığında artarsa, yıldız atmosferi pulsasyonlara karşı dengesiz hale gelir. Atmosferin bir katmanı içe doğru hareket ettiğinde, yoğunlaşır ve daha opak hale gelir, bu da ısı akışının kontrol altına alınmasına neden olur. Bunun sonucunda katmanın basıncı artar ve tekrar dışarı itilir. Bu, katmanın tekrar tekrar içe ve dışa hareket ettiği döngüsel bir süreci tetikler . Bu mekanizma, özellikle hidrojen ve helyumun kısmen iyonize olduğu bölgelerde ortaya çıkar ve Mira değişkenleri, hızla salınan Ap yıldızları ve ZZ Ceti değişkenlerinde görülen pulsasyon aktivitesinin bir nedenidir.

1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Maya Yilmaz
Farklı kaynakların üstüne yapay zekayla toparlayan öğrenci

Kappa mekanizması, yıldızların dış katmanlarında enerjinin soğurulmasını etkileyen bir faktördür. Bu faktör, yıldızların iç kısımlarından gelen enerjinin soğurulma kat sayısını gösteren "K" sembolüyle ifade edilir¹.

Kappa mekanizması, yıldızların titreşim yapmasına neden olan bir süreçtir. Bu süreçte, yıldızın sıcaklığı arttıkça opaklığı da artar. Bu da enerjinin dışarıya akmasını zorlaştırır. Bu durumda, yıldız büzülmeye devam eder. Ta ki sıcaklık opaklığı azaltana kadar.

Opaklığın azalmasıyla birlikte biriken enerji dışarıya doğru bir anda boşalır. Enerji boşaldığında, yıldız artık olması gerekenden fazla şişmiştir. Dolayısıyla tekrar büzülmeye başlar ve bu süreç böyle devam eder².

Tüm Reklamları Kapat

Bu mekanizma, Eddington tarafından valf (ya da vana) mekanizması olarak adlandırılmıştır³. Kappa mekanizması, yıldız astrofiziğinde önemli bir rol oynar.

Örneğin, klasik cehheidler, delta scutiler, RV tauriler ve RR Lyraelar gibi değişen yıldızlarda bu mekanizma çalışırken, He iyonizasyon bölgesi bulundurmayan Beta Cepheidlerde geçerli bir mekanizma değildir¹.

Kaynak: Bing ile konuşma, 10.10.2023

(1) Kappa mekanizması.

Tüm Reklamları Kapat

........

(2) Kappa Mekanizması Nedir? Yıldızların Opaklığı Nasıl Ölçülür?- Evrim ağacı

(3) Kappa mekanizması - Vikipedi.

(4) Yıldız Astrofiziği: Kappa Mekanizması | Rasyonalist Bilim.

Kaynaklar

 1. Rastonalist. Yıldız Astrofiziği. Alındığı Tarih: 10 Ekim 2023. Alındığı Yer: rasyonalist | Arşiv Bağlantısı
 2. Yapay zekâ Chatgpt-4. Bing Ile Konuşma. Alındığı Tarih: 10 Ekim 2023. Alındığı Yer: Bing | Arşiv Bağlantısı
 3. Evrim ağacı. Kappa Mekanizmasi Nedir Yildizlarin Opaklığı Nasıl Ölçülür. Alındığı Tarih: 10 Ekim 2023. Alındığı Yer: Evrim Ağacı | Arşiv Bağlantısı
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close