Puan Ver
0
Puan Ver

Yetişkinlerde dikkat eksikliği ne zaman ciddi bir sorun halini alır ve/veya psikolojik rahatsızlık olarak nitelendirilebilir?

1
Anonim 0
Favorilerime Ekle
Sonra Cevapla
Takip Et
1 Cevap

Merhaba,

Bu soruyu tecrübelerim dahilinde cevaplayacağım. Bana 6 yaşında Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (ADHD) tanısı koyuldu. Bu problem genelde 6-10 yaş arasında teşhis ediliyor. Özellikle ortaokuldan sonra bireyin hayatını gerek akademik gerekse sosyal anlamda son derece olumsuz etkiliyor. Yetişkinlerde ise iş hayatında çok sıkıntı oluşturuyor. Yetişkinlerdeki dikkat eksikliğinin B12 vitamini eksikliği gibi çevresel etmenlerle karıştırıldığını biliyorum. Halbuki bu bozukluk beynin hormon salgısının düzensizliğinden kaynaklanıyor ve kalıcı tedavisi bulunmuyor. Şu an dikkat eksikliğini dopamin salgılatarak azaltan Metilfenidat HCL içerikli Concerta, Ritalin, Adderall gibi ilaçlar kullanılıyor. Dikkat eksikliğine sahip olduğundan şüphelenen biri mutlaka psikolojik muayene yaptırmalı diye düşünüyorum.

Favorilerime Ekle
0
Cevap Ver
Bu soruya cevap vermek için lütfen
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Halkın ekmeği ve sığınağı olması yetmez, kitapları da olmalıdır. Zihni açlıktan ölen birinin karnının dolu olmasının pek bir değeri yoktur.”
Mark Twain
Geri Bildirim Gönder