Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
Onur Kalın
Onur Kalın
84K UP
Üye
1

Yetersiz beslenmenin beyne etkisi nedir?

Sağlıkı ve yeterli beslenen bir bireyle yeteri kadar çeşitli besin tüketemeyen bir birey arasında ne fark olabilir? Örneğin bir Japonya ya da Çin vatandaşı ile Türkiye vatandaşı arasında nasıl fark olur?
361 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Mehemmed Qenberli
Lise öğrencisiyim

Dengeli beslenmenin çocuğun doğru gelişimi için çok önemli olduğunu saptamak yeterince açık görünüyor, ancak henüz dünya genelindeki aileler, maddi olarak imkanları olsa dahi onların doğru beslenmesini sağlamayarak çocuğunun IQ, EQ ve motor gelişimini yeterince önemsemiyor. Çelişkili bir biçimde gelişmiş ülkelerdeki çoğu çocuk, doğru beslenme eksikliği, hazır yiyecekler, yüksek şeker, tuz ve yağ içeren yiyecekler yedikleri için yetersiz besleniyor.Zengin besinli bir diyet çocuğun beyin fonksiyonlarının en iyi şekilde gelişmesi için çok önemlidir. Epidemoloji Jurnali ve Toplum Sağlığı’nda yayınlanan güncel bir çalışma 8 yaş üstü yaklaşık 4000 çocuğun doğumundan itibaren beslenme biçimlerini takip etti. Çalışma, zengin besinli bir beslenmesi olan ve meyve sebze yiyen küçük çocukların 8 yaşına geldiklerinde, işlenmiş gıda ve yağ ve şeker yiyen tüketen çocuklara kıyasla daha yüksek IQ seviyesine sahip olduğu sonucuna vardı. Yiyecekler, çocukların beyin fonksiyonlarında uzun süreli bir etki bırakıyor.Beslenme, çocukluğun her aşamasında, beynin gelişiminde önemli bir rol oynar.Hayatın ilk yıllarında beyin en hızlı gelişimini gösterse de, ergenlik boyunca gelişmeye devam eder. Yani, çocukların yeterli beyin gelişimini sağlamak için tüm yaşlarda yüksek besin değeri olan gıdalar tüketmesi çok önemlidir.[1]

Kaynaklar

 1. Helen Doron. Beslenme Beynin Gelişimini Ve Öğrenmeyi Nasıl Etkiler?. Alındığı Tarih: 9 Eylül 2022. Alındığı Yer: helendoronkindergarten.com | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close