Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
6

Yerçekimsiz alan nasıl yapılır?

benim bununla ilgili bir projem var Dikdortgen şeklindeki aşırı güçlü bir plastiği alsak ( İçi boş olcak) ve parelel kısımları plastik sindirler ile desteklesek ve karaya doğru olan tarafından vakumlasak yani uzay gibi hiçlik olsa ve alt tarafına oldukça güçlü mıktatislar koysak ve geri kalan kısımlara daha az güçte bıktatıslar koysak yerçekimsiz alan elde edermiyiz
9,218 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Rahmi Eren Çakır
Öğrenci

Merhabalar. Evrende kütleçekim kuvveti olmayan bir yer olması imkansızdır. Güneş gibi bir yıldızın kütleçekimi bile tüm evreni çok az bile olsa etkiler. Sadece kütleçekimini tabiri caizse ''kandırmak'' mümkündür. Dört doğal kuvvetten en zayıfı kütleçekim kuvvetidir ve ufacık bir balonu saçınıza sürtüp kağıt parçalarına tutarak bile kütleçekimini yenebilirsiniz fakat dediğim gibi bu durum kütleçekimini yok etmez, sadece etkilerini hissetmeyiz. Peki anlattığınız sistem ile kütleçekiminin etkilerini yok etmek mümkün müdür?

Evet, mümkündür ve buna Penning tuzağı adı verilir. Bu sistem Dünya çapında birçok laboratuvarda kullanılmaktadır. Örnek vermem gerekirse çok küçük miktarlarda ürettiğimiz antimaddenin normal maddeyle temas etmesi durumunda çok büyük bir patlama gerçekleşir. Dolayısıyla antimaddenin hiçbir şeye (havadaki oksijen,hidrojen atomlarına bile) temas etmemesi gerekir. Penning tuzağı adı verilen bu sistem sayesinde antimadde saklanır ve depolanır. Aşağıda bıraktığım görselden inceleyebilirsiniz.

Penning tuzağı
Penning tuzağı
Türkçe Bilgi

Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kullandığım kaynakları ekliyorum. Bilimle kalın.

Tüm Reklamları Kapat

2,098 görüntülenme

Kaynaklar

 1. Yazar Yok. Wikipedia. (16 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 16 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
 2. Yazar Yok. Wikipedia. (16 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 16 Haziran 2020. Alındığı Yer: Bağlantı | Arşiv Bağlantısı
Bu cevap, soru sahibi tarafından en iyi cevap seçilmiştir. Ancak bu, cevabın doğru olduğunu garanti etmez.
7
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close