Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Yerçekiminin gücü yarıya düşerse ne olur?

395 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
1 Cevap
Ali Edis
Yazılımcıyım

Dünya üzerindeki yaşam için en önemli etki, atmosfer basıncının yarıya indirilmesi olacaktır. Bugün deniz seviyesindeki ortalama atmosferik basınç, inç kare başına yaklaşık 14,5 libredir. Bu, bir inç karenin üzerindeki sütundaki tüm havanın (deniz seviyesinden uzaya kadar) 14,5 libre ağırlığında olduğu anlamına gelir. Dünyanın yerçekimi alanı yarıya indirilirse, bu ağırlık yarıya inecek ve deniz seviyesindeki basınç inç kare başına yaklaşık 7,8 libre düşecekti. Şimdi bu, yaklaşık 15.000 fit yükseklikte mevcut Dünya üzerindeki kabaca baskıdır.

Bu nedenle, dünyadaki tüm yaşam çok daha düşük bir hava basıncına uyum sağlamak zorunda kalacaktı - yüksek dağlık bölgelerdeki basınç bugünkünden önemli ölçüde daha düşük olacaktı, bu yüzden evrim önemli ayarlamalar yapana kadar bitkiler ve hayvanlar tarafından yaşanmaz hale gelebilirler. Oksijen seviyeleri yarıya ineceğinden deniz seviyesindeki yaşam da zor olacaktır. Hava durumu ve iklim de etkilenecektir

Tüm Reklamları Kapat

Atmosferin yüksekliği, yerçekimi atmosferi o kadar fazla sıkıştırmadığından önemli ölçüde artacaktır - atmosfer şu anda olduğundan yaklaşık iki kat daha yüksek olacaktır. Bu nedenle, şu anda düşük dünya yörüngesinde bulunan tüm uydular atmosferde hızla yanacaktır. Bununla birlikte, Ay da dahil olmak üzere tüm uydular, Dünya'nın yerçekimi yarıya indirildiğinde bir yörünge için uygun bir hıza sahip olmayacaklardı, aslında hepsi kaçış hızına sahip olacak ve atmosferin genişleme zamanı gelmeden Dünya'nın çevresini tamamen terk edeceklerdi.

insanlar kabaca iki kat daha yükseğe zıplayabilecek ve şu ankinin iki katı kadar ağırlık kaldırabilecek, oksijen seviyesi yarı yarıya düşecek . Solunum güçlüğü çeken kişiler muhtemelen önemli miktarda oksijen takviyesi olmadan öleceklerdir. [1][1][1]

Kaynaklar

 1. theguardian. If, For Some Unexplained Reason, Gravity Halved In Strength Overnight, What Would Happen To Our World? Would We Immediately Die As The Atmosphere Would Become Too Thin, Or Would We All Be Really Pleased As We'd Suddenly Lost So Much Weight? | Notes And Queries | Guardian.co.uk. Alındığı Tarih: 31 Ekim 2022. Alındığı Yer: theguardian | Arşiv Bağlantısı
18
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Sorulara Dön
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Uzayda
Uzayda "Aşağı" Yön Ne Tarafta?
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Hediye Almanın Gerçek Amacı Gerdek mi?!
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Ay'daki Bayrağı Teleskopla Görebilir miyiz?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Arabada/Gemide Neden Mideniz Bulanıyor (Araç Tutuyor)?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close