Yeni Soru Sor
Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Sorulara Dön
2

Yerçekimini nasıl ölçeriz?

Dünyanın farklı bölgelerinde yerçekiminin farklı olduğunu biliyoruz. Biz de bunu deneyleyip nasıl ölçeriz? Elimde bir cisim var diyelim. Bu cisme İstanbul'da uygulanan yer çekimi ile Hakkari'de uygulanan yer çekimi kuvvetini nasıl ölçeriz?
549 görüntülenme
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Soruyu Takip Et
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Tüm Reklamları Kapat
2 Cevap
Ali Edis
Okur

Yerçekimi kuvveti, bir cisim üzerindeki madde miktarı ile doğru orantılıdır ve cisimler arasındaki mesafeyi belirler. Yerçekimi kuvvetinin ölçülmesi için birçok yöntem bulunmaktadır:

Ağırlık ölçme: Yerçekiminin en basit ölçüm yöntemi, bir cisimin ağırlığını ölçmektir. Ağırlık, yerçekimi kuvveti tarafından etkilendiğinden, yerçekimi kuvveti de ağırlığın miktarı ile doğru orantılıdır.

Atalet ölçme: Atalet, bir cisimnin yerçekimi etkisi altında yerçekimi kuvveti tarafından aşağı doğru itilmesine karşı koyma kapasitesidir. Bu, yerçekimi kuvvetinin miktarını belirlemek için kullanılabilir.

Tüm Reklamları Kapat

Gravimeter: Gravimeter, yerçekiminin hassas ölçümlerini yapmak için kullanılan bir cihazdır. Gravimeter, yerçekimi kuvvetinin etkisi altındaki bir cisim üzerindeki değişiklikleri ölçerek, yerçekimi kuvvetinin miktarını belirler.

Satelit ölçme: Satelitler, yerçekiminin etkisini ölçmek için kullanılabilir. Satelitlerin yörüngesi, yerçekimi kuvvetinin etkisi altındadır ve bu sayede yerçekimi kuvvetinin miktarı belirlenebilir.

Bu yöntemler arasında en yaygın olarak ağırlık ölçme ve gravimeter yöntemleri kullanılır.

Kaynaklar

 1. twinkl. How Do We Measure Gravity?. Alındığı Tarih: 6 Şubat 2023. Alındığı Yer: twinkl | Arşiv Bağlantısı
 2. A. Malewar. A New Way To Measure Earth’s Gravity. (18 Kasım 2019). Alındığı Tarih: 6 Şubat 2023. Alındığı Yer: Tech Explorist | Arşiv Bağlantısı
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Emre Can Çiftçi
Biyoloğum.

Elinizdeki cismi bıraktıktan sonra yere düşerken birim zamandaki hızlanmasını yani ivmesini ölçebilirsiniz. Sürtünmesiz ortamda serbest düşüş ivmesi, cismin kütlesi veya şekli gibi özelliklerinden tamamen bağımsız olup sadece yerçekimi ile ilişkilidir[1]. Ölçtüğünüz ivme (m/s2) yerçekimi ivmesi, cismin kütlesi x ivme (kg.m/s2) ise yerçekimi kuvveti (N) olacaktır.

Kaynaklar

 1. I. Newton. (2016). The Mathematical Principles Of Natural Philosophy. ISBN: 9781532949685. Yayınevi: Createspace Independent Publishing Platform.
1
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
 • Dış Sitelerde Paylaş
 • Raporla
 • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Cevap Göster
Cevap Ver
Evrim Ağacı Soru & Cevap Platformu, Türkiye'deki bilimseverler tarafından kolektif ve öz denetime dayalı bir şekilde sürdürülen, özgür bir ortamdır. Evrim Ağacı tarafından yayınlanan makalelerin aksine, bu platforma girilen soru ve cevapların içeriği veya gerçek/doğru olup olmadıkları Evrim Ağacı yönetimi tarafından denetlenmemektedir. Evrim Ağacı, bu platformda yayınlanan cevapları herhangi bir şekilde desteklememekte veya doğruluğunu garanti etmemektedir. Doğru olmadığını düşündüğünüz cevapları, size sunulan denetim araçlarıyla işaretleyebilir, daha doğru olan cevapları kaynaklarıyla girebilir ve oylama araçlarıyla platformun daha güvenilir bir ortama evrimleşmesine katkı sağlayabilirsiniz.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close